Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Trifon Zarezan XII. ročník

Trifon2014 12. svátek vína

14. 2. pá, 19 h
Baráčnická rychta Tržiště 23, P1-Malá Strana

Termín letošní oslavy svátku Svatého Trifona – patrona vinařů – nám po dlouhé době vyšel přesně na 14. února, tedy na den, kdy se tento svátek slaví po celém Bulharsku. Dokonce letošní počasí bylo takové, že by čeští a moravští vinaři mohli zastřihávat vinnou révu na svých vinicích, jak tomu velí tradice v Bulharsku.

Trifon2014-11Trifon2014-10Trifon2014-09Trifon2014-08Trifon2014-12Trifon2014-06Trifon2014-07Trifon2014-03

Pražský Trifon Zarezan se konal, jako každoročně, v Baráčnické rychtě na Malé Straně. Také letos se setkal s velkým zájmem ze strany návštěvníků a sál opět praskal ve švech. A není se čemu divit, neboť program byl letos opravdu bohatý – tři taneční a dvě hudební skupiny, tombola a volba samotného cara vína Trifona.

Hned u vchodu byli návštěvníci přivítáni tradičním bulharským chlebem – pitou a solí z rukou dvou usměvavých krojovaných slečen z tanečního souboru Bulgari. Ti, kteří letos přišel včas, rozhodně nelitovali. Čekalo je totiž milé překvapení v podobě malých pražských mažoretek. Děvčata zahájila večer za úplné tmy efektním vystoupením se svítícími hůlkami a poté pokračovala klasickým vystoupením, které vykouzlilo nejeden úsměv a bylo odměněno zaslouženým potleskem.

Po mažoretkách již program pokračoval v bulharském duchu, který pozvolna navodila hudební skupina JazzBalk. Mladí hudebníci zahráli několik tradičních lidových ovšem v netradičním jazzovém aranžmá. Do správného trifonovského tempa se večer dostal s vystoupením čistě ženského tanečního souboru Trakijka, který do Prahy přijel až z Bulharska z městečka Bania. Zatančili pásmo několika tanců choro.

Následovala tombola, ve které vylosovaní výherci obdrželi věcné ceny od našich sponzorů. Tento čas využilo mnoho návštěvníků k tomu, aby si objednali jídlo a víno ze speciální bulharské nabídky, kterou pouze pro tento den připravili kuchaři z Baráčnické rychty.

Druhou polovinu večera zostra zahájila hlavní hudební skupina Mr.Loco, která byla netrpělivě očekávána všemi návštěvníky – a roztančila celý sál svými bulharskými, makedonskými, srbskými, romskými a řeckými písněmi! Bulharská chora byla vedena tanečníky v krojích, ale do tance se zapojilo mnoho návštěvníků a kdo chora neuměl, tak se je dnes naučil. Každý si pak mohl své taneční umění porovnat s úrovní, jakou vzápětí předvedl taneční Soubor Bulgari z Prahy. Letos jeho tanečníci vystoupili za vlastního hudebního a pěveckého doprovodu. Nadšení diváci si dokonce vytleskali přídavek.

Zlatým hřebem večera byla i letos volba Cara vína Trifona. Volba proběhla opět formou soutěže, do které se přihlásilo 11 kandidátů. V soutěži se tentokrát objevili i některé zcela nové disciplíny jako třeba držení rovnováhy na dřevěném špalíku. Carem se po napínavém silovém finále – přetahování lanem – stal pan Viktor Mahrik. Gratulujeme a doufáme, že bude po celý rok plnit svoje carovské povinnosti!

Oficiální část večera zakončili druhou sérií balkánských písní skvělí Mr.Loco ... a ještě třikrát přidávali. Zábava pak ještě pokračovala až do pozdních nočních hodin v bujarém tanečním veselí a za doprovodu Reprodukované hudby.

Da živeje Trifon! Ať žije Trifon! Za rok nashledanou.

 Starověká Thrákie. Země nedotčených vysokých hor, úrodných nížin zalitých Sluncem a vyhlášeného vína. Thrákové platili za nadané válečníky, tvůrce okázalých zlatých pokladů, jež jsou dodnes rozesety po celém Bulharsku, ale především za milovníky krás života. K jejich hudbě vzhlíželi s obdivem i antičtí Řekové a ne náhodou byl nejuctívanějším hudebníkem Starověku právě Thrák – bájný a nedostižný Orfeus. Thrákové rovněž vynikali náklonností k vínu. Silná červená vína pili i během obřadů, konaných na počest boha Slunce Zagrea a boha vína a veselí Dionýse.
Řekové je odsuzovali pro jejich nadměrnou konzumaci tohoto delikátního nápoje. Sami se mu sice také ani zdaleka nevyhýbali, avšak vždy ho předtím smíchali s vodou. Proto s rozpaky hleděli na další thráckou vymoženost – pít víno neředěné! Vždyť kdo to kdy viděl, pít tak silné víno, nadto bez vody!
Bulhaři po svých předchůdcích Thrácích mnohé zdědili. Bezesporu vášnivé zaujetí pro temperamentní hudbu a tanec, a také zálibu v dobrém jídle a pití. Původní thrácké ceremonie dostaly křesťanský háv a tak se zrodil i kult sv. Trifona Zarezana. Trifon je patronem vína a všech vinařů. Na jeho svátek 14. 2. začíná oficiálně vinařský rok obřadním řezáním vinné révy. To se neobjede bez hromadných tanců, zvaných choro, z nichž přímo čiší radost ze života. Jiskřivé víno teče proudem a oslava vrcholí výběrem cara Trifona – nejzdatnějšího ze všech pijáků, jehož hlavní starostí je zajistit všem hojnost lahodného moku po celý následující rok!
Pojďme se uprostřed pochmurného a kalného února nechat ohřát horkým jižním Sluncem. Vyberme nového cara. Pozvedněme číše na jeho počest, aby byl nadcházející rok plný veselí, jako tohoto večera! Ať žije Trifon! Ajde na zdrave!

Trifon2014-13

 
 
 
 
Rozhovor s pražským Trifonem Zarezanem pro rok 2014

Prozraďte nám, prosím, Vaše jméno a věk.

Jmenuji se Viktor Mahrik, je mi 31 let.

Která je Vaše oblíbená žena, oblíbené značka auta a oblíbené jídlo?

- U ženy nebudu konkrétní, ale mou pozornost si vždy získá žena, která má jiskru, je aktivní a zajímá se o své okolí.
- U věcí, mezi které patří i auta, očekávám zejména funkčnost a spolehlivost. A protože mimo Bulharska mám rád i Japonsko (i když v Japonsku bych žít nechtěl), volil bych japonské auto: Mazda, Lexus, Subaru.
- Kuře s nádivkou, tomu nikdy neodolám.

Pijete rád víno, případně jaké?

Nejsem velkým znalcem vína. Proto svou volbu beru jako velký závazek a příležitost proniknout do tajů dobrého vína. Ovšem neodolám ochutnávce mladého vína se svatomartinskou husou.

Jak jste se vůbec na Trifon Zarezan dostal?

Naše firma (MEDIARESEARCH, a.s.) působí mimojiné na bulharském trhu, takže u nás ve firmě pracuje i několik krásných Bulharek. Díky nim jsem se dostal na Trifon Zarezan minulý rok. Od té doby se učím bulharské tance a bylo logické na Trifona zajít i letos.

Jak se Vám slavnost vína líbila a co nejvíce?

Trifon Zarezan je skvělá a unikátní oslava. Je vidět, že Bulhaři dokáží slavit. Pro mě je přitažlivé, že oslava je spojena s tancem a skvělým kulturním programem.

Proč jste kandidoval na Cara vína Trifona?

Jsem pro každou srandu a když mě tuším Marie popostrčila, řekl jsem si, proč to nezkusit? Nevím, jestli by mě popostrčila, kdyby tušila, že v posledním kole vyřadím jejího snoubence J

Bylo to těžké stát se Carem? Který z úkolů byl nejobtížnější?

Nejhorší je rozhodnout se jít do toho, zvlášť když člověk na slavnosti zná jen pár lidí a netuší, jak velkou bude mít podporu. Naštěstí jsem podporu získal, z čehož mám obrovskou radost a děkuji všem dámám, které mě podpořily svým kouskem vinné révy.
Nejtěžší bylo přetáhnout Pepu na laně. Pepa je kus chlapa a moc velkou šanci jsem si nedával. Bil jsem se ale jako lev a díky vytrvalosti a velké dávce štěstí se stalo, že v jednu chvíli Pepovi lano vyklouzlo a tím jsem se stal vítězem.

Jak hodláte plnit Vaše carské povinnosti a zajistit dobré víno v roce 2014 v Česku a na Moravě? (Bulharsko a zbytek světa zajišťují Vaši kolegové)

Víno je darem Země. Proto je potřeba chovat se k ní s úctou a chránit ji, pečovat o naše vinice a vinnou révu s láskou. Podporovat naše vinaře, milovat víno a svou lásku mu projevovat tím, že ho budeme pít. Pak věřím, že se vínu bude dařit. Já jakožto Car samozřejmě budu v první linii :)

Těšíme se s Vámi nashledanou za rok na Trifon Zarezan 2015, kdy předáte carskou korunu svému nástupci.

Taky se těším!