Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Multi-kulturní kurzy vaření

vareni-vanocni-4

Dům národnostních menšin v Praze
9. prosince 2014, 17 hodin

Po delším plánování spouštíme novou zábavnou a jistě užitečnou akci - kurzy vařeni. Jak se dá očekávat, kurzy jsou zaměřené na kuchyně různých národností a - nově i na zdravou výživu!

vareni-vanocni-1vareni-vanocni-2vareni-vanocni-3 Jedna z iniciátorek kurzu je Míša Těthalová (zdravá máma), která se postará o to, aby nám během kurzu povyprávěla o zdravé stravě a odpověděla na naše otázky týkající se zdravého stravování. Nápad zorganizovat kurz vznikl proto, že se kolem našeho spolku točí pěkná parta maminek a starostlivých hospodyněk a to různého původu (Bulharky, Slovenky, Ukrajinky, Polky, Rusky, Moravanky a Češky). Na naše akce jsou však srdečně zváni děti i muži, pro které se najde v kuchyni jistě uplatnění. Mohou samozřejmě třeba i jen radit či koštovat.

Na programu prvního předvánočního setkání bylo mimo jiné společné plánovaní průběhu dalších kurzů na rok 2015 a výběr šéfkuchařů – těch z nás, kteří jednotlivé lekce povedou. Vize kurzů je taková, že bude např. večer slovenský, moravský, bulharský, atd.

Dalším bodem programu byl prezentace tradičního zdobení moravských perníčků a povídaní s jejich autorkou Věrkou Vybíralovou. Od mladé výtvarnici, původem z Moravy jsme se dozvěděli, že původně do perníků se přidávalo černé koření. Receptura se skládala z medu, mouky a pepře. Právě pepř dal vzniknout názvu perník, původně peprník. Těsto bylo kořeněno skořicí a zázvorem, občas také hřebíčkem, kardamomem, muškátovým oříškem, anýzem a levandulí. Vzhledem k ceně koření byl perník velkým luxusem. K tradičnímu zdobení perníčků Věrku bohatě inspirovalo moravské okolí, kořeny a tradice. Každý kus perníčku je originál. Věra Vybíralovou je profesí restaurátorka, kurátorka a učitelka, duší designérka, malířka, kreslířka – figuralistka a ilustrátorka se prezentuje pravým, čirým a poctivým uměním. Ve svém životě hledá vlastní postoje, přístupy a život, který je barevný a vnímavý. Jejiho restauratorské umění můžete obdivovat také na Pražském hradě na výstavě Zapražená krása.

Recept na perníčky

Autor: Michaela Tethalova - www.zdravamama.cz

Ingredience

 • 800 g hladké mouky
 • 300 g moučkového cukru
 • 200 g medu
 • 150 g másla
 • 6 vajec
 • 2 lžičky sody
 • 1-2 lžíce perníkového koření

Postup

 1. Do velké mísy prosejeme několikrát mouku i cukr, přidáme sodu, koření a promícháme. Pokud máme tuhý med, necháme ho ve vodní lázni prohřát, aby byl hezky tekutý a vlažný. Med nesmí být zcukernatělý. Do mísy přidáme med, máslo pokojové teploty a vejce.
 2. Nejdříve v míse vypracujeme těsto, které dále vyklopíme na pomoučený vál. Pečlivě propracujeme, těsto musí být lesklé, vláčné a nesmí se drobit.Pokud je těsto příliš lepivé, postupně ještě zapracujeme mouku.
 3. Těsto vložíme do mikrotenového sáčku a necháme v lednici alespoň 2 dny odležet, klidně i týden.
 4. Před pečením necháme těsto prohřát na pokojovou teplotu asi 2 hodiny, vykrojené tvary potíráme rozšlehaným vejcem. Pečeme na plechu vyloženým pečícím papírem při teplotě 170 stupňů.