Login Form

Bruselský byznys

The Brussels Business

Režie: Friedrich Moser, Matthieu Lietaert
Rakousko / Belgie, 2012, 83 min
české titulky

Nejbližší projekce: úterý, 23.4.2013, 17 hod
Dům ochránců přírody, Michelská 5, Praha 4

Na začátku 90. let narazí dva mladí muži na fakt obrovského vlivu lobování při rozhodovacím procesu o Evropské unii v Bruselu. Jeden začne vyšetřovat a bojovat s tím - stává se vedoucím hlídacím psem lobbingu, druhý se stává vysoce postaveným lobbistou pro 40 nadnárodních společností. Film se ponoří do temného světa lobbingu a tajnůstkářské sítě moci a vlivu velkého byznysu na politiku EU. Autoři filmu prezentují divákovi to, co sami nazývají „doku-thrillerem“ – osobní dramatický vhled do fungování zákulisní politiky v místě, kde se tvoří evropský konsensus. V době, kdy Evropa čelí hluboké krizi, která může přivést světovou ekonomiku ke kolapsu se tento film snaží odpovědět na jednu otázku, kterou si pokládají miliony lidí: Kdo řídí Evropskou unii?

Partner projekce: Rakouské kulturní fórum v Praze

Host: Mag. Waltraud Strommer, zástupkyně ředitelky Rakouského kulturního fóra a kulturní atašé Rakouského velvyslanectví

Host: Zlatina Rousseva, umělecká ředitelka festivalu Millenium Brussel

Zlatina Rousseva je filmařka – dokumentaristka. Narodila se v Bulharsku a od roku 1986 žije v Bruselu. Její filmy byly prezentovány na mnoha mezinárodních festivalech. Dlouholetá spolupráce s humanitárními organizacemi a hlavně s Lékaři bez hranic zanechala jasnou stopu na její práci. Cestovala po celém světě, což jí pomohlo k rozvoji mnohavrstevného pohledu na realitu. Její setkávání se s lidmi v extrémních životních situacích, jí pomohly dotknout se skutečné podstaty lidství.