Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Trifon Zarezan 2015 - tisková zpráva

Trifon2015-04Trifon Zarezan ve znamení třináctek

V pátek 13. 2. od 18 h se v sále DIVADLA KORUNNÍ (dříve CASA GELMI, Korunní 926/30, 120 00  Praha 2) uskuteční již třináctý ročník jedné z největších balkánských slavností, konaných pravidelně v Praze – osobitý svátek vinařů Trifon Zarezan. Během bujarého večera budou hosté moci ochutnat proslulé odrůdy bulharských vín a pochutiny typické pro balkánskou obřadní tabuli. Na pódiu i pod ním vystoupí několik okrojovaných souborů z ČR i ze samotného Bulharska, které představí živou bulharskou hudbu a tanec. Následovat bude koncert kapely Mr. Loco, jež publikum rozproudí balkánskými vypalovačkami.

Program letos zpestří také přípravný seminář bulharských tanců pro začátečníky a mírně pokročilé, workshop určený dětským návštěvníkům a kurz vaření pro ctitele kulinárních delikates z Balkánského poloostrova. Program celého folklorního festival najdete na www.zaedno.org

Trifon2015-05 V Bulharsku oblíbený svátek sv. Trifona má své kořeny až ve starověké Thrákii, jejíž obyvatelé platili za obratné válečníky, nadané klenotníky, ale především za milovníky krás života. K jejich hudbě vzhlíželi s obdivem i antičtí Řekové a ne náhodou byl nejuctívanějším hudebníkem starověku právě Thrák – bájný Orfeus. Thrákové vynikali i náklonností k vínu, které proti zvyklostem neředili vodou. Bulhaři po svých předchůdcích Thrácích mnohé zdědili. Bezesporu vášnivé zaujetí pro temperamentní hudbu a tanec a také zálibu v dobrém jídle a pití. Původní thrácké ceremonie dostaly křesťanský háv, a tak se zrodil i kult sv. Trifona Zarezana. Trifon je patronem vína a všech vinařů. Na jeho svátek, jenž připadá na 14. února, začíná oficiálně vinařský rok obřadním řezáním vinné révy. To se neobejde bez hromadných tanců, zvaných choro, z nichž přímo čiší radost ze života. Jiskřivé víno teče proudem a oslava zpravidla vrcholí výběrem cara Trifona – nejzdatnějšího ze všech pijáků, jehož hlavní starostí je zajistit všem hojnost lahodného moku po celý následující rok! Svého cara pozná i publikum pražského trifonovského večera. Nedosedne nakonec révová korunka, určená výhradně pro cara Trifona, právě na Vaši hlavu?

Folklorní večer Trifon Zarezan
13. února 2015 v 18.00 hodin
CASA GELMI, Korunní 926/30, 120 00  Praha 2
Kdo má kroj, vstup zdarma.
Vstupné: 150 Kč

Kontakt:
Spolek Zaedno
Sevda Kovářová, místopředsedkyně spolku
Tel.: +420 603 103 928
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zaedno.org