slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

collapse button

Vydání:

Vydání 2024

Kamarádi 3/2024

Olympijský speciál

Kamaradi03 2024 001Představujeme zde zajímavosti o soudobých olympiádách, o olympijských sportech, o olympijských symbolech a o roztomilých francouzských maskotech letošních her. Ale hlavně se věnujeme fascinující historii olympijských her a jejich původu ve starověké antice. Nahlédneme i do řeckých pověstí, které vypráví o hrách. Pro úplnost přidáváme také seznámení s řeckou alfabetou a výtvarnou dílnu na toto téma.

V tomto čísle se seznámíte s vietnamštinou, a to díky dětským překladům pověstí z naší nové knihy Karlův most, pražský poklad. A také s ukrajnštinou ve dvou veselých ukrajinských pohádkách.

V závěru časopisu vyhlašujeme letošní ročník soutěže Vícejazyčnost je bohatství s tématem Sport a olympijské hry. Vyhlášení soutěže 2024

Číst dál: Kamarádi 3/2024

Kamarádi 2/2024

Speciál - romské povídky

Kamaradi02 2024 001Představujeme vybrané povídky, které napsaly romské děti v rámci soutěže Romano suno. Věnujeme se i dalším romským tématům, např. se seznámíte s číslovkami v romštině, výšivkami romské výtvarnice nebo přinášíme návod na výrobu látkové panenky bez šití. To vše, protože právě v dubnu oslavujeme Mezinárodní den Romů. Romové si tak připomínají společný původ, jazyk a kulturu. Pro ostatní je to způsob, jak se seznámit s romskou národnostní menšinou.
V další části časopisu se věnujeme bulharskému folkloru. V Bulharsku jsou lidové tradice velmi bohaté a stále populární i dnes. Lidé se je snaží udržovat a děti se s nimi seznamují doma či ve škole.

Na zadní obálce časopisu najdete žákovskou knížku časopisu Kamarádi.

Číst dál: Kamarádi 2/2024

Kamarádi 1/2024

Speciál - Kalendář národů 2024

Kamaradi01 2024 01Toto číslo přináší kalendář, který jste určitě ještě neviděli. Nenajdete v něm svátky, na které jsme v Česku zvyklí. V našem kalendáři se píše, že nový rok začíná svátkem sv. Vasila nebo dokonce že lunární Nový rok začal 10. února. Zvláštnosti tím ale nekončí. Slováci i Ukrajinci oslavují svátek letního slunovratu, jenže v různých měsících. Před Vánocemi svazují srbské rodiče své děti a Maďaři oslavují Velikonoce mimo jiné tím, že si mezi sebou posílají misku kamarádství. Náš kalendář totiž přináší vybrané tradiční svátky národnostních menšin v ČR.

Ale to není vše. Zde na stránkách časopisu najdete novou hru, dva nové kvízy a tři nové videonávody.

Číst dál: Kamarádi 1/2024