slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

O soutěži „Vícejazyčnost je bohatství“

soutez vicejazycnost


Výpověď paní učitelky, která se s dětmi pravidelně soutěže účastní.

Jedním z hlavních témat Kamarádů je mnohojazyčnost. Proto vyhlašujeme každoročně celostátní dětskou kreativní soutěž s pěknými cenami „Vícejazyčnost je bohatství". Soutěž je určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Je založena na čtení či předčítání literárních děl a vytváření kreseb na námět přečteného díla.

 

Soutěž je úzce spjata s konceptem projektu Kamarádi a motivuje děti k aktivnímu použití svého druhého jazyka, ke spolupráci, ale i k dosažení větší sebereflexe a sebevědomí. Soutěž záměrně cílí na všechny vícejazyčné děti. Překračuje tím hranice národnostních menšin. Spojuje všechny, kteří jsou šikovní a dokážou číst a psát v dalším jazyce již v raném věku. Soutěž poukazuje na přednosti, které přináší vícejazyčnost a rozmanitost kultur v naší multikulturní společnosti. Děti a pedagogy lákáme na atraktivní ceny (výlety pro celou třídu, výukové materiály a knížky). Cenami odměňujeme jak jednotlivce, tak i celé třídy. Nově oceňujeme za nejlepší spolupráci na soutěži i jednoho pedagoga. Další motivací k účasti je i samotné slavnostní předání cen a zahájení výstavy oceněných prací v Domě národnostních menšin v Praze (každoročně se účastní kolem 100 dětí, rodičů a pedagogů). Z nejlepších dětských prací následně vytváříme putovní výstavu, kterou vystavujeme na různých místech po republice v průběhu následujícího roku či let. Oceněné práce publikujeme jak na webu, tak i v časopise Kamarádi.
Na soutěži pravidelně spolupracujeme s mnoha partnerskými institucemi či firmami, které nám pomáhají s propagací či zajištěním cen do soutěže (Lezecké centrum smíchOFF, Techmania Science Center, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, nakladatelství Albatros a Morkes, Městská knihovna v Praze, Muzeum romské kultury,...)
V minulých ročnících se soutěže každoročně účastnilo kolem 800 dětí.
Kategorie jsou „Jednotlivci od 4 do 9 let", „Jednotlivci od 10 do 16 let" a „kolektivní práce (skupina, třída, škola)". Udělujeme zvláštní ceny pro školy za příkladnou spolupráci pedagogů na soutěži. Soutěží se o mnoho výletů (v roce 2015 jich bylo 10), krásné věcné ceny a výukové materiály.