Kamarádi 1/2021
Březnové číslo
Velký jarní speciál je hlavním tématem prvního čísla jubilejního 10 ročníku. Dozvíte se, jak se slaví Velikonoce v Česku a na Slovensku, v Bělorusku a v Polsku a také něco o jarních svátcích ve Vietnamu. Dále si přečtete ruskou a romskou pohádku.
V čísle také najdete spoustu jarního tvoření. Například zjistíte jak využít hrách, jak si uplést pomlázku, uvidíte, jak rostou zelené vlasy. Vyrobíte si ptáčky z vlny i s hnízdy, nebo netradičně ozdobený květináč.
Na konci časopisu najdete ukázku z publikace Jak rostla Praha, kterou jsme vydali na konci roku 2020. Také si můžete vystřihnout kartičky na výuku slovíček.
Doprovodná multimedia a odkazy:
Nová publikace - Jak rostla Praha
strana 24
Říká se, že Praha je živoucí učebnicí architektury. Díky ní se můžeme v praxi seznámit s dějinami architektury a umění, naučit se rozpoznávat jednotlivé stavební slohy a určovat podle nich období, do kterého daná budova patří. To vše nám pomůže odkrýt závoj, kterým čas zahaluje doby dávno minulé. Vlastivěda a dějepis nám pak budou bližší a spoustu věcí z historie budeme chápat v souvislostech a budeme si je lépe pamatovat.
Spolek Zaedno vloni vydal výukový materiál zaměřený na podporu integrace dětí s odlišným mateřským jazykem na území Prahy a na jejich seznámení s kulturními a historickými hodnotami našeho hlavního města.
Velikonoční kvízy
V Česku se barví vajíčka a chodí se s pomlázkou koledovat. Ale v jiných zemích mají i jiné zvyky a tradice. Házení s vajíčky, bitvy s vajíčky, polévání vodou, házení vázami, pálení ohňů a mnoho dalších. Více se můžete dozvědět v tomto kvízu Velikonoční zvyky napříč Evropou.
Slovenské velikonoční koledy
strana 5
Na Slovensku se stejně jako v Česku chodí na Velikonoční pondělí koledovat. Podobně jako v Česku začínají některé koledy slovy Hody, hody, doprovody, tak na Slovensku se říká Šiby, ryby, mastné ryby.
Polské velikonoční koledy
strana 8
Na Śmigus-Dyngus, Velikonoční pondělí chodí chlapci koledovat. Někde i s vozíkem, na kterém sedí kohout. Koledníci zpívají:
Vietnamská sváteční hra
Chytání kozla (Trò chơi bịt mắt bắt dê)
strana 9
Podívejte se, jak se tato tradiční pohybová hra hraje. Je to podobné, jako česká slepá bába.
Vietnamská pověst
strana 10-11
Sự tích Ông Công Ông Táo
(Pověst o bozích kuchyně)
Týden před vietnamským Novým rokem vypouští Vietnamci malé kapříky do řeky nebo jezera, aby na nich mohli bohové kuchyně odletět do nebes k Nefritovému císaři podat výroční zprávu o tom, co lidé na Zemi za celý rok udělali dobrého a špatného.
Jarní tvoření
strana 13
ptáčci z vlny
Potřebujete: karton 12 × 9 cm, vlny různých barev, kuličku ze zmačkaného papíru, semínka na oči a zobák, větvičky, nůžky, lepidlo.
Ruské pohádky
strana 14-18
Солнце и блины
(Sluníčko a palačinky)
Proč se sluníčko chutných palačinek nedočkalo.
Сказка про то, как лисичка блины пекла
(Příběh o tom, jak liška palačinky pekla)
O lišce, která chtěla upéct palačinky, ale neměla z čeho. Jak všechny přísady získala a všechny za to pohostila.
První seznámení s ruštinou
strana 19
Velký pracovní list a videolekce Русский язык, první seznámení s ruským jazykem ke stažení zdarma. Na stejnem místě najdete i další jazyky - pro děti, které je neznají.
Romská pohádka
strana 20-23
Le mačhune manušeskere čhave
(Synové rybího otce)
Díky zlaté rybce ulovené rybářkou, usmažené a darované princezně se narodili dva bratři - jeden zrzavý princezně a druhý černovlasý chudé rybářce. A jak to s nimi dopadlo v dospělosti?
První seznámení s romštinou
strana 23
Velký pracovní list a videolekce Romaňi čhib, první seznámení s romským jazykem ke stažení zdarma. Na stejnem místě najdete i další jazyky - pro děti, které je neznají.