slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Aktuální číslo časopisu Kamaradi02 2022 Publikace - Vyprávění o symbolech České republiky vypraveni o symbolech 2021
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Kamarádi 1/2021

Březnové číslo

Kamaradi01 2021Velký jarní speciál je hlavním tématem prvního čísla jubilejního 10 ročníku. Dozvíte se, jak se slaví Velikonoce v Česku a na Slovensku, v Bělorusku a v Polsku a také něco o jarních svátcích ve Vietnamu. Dále si přečtete ruskou a romskou pohádku.
V čísle také najdete spoustu jarního tvoření. Například zjistíte jak využít hrách, jak si uplést pomlázku, uvidíte, jak rostou zelené vlasy. Vyrobíte si ptáčky z vlny i s hnízdy, nebo netradičně ozdobený květináč.
Na konci časopisu najdete ukázku z publikace Jak rostla Praha, kterou jsme vydali na konci roku 2020. Také si můžete vystřihnout kartičky na výuku slovíček.

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Doprovodná multimedia a odkazy:

Jak rostla Praha 2020 01Nová publikace - Jak rostla Praha

strana 24

Říká se, že Praha je živoucí učebnicí architektury. Díky ní se můžeme v praxi seznámit s dějinami architektury a umění, naučit se rozpoznávat jednotlivé stavební slohy a určovat podle nich období, do kterého daná budova patří. To vše nám pomůže odkrýt závoj, kterým čas zahaluje doby dávno minulé. Vlastivěda a dějepis nám pak budou bližší a spoustu věcí z historie budeme chápat v souvislostech a budeme si je lépe pamatovat.

Spolek Zaedno vloni vydal výukový materiál zaměřený na podporu integrace dětí s odlišným mateřským jazykem na území Prahy a na jejich seznámení s kulturními a historickými hodnotami našeho hlavního města.

Jak rostla Praha


velikonocni rikadla velikonocni zvyky Velikonoční kvízy

V Česku se barví vajíčka a chodí se s pomlázkou koledovat. Ale v jiných zemích mají i jiné zvyky a tradice. Házení s vajíčky, bitvy s vajíčky, polévání vodou, házení vázami, pálení ohňů a mnoho dalších. Více se můžete dozvědět v tomto kvízu Velikonoční zvyky napříč Evropou.

Hody, hod, doprovody. Tak začíná tradiční česká velikonoční koleda. Ale různá koledy a říkadla existují i v dalších jazycích. Pokus se uhádnout jakých v novém kvízu - Velikonoční říkadla.

sk tanecnicisk pomlazkySlovenské velikonoční koledy

strana 5

Na Slovensku se stejně jako v Česku chodí na Velikonoční pondělí koledovat. Podobně jako v Česku začínají některé koledy slovy Hody, hody, doprovody, tak na Slovensku se říká Šiby, ryby, mastné ryby.

Další texty ve slovenštině


pl kohout na vozikuPolské velikonoční koledy

strana 8

Na Śmigus-Dyngus, Velikonoční pondělí chodí chlapci koledovat. Někde i s vozíkem, na kterém sedí kohout. Koledníci zpívají:

Další texty ve polštině


vi slepa babaVietnamská sváteční hra

Chytání kozla (Trò chơi bịt mắt bắt dê)

strana 9

Podívejte se, jak se tato tradiční pohybová hra hraje. Je to podobné, jako česká slepá bába.


vi bohove na kaprech Vietnamská pověst

strana 10-11


Sự tích Ông Công Ông Táo 
(Pověst o bozích kuchyně)

Týden před vietnamským Novým rokem vypouští Vietnamci malé kapříky do řeky nebo jezera, aby na nich mohli bohové kuchyně odletět do nebes k Nefritovému císaři podat výroční zprávu o tom, co lidé na Zemi za celý rok udělali dobrého a špatného.

Další texty ve vietnamštině


ptaci

Jarní tvoření

strana 13

ptáčci z vlny
Potřebujete: karton 12 × 9 cm, vlny různých barev, kuličku ze zmačkaného papíru, semínka na oči a zobák, větvičky, nůžky, lepidlo.


ru palacinkyru liska a slepice 

Ruské pohádky

strana 14-18


Солнце и блины 
(Sluníčko a palačinky)

Proč se sluníčko chutných palačinek nedočkalo.


Сказка про то, как лисичка блины пекла 
(Příběh o tom, jak liška palačinky pekla)

O lišce, která chtěla upéct palačinky, ale neměla z čeho. Jak všechny přísady získala a všechny za to pohostila.

Další texty v ruštiněPrvní seznámení s ruštinou

strana 19

Velký pracovní list a videolekce Русский язык, první seznámení s ruským jazykem ke stažení zdarma. Na stejnem místě najdete i  další jazyky - pro děti, které je neznají.


ro princ a kamarad

Romská pohádka

strana 20-23


Le mačhune manušeskere čhave 
(Synové rybího otce)

Díky zlaté rybce ulovené rybářkou, usmažené a darované princezně se narodili dva bratři - jeden zrzavý princezně a druhý černovlasý chudé rybářce. A jak to s nimi dopadlo v dospělosti?

Další texty v romštiněPrvní seznámení s romštinou

strana 23

Velký pracovní list a videolekce Romaňi čhib, první seznámení s romským jazykem ke stažení zdarma. Na stejnem místě najdete i  další jazyky - pro děti, které je neznají.