slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Čtení česky

cesko

kluk+priserkaBásničky na dobré vykročení


Kapitán báseň Oleny KuriščákovéObluda báseň Oleny Kuriščákové
- Kamarádi 2015/3


gr ptakgr kerberosgr tyfonasgr skyllaŘecké pověsti

Tyto pověsti naleznete i v řečtině - mezi řeckými texty.


Οι Στυμφαλίδες Όρνιθες (Stymfalští ptáci)
Který bájný hrdina zabil nebezpečné ptáky s ostrými křídly a železnými zobáky?


Ο Κέρβερος (Kerberos)
Kdo zkrotil příšerného psa, který měl tři hlavy, ocas jedovatého hada a žral syrové maso?


Ο Τυφώνας (Tyfónas)
Proč sopka Etna dodnes chrlí oheň a valí žhavou lávu ze svahů do okolí?
Η Σκύλλα και η Χάρυβδη  (Skylla a Charybda)
Při zpáteční cestě po vítězství v Troji čekalo na Odyssea mnoho nebezpečí.

- Kamaradi 2019/5


ctirad 05ctirad 04 ctirad 02ctirad 03Božena Němcová - Silný Ctibor

Pohádka Silný Ctibor vypráví o silném ovčákovi, který bydlí v malé chaloupce v údolí na břehu řeky. Rytíř vidí Ctibora, který nese velikánskou jedli na rameni  z lesa, který patří rytířovi. Ptá se, jak se mohl opovážit z jeho lesa krást dříví. Ovčák se omlouval, že potřebuje spravit svou chaloupku, a proto vytrhl ten strom. Rytíř se divil, že mladý ovčák je tak silný. Odpustil mu a řekl, že má ctít jeho bor. Od té chvíle mu dali jméno Ctibor.

O několik dní později byl vypsán v Praze velký turnaj a všichni rytíři se do turnaje přihlásili. Při turnaji se potýkají také panoši rytířů. Rytíř si vzpomněl na Ctibora a řekl mu, aby byl jeho panošem a jel s ním do Prahy. Poslechněte si pohádku, abyste se dozvěděli, jak vše skončilo.


Silný Ctibor
pohádka v češtině

Божена Нємцова - Сильний Глядибiр 

Казка Сильний Глядибiр (Цтібор) розповідає про сильного пастуха, який живе в маленькій  хатині в долині на березі річки. Лицар бачить Цтібора, коли той несе на плечі величезну ялину з лісу, що належить лицарю. Він запитує, як той міг наважитися вкрасти дерево з його лісу. Пастух вибачається, каже, що йому потрібно відремонтувати свою хату, і тому він вирвав дерево. Лицар здивувався, що молодий пастух виявився таким сильним. Він пробачив його і наказав шанувати свій бір. З того моменту його назвали Цтібором.

Через кілька днів у Празі оголосили великий турнір, і всі лицарі з'їхалися на нього. Під час турніру лицарські зброєносці також зіткнулися один з одним. Лицар згадав про Цтібора і попросив його стати його зброєносцем і поїхати з ним до Праги. Послухайте казку, щоб дізнатися, чим все закінчилося.


Сильний Глядибiр (Цтібор) 
Українська казка


Lilie 05 Lilie 01 Lilie 09Lilie 03

Lesja Ukrajinka - Lilie

Pohádka vypráví příběh malého Pavlíka, který když byl nemocný, spal, a zdál se mu krásný příběh. Ve snu ho navštívila malá dívenka - elfinka Lilie, která žije se svými sestrami v květinách. Lilie proměnila Pavlíka v květ máku a vzala ho s sebou na výlet. Letěli za jejími sestrami do panské zahrady, letěli do města, kde viděli, jak ženy vyrábí umělé květiny a nakonec doletěli až k malé chaloupce do Pavlíkovy rodné vesnice.

Poslechněte si pohádku, abyste zjistili, co vše se jim cestou přihodilo. Namluvená pohádka v ukrajinštině je v nezkrácené verzi - na rozdíl od té v časopisu.

strana 14-28


Lilie
pohádka v češtině

Леся Українка - Лілея

Казка розповідає про маленького Павлика, який, коли хворів, побачив уві сні прекрасну історію. Уві сні до нього завітала маленька дівчинка - ельфійка Лілея, яка живе зі своїми сестрами у квітах. Лілея  перетворила Павлика на макову квітку і взяла його з собою в подорож. Вони прилетіли до її сестер у панський сад, полетіли до міста, де побачили жінок, які виготовляють штучні квіти, і нарешті прилетіли до маленької хатини в рідному селі Павлика.

Прослухайте казку, щоб дізнатися, що з ними сталося по дорозі. Аудіоверсія казки  українською мовою подається у повному обсязі - на відміну від журнальної версії.


Лелія
Українська казка

- Kamarádi 2023/4