slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Archiv 2022

Kamarádi v médiích v roce 2022

2022 krest symboly 04Také letos si projektu Kamarádi všimla veřejnoprávní média.

Nahrávat reportáže a rozhovory přijeli reportéři jak z České televize, tak z Českého rozhlasu.

Navštívili celkem 4 naše akce, na kterých vzniklo 6 krátkých reportáží.

Číst dál: Kamarádi v médiích v...

Děti kreslí pro Ukrajinu

2022 Deti pro Ukrajinu plakat

Výstava dětských obrazů 16.-30. 11. 2022.
Vernisáž 25. 11. od 18 h
galerii Domu národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2.

Spoluorganizátory akce byly Spolek Zaedno, Unity Power for Ukraine a DNM Praha.

Reportáž byla odvysílána v pořadu My a oni Českého rozhlasu Region dne 10. 12. 2022. (sestřiženo)

Reportáž na webu ČRo

Součástí vernisáže bylo vystoupení ukrajinských hudebníků, ochutnávka tradičních ukrajinských pochutin či možnost zakoupení suvenýrů.

Číst dál: Děti kreslí pro Ukrajinu

Jak se letos soutěžilo

HustopeceDo naší soutěže Vícejazyčnost je bohatství se děti mohou zapojit různým způsobem. Nejlepší je ale tvořit společně nějaké kolektivní dílo. Může se zapojit celá třída, může se zapojit menší skupinka dětí a na některých školách se hlavně díky iniciativě paních učitelek vytvoří soutěžní kolektivy napříč třídami.

Jak vzniklo leporelo na obrázku od třeťáků z Hustopečí a jak se úkolu zhostily malé ukrajinské děti ze ZŠ Curieových v Praze, které dokonce sehrály divadlo v češtině se dozvíte dále.

Číst dál: Jak se letos soutěžilo

Přihláška na mezinárodní festival dětských knih

vypraveni o symbolech 2021 Kamaradi03 2022Spolek Zaedno jako vydavatel dětských publikací přihlásil časopis Kamarádi a knihu Vyprávění o symbolech České republiky do soutěže BolognaRagazzi Award pořádané v rámci Boloňského veletrhu dětské knihy. V roce 2023, na příštím ročníku BCBF, bude kromě vítězů a zvláštních ocenění představena také stovka nejlepších prací ze všech kategorií, a to na výstavě s názvem „Úžasná police knih BRAW“. Jsme potěšeni, že naše publikace dostanou šanci představit se na tak významné přehlídce.

Číst dál: Přihláška na...

Ceny do soutěže Vícejazyčnost se nám opět hromadí

darky 01Pro všechny děti i jejich pedagogy, kteří se chystají zapojit do letošního ročníku soutěže Vícejazyčnost je bohatství, máme skvělou zprávu. I letos se daří shromažďovat spoustu krásných dárků a knih, které dostanou účastníci soutěže.

Velikou zásilku jsme dostali z Evropského domu v Praze. Ale hlavně máme od našeho partnera, Zastoupení Evropské komise, potvrzeno, že se letošní „Patron vícejazyčnosti“ z řad pedagogů podívá v rámci exkurze do Evropského parlamentu do Bruselu.

Číst dál: Ceny do soutěže...

Vyhlášení soutěže 2022

bannerFB 2022Vicejazycnost 2022 plakat A3

Spolek Zaedno vyhlašuje X. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".

Práce jsou přijímány
od 1. 9. do 21. 10. 2022

Přihláška do soutěže Podmínky soutěže
Plakát (PDF)

Identifikační štítky (PDF)

Hlavní téma ročníku:
Příroda ve spojitosti s různými státy.
Další téma ročníku:
Příběhy spojené s válkou na Ukrajině.

Číst dál: Vyhlášení soutěže 2022

S časopisem Kamarádi na setkání sbírky Pomozte dětem

2022 nros 01Letos jsme poprvé obdrželi dar z Nadace rozvoje občanské společnosti, sbírka Pomozte dětem. Dar ve výši 100 000 Kč jsme použili na dotisk dalších 5000 kusů Ukrajinského speciálu časopisu Kamarádi. Tato dvojjazyčná tiskovina je v ukrajinštině a češtině a pomáhá při zapojení ukrajinských děti do naší společnosti. Dále seznamuje české děti s ukrajinském folklorem prostřednictvím pohádek a s některými reáliemi.

Číst dál: S časopisem Kamarádi...

Další publikace v ukrajinštině

vypraveni o symbolech 2022 UKVyprávění o symbolech České republiky - ukrajinsky

V češtině vyšla tato publikace v prosinci 2021. Krátce po vypuknutí války na Ukrajině jsme se domluvili s autorkou knihy Ivonou Březinovou, že knihu necháme přeložit do ukrajinštiny abychom ji mohli dát k dispozici ukrajinským dětem. Na překladu se podílela řada Ukrajinců, již v ČR žijících, jako dobrovolníci.

Číst dál: Další publikace v...

Kamarádi na Světu knihy 2022

2022 svet knihy 01Výstaviště Holešovice, Praha 7
Výstava: 9.-12. 6. 2022.
Program pro děti: 11. 6.
Křest publikace: 10. 6.

27. mezinárodní knižní veletrh Svět knihy se konal v červnu 2022 na Výstavišti Praha v Holešovicích. Expozice byly umístěny v montovaných halách, protože Průmyslový palác prochází celkovou rekonstrukcí. Navzdory překážkám byl veletrh hojně navštěvován a úspěšný.

Číst dál: Kamarádi na Světu...

Den Evropy na Střeleckém ostrově 2022

2022 Den Evropy 049. května 2022
Praha, Střelecký ostrov

Ani letos jsme s časopisem Kamarádi na Dni Evropy nemohli chybět. Potkat jste nás mohli ve stínu mostu na stánku 33.

Pro děti i dospělé jsme měli připravenou spoustu zábavy - kreativní dílny a multikulturní kvízy a soutěže.

Číst dál: Den Evropy na...

On-line hry v ukrajinštině a jedna novinka

wordfootballDíky dobrovolné práci se nám podařilo spustit 6 našich stávajících on-line výukových her i v ukrajinštině. Dále se podařilo sehnat ukrajinský slovník na scrabble, díky němuž jsme mohli do ukrajinštiny adaptovat i naše slovní hry a hříčky, které jsou zaměřeny na rozšíření slovní zásoby. Je mezi nimi i zcela nová hra inspirovaná klasickou slovní hrou „Na smolaře“, při které se tvoří slova přidáváním jednotlivých písmen. Tak pojďme hrát, porovnávat slova v různých jazycích a naučit se při toho i par ukrajinských slov! Některé hry jdou hrát až v 10 jazycích a dají se použít také jako doplňková aktivita při výuce ČJ pro cizince.

Výukové hry Slovní hry Na smolaře

Zvířecí bingo – tištěná hra v ukrajinštině

Kamaradi Bingo ukDokončili jsme další výukový materiál pro ukrajinské děti. Jde o tištěný materiál – adaptaci jedné naší hry „Zvířecí bingo“ do ukrajinštiny. Hra je pro nově příchozí děti z Ukrajiny a je zaměřena na výuku a procvičovaní českých slovíček, v tomto případě názvů zvířat. Hru Zvířecí bingo si můžete stáhnout jako PDF a dále vytisknout a používat podle potřeb. Při sdílení, či jiném použití a šíření, prosím uvádějte odkaz na náš web www.kamaradi.eu.


PDF - Zvířecí bingo - ukrajinsky

Číst dál: Zvířecí bingo –...

Česká televize o naší publikaci

2022 krest symboly 03

V únoru 2022 natáčel štáb České televize dokument o nové publikaci pro děti-cizince "Vyprávění o symbolech České republiky", který byl odvysílán v pořadu Sousedé 25. 3. 2022 na ČT2.

Natáčení proběhlo zejména na křtu této publikace, 15. února v Městské knihovně v Praze, ale také ve školách, kde děti s naší publikací pracují. Rozhovory pro dokument poskytla spisovatelka Ivona Březinová, ilustrátorka Sevda Kovářová a tvůrce digitální verze časopisu a on-line her a kvízů Michal Kovář.

Pořady České televize uvádíme kvůli autorským právům pouze odkazy do archivu. Další ohlasy na náš projek, zejména na ČT a ČRo najdete v článku Projek v médiích.


Odkaz na pořad o křtu knihy v archivu ČT

Slavnostní předání cen Vícejazyčnost je bohatství 2022 a Speak Dating Junior

Vicejazycnost 2022 predani 0111. listopadu 2022
Evropský Dům, Jungmannova 24, Praha 1.

Jubilejní 10. ročník soutěže Vícejazyčnost je bohatství je úspěšně za námi. Věcné ceny byly rozdány a těm, kteří si je nevyzvedli osobně, je zasíláme poštou.

Letošní slavnostní den letos proběhnul opět v Evropském domě (spoluorganizátor akce) a dopoledním doprovodným programem byl Speak Dating Junior.

Opět jsme v Praze mohli přivítat školy z celé republiky – celkem se dopoledního a odpoledního programu účastnilo na 140 návštěvníků - dětí a jejich učitelek či rodičů.

Reportáž z akce si přijeli natočit z České televize - Déčka, do Zpráviček, které se vysílaly 12. 11. a také z Českého rozhlasu Plus pro pořad Mezi námi, který se vysílal dne 10. 12. 2022.  (sestřiženo)


Pořad o soutěži v archivu ČT
Reportáž na webu ČRo - čas 16:19

Číst dál: Slavnostní předání cen...

Multikulturní programy v roce 2022

2022 MK programy 01Již pátým rokem realizuje Spolek Zaedno v pražských školách a organizacích pracujících s dětmi multikulturní programy s lektorem. Programy tvoříme na míru a využíváme v nich vlastní pracovní listy, hry a další materiály. Máme zkušenosti s přípravou a realizací vzdělávacích programů zaměřených na multikulturu, národnostní menšiny, integraci cizinců, poznání různých národů a jejich kulturu. Dětem se programy líbí, protože jsou hravé a kreativní.

Číst dál: Multikulturní programy...

Ukrajinský speciál časopisu Kamarádi

Kamaradi01 2022Podařila se nám skvělá věc - během dvou dnů jsme připravili speciální číslo časopisu Kamarádi věnované Ukrajině.

On-line verze je k již teď k dispozici zde, stejně tak PDF ke stažení.

Děkujeme tímto za iniciativu Nadačnímu fondu Klíček a také Ofsetové tiskárně SWL , která nám tiskne tento časopis v nákladu 3000 kusů zdarma.

Distribuce tištěného čísla bude tentokrát probíhat trochu jinak, než obvykle, čímž se omlouváme řádným objednatelům našeho časopisu.

Zveřejnění výsledků soutěže 2022

Ceny Vicejazycnost 2022 plakat A3Milé děti, vážení pedagogové a rodiče.

S radostí oznamujeme výsledky X. ročníku literárně-kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce „Vícejazyčnost je bohatství".

Po roce se opět velmi těšíme na autory oceněných prací a jejich pedagogy, případně rodiče či příbuzné na slavnostním odpoledni.

Slavnostní předání cen 10. ročníku soutěže proběhne 11. listopadu od 14 h v Evropském domě, Jungmannova 24, Praha 1.

Galerie soutěžních prací

Číst dál: Zveřejnění výsledků...

Seznámení s Ukrajinou

ukrainaVzdělávací materiály pro děti

Milé děti, vážení učitelé a rodiče,

jistě společně s dětmi ve škole či doma rozebíráte dění na Ukrajině. Věříme, že mnozí z vás řeší v této těžké době, jak vyjádřit svoji podporu obyvatelům Ukrajiny, ale i našim českým Ukrajincům – kamarádům a spolužákům z Ukrajiny, kteří žijí mezi námi v České republice.

V této souvislosti si dovolíme připomenout, že rámci projektu Kamarádi, který spolek Zaedno vede již 11 rokem, máme vytvořeno mnoho vzdělávacích materiálů, pohádek a nahrávek s ukrajinskou tematikou.

(HLEDÁME ukrajinského rodilého mluvčího (dobrovolníka) se základní znalostí ČJ na výpomoc s překladem vzdělávacích materiálů pro nově příchozí ukrajinské děti.
Více informací dále v článku.)

Číst dál: Seznámení s Ukrajinou

Ukrajinské pohádky a pracovní listy

Ukrajinska pohadka Jak slavik ucil cloveka moudrostipro nově přichozí děti z Ukrajiny

Vážení přátelé,

jako naši dobrovolnou pomoc k začlenění se nově přicházející ukrajinských dětí do naší společnosti jsme připravili druhou sadu materiálů (první je k dispozici v tomto článku). Materiály vznikají v období velké humanitární krize na Ukrajině (9 dnů po začátku války) a mimo jiné mají zpříjemnit dětem jejich těžkou cestu a vstup na české území. Naše snaha je, aby byly materiály šířeny mimo jiné prostřednictvím krizových center pro ukrajinské uprchlíky v Praze, a doufáme, že dětem zkrátí a zpříjemní čas, dokud jejich maminky vyřizují potřebné dokumenty.

Dále najdete odkazy na stažení jednotlivých PDF

Číst dál: Ukrajinské pohádky a...

Křest nové publikace pro děti

2022 prezentace knihy plakat

Městská knihovna v Praze - Ústřední knihovna (klubovna),
Mariánské nám. 98/1, Praha 1, úterý 15. února od 17 hod.

V prosinci 2021 jsme vydali publikaci "Vyprávění o symbolech České republiky", která je určena na podporu integrace dětí s odlišným mateřským jazykem na území Prahy a na jejich seznámení s českými reáliemi. Materiál má jak tištěnou, tak interaktivní elektronickou podobu, kterou můžete využívat k práci ve třídách nebo skupinách, například i prostřednictvím elektronické tabule.

Kniha vychází s finanční podporou Magistrátu hlavního města Prahy.

Vyprávění o symbolech České republiky

Číst dál: Křest nové publikace...

Bulharská stopa v Modřanech

plakatA3 Sevda a detiSpolečná výstava ilustrátorky bulharského původu Sevdy Kovářové a dětí z DDM Modřany.

Výstava je k vidění v Nové Radnici v Modřanech, Generála Šišky 6, Praha 4 – Modřany od 14. do 28. ledna 2022.
Vernisáž proběhla 14. ledna od 15.30 hodin.

Akce se koná pod záštitou pana Mgr. Petra Prchala z MČ Praha 12.

Článek na MÚ Praha 12FB MÚ Praha 12

Číst dál: Bulharská stopa v...

PF 2022

„Zázrak: Čím více sdílíme s druhými, tím více máme.“

Leonard Nimoy

Přejeme Vám a Vašim nejbližším společně zažívat a radovat se ze zázraků, které dokonce i naše pragmatická každodennost dokáže nabídnout.

Krásné prožití Vánočních svátků a všechno nejlepší do nového roku 2022 přeje spolek Zaedno.

PF2022 Zaedno

Nová publikace pro děti

cesko 00 uk cesko 00 Co všecko je Česko česky i ukrajinsky

V prosinci 2022 jsme vydali publikaci, která je určena na podporu integrace dětí s odlišným mateřským jazykem na území Prahy a na jejich seznámení s kulturními a historickými hodnotami našeho hlavního města. Materiál má jak tištěnou, tak interaktivní elektronickou podobu, kterou můžete využívat k práci ve třídách nebo skupinách, například i prostřednictvím elektronické tabule.

Autorkou koncepce knihy a ilustrací je Sevdalina Kovářová. Text napsala paní spisovatelka Ivona Březinová.

Tuto publikaci částečně přeložil Oleksandr Dobroier do ukrajinštiny, aby byla dostupnější pro děti ukrajinských uprchlíků.

Knihy vychází s finanční podporou Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Domu národnostních menšin.

Co všecko je Česko Co všecko je Česko - ukrajinsky