Hry slovní
Slovní hry jsou určeny na rozšíření slovní zásoby v různých jazycích a jsou určeny pro pokročilé hráče. Slovní hříčky jsou drobné prográmky, které unožňují různé hrátky se slovy - například tvořit přesmyčky či palindromy v různých jazycích.
Slovní logik
Slovní logik je hra na principu oblíbené hry Logik, ve které se hádají barvy. Ve slovním logiku se však hádají slova a to konkrétně podstatná jména v základním tvaru. Hra která je k dispozici v 8 jazycích.Hra se dá hrát i na body, přičemž se přidělují trestné body za neuhodnutá písmena. Čím méně bodů tedy, tím lépe.
Hra je inspirovaná hrou Wordle. Je však trochu upravená - např. se mohou hádat slova o délce 4, 5 a 6 písmen.
Na smolaře - tvorba slov
Na smolaře je klasická hra na rozšíření slovní zásoby, která je k dispozici v 8 jazycích.Tvoř slova tak, že se přidávají jednotlivá písmena, dokud nevznikne slovo. Smolař je ten, kdo dá poslední písmeno, vznikne slovo a už se nedá pokračovat a vytvořit delší. Body jsou podle hodnot písmen, podobně jako ve hře scrabble, ale jen za slova, které zakončí počítač. Uznávají se libovolné slovní druhy a tvary slov.
Pokud by vám nějaké slovo chybělo, tak se nezlobte. Jenom v zásobě pro češtinu máme 1,7 milionů slov.
Slovní fotbal trochu jinak
Slovní fotbal trochu jinak je hra na rozšíření slovní zásoby, která je k dispozici v 7 jazycích.Vyměň ve slově libovolné jedno písmeno tak, aby vzniklo nové slovo. V průběhu hry se tedy nemění délka slova. Hra se může hrát na body, nebo proti počítači - kdo vydrží déle.
Pokud by ve hře něco nefungovalo, pište do komentářů.
Hledač přesmyček a slov
Přesmyčka neboli anagram je slovo nebo věta, která vznikne z původního slova či věty tak, že se použijí všechna písmena, ale změní se jejich pořadí. O přesmyčkách jsme psali v Kamarádech 1/2017. Náš vyhledávač umí generovat přesmyčky či slova v 9 různých jazycích.
Scrabble
Zahrej si s počítačem Nové Scrabble on-line. Novinky: možnost hrát v celém okně prohlížeče, rozšíření pro více jazyků, možnost uložení výsledků, odkazy na vysvětlení slov na Wikipedii a Wikislovník (pokud tam jsou), možnost navržrení přidání chybějícího slova do slovníku.
Pokud by ve hře něco nefungovalo, pište do komentářů nebo můžete přejít na původní verzi hry. Občas se stane, že se špatně načte databáze slov. Zkuste tlačítko CLEAR a pak znovu Spustit hru.
Pravidla jsou např. zde.
Jazyky v kostce
Procvič si slovní zásobu v bezvadné hře Jazyky v kostce. Házej kostkami a sestavuj slova v různých jazycích. Tato hra by se také dala nazvat jako kapesní scrabble. Byla vytvořena podle skutečné hry Amos, kterou vymyslel pan Jiří Dvořák - www.tvorivyamos.cz a vyrábí ji firma Pygmalino - www.pygmalino.cz.
Vytvoř si palindrom
Kdo, nebo co to vůbec je? Název pochází z řečtiny a znamená běžící pozpátku. Může to být slovo, věta nebo i číslo které má speciální vlastnost – lze je číst jak zprava doleva, tak i opačně. A pozor – vždy má stejný význam. Několik palindromů v různých jazycích najdeš v Kamarádech číslo 4, ročník 2015. I zde lze tvořit palindromy v různžch jazycích.
Písmenková zeď
Procvič si postřeh a slovní zásobu. Zahraj si se středověkým zedníkem - schválně, kolik se ti podaří sestavit slov dřív, než zedník dostaví zeď v některém místě až nahoru. Jde o tematickou hru ke zvláštní příloze časopisu Kamarádi - Brána do kouzelné Prahy. Hru si můžeš zahrát v 9 různých jazycích.
Najdi slovo
Hra Najdi slovo spočívá v hledání třípísmenného slova na co nejméně tahů pomocí posouvání písmen. Písmena jsou řazena dle abecedy, tak že po Ž se přeskočí opět na A. Počítač vždy ví, které slovo je to "pravé". Slova jsou většinou vybrána ze slovníků pro hru Scrabble. Hra je k dispozici v 9 jazycích.
Osmisměrka
Vytvoř si vlastní osmisměrku - klidně i ve svém jazyce - a lušti ji on-line. Můžeš zadávat vlastní slova, nebo si zvolit ze seznamů slov, které jsou připravené vedle češtiny pro všechny menšinové jazyky a pro angličtinu.
Osmisměrku jsme měli např. v Kamarádech 2014/5