slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Multikulturní vzdělávací programy

dilna-hlaholiceOd roku 2018 realizuje Spolek Zaedno ve spolupráci s Domem národnostních menšin v Praze projekt zaměřený na děti z pražských škol. Jeho hlavním cílem je rozvoj poznání mezi cizinci, národnostními menšinami a majoritní společností.
Programy projektu lehkou a hravou formou seznamují s tematikou multikulturní společnosti a kulturní a jazykové rozmanitosti. Používáme materiály a hry vymyšlené a vyrobené na míru – pexeso, bingo, pracovní listy atd.

Materiály ke stažení jsou ve formátu PDF. Můžete si je stáhnout i do vašeho počítače - k jejich zobrazení budete potřebovat Adobe Reader

Multikulturní program - Co všecko je Česko

co vsecko je ceskoTématem programu je česká kultura a reálie; český jazyk a literatura. Program je koncipován jako čtenářská dílna. Děti čtou, povídají a odpovídají na otázky, seznamují se s novými pojmy, plní úkoly píší si slovníček a čtenářský deník.

Tento program je určen zvláště dětem cizinců pobývajícím v Česku a zejména ukrajinským dětským uprchlíkům.

Program se dá přizpůsobit věku a možnostem žáků. Úkoly se dají plnit selektivně. V nabídce je také multimediální obsah k rozšíření a upevnění učiva.

Program je doplněn praktickými a kreativními dílnami s videonávody, u kterých se děti odreagují, ale i zlepší svoji manuální zručnost a výtvarné cítění. Děti si vyrobí večerníčkovskou čepici a čtenářský deník.

Číst dál: Multikulturní program...

Multikulturní program - O symbolech ČR

o symbolech crTématem programu jsou symboly České republiky. Program seznamuje s českou kulturou a reáliemi a v širším záběru i s českým jazykem a literaturou. Program je koncipován do několik bloků individuálních a kolektivních her a úkolů – jak na papíře, tak i on-line či prezenčně ve třídě. Děti poslouchají, seznamují se s novými pojmy, plní úkoly, spolupracují a soutěží mezi sebou.

Úkoly se dají plnit selektivně. V nabídce je multimediální a interaktivní obsah.

Program je doplněn praktickými a kreativními dílnami, u kterých se děti odreagují, ale i zlepší svoji manuální zručnost a výtvarné cítění. Děti si vyrobí vystřihávané florální vzory a budou malovat "modrotisk".

Číst dál: Multikulturní program...

Řecký program - alfabeta a inspirace antikou

recky programŘecká kultura položila základy moderní evropské kultury – filosofie, divadla, astronomie, rétoriky, moderní medicíny či demokracie. Řecká národnostní menšina nemá v ČR velké zastoupení, ale má dlouhou tradici. Řekové přicházeli zejména na severní Moravu v polovině minulého století.

V praktické části naleznete tři výtvarné dílny. Mladší žáci si vyrobí náramky zdobené řeckými vzory. Starší žáci si zhotoví malou knížečku, nebo si vytvoří kouzelné obrázky pomocí zajímavé techniky s barvenými provázky.

Číst dál: Řecký program -...

Multikulturní program - písma národnostních menšin

pisma mensinPříslušníci národnostních menšin v ČR mluví vedle češtiny i svým mateřským jazykem. Tento program seznámí děti nejen s těmito jazyky, ale také s třemi různými písmy, kterými se tyto jazyky zapisují. Jsou to latinka, cyrilice a alfabeta.

Praktická kreativní část je právě zaměřena na tato písma. Starší žáci si vyzkouší malování na kamínky znaků z cyrilice pomocí plochých štětců. Mladší žáci vytvoří kouzelné obrázky pomocí zajímavé techniky s barvenými provázky.

Číst dál: Multikulturní program...

Multikulturní program - národnostní menšiny

mensinyProgram vysvětlí dětem pojem národnostní menšina a také to, že se vlastně nejedná o cizince, protože příslušníci národnostních menšin mají české občanství. Dále v v krátkosti představí 14 oficiálních národnodnostních menšin v ČR.

Praktická kreativní část pro straší žáky je na motivy výtvarnice slovenské národnosti Saši Švolíkové a jedná se o dokreslovanou koláž. Mladší žáci budou tvořit fantastické příšerky podle romské výtvarnice Lady Gažiové. Tato dílna rovněžž obsahuje prvky koláže.

Číst dál: Multikulturní program...

Polský program - malujeme sny a fantazie

polskoPolština je po slovenštině jazykem, který má k češtině nejblíže. Vedle toho se děti v programu dozví základní fakta o našem severním sousedu Polsku a o Polácích. Polské kořeny mají významné osobnosti, jako je skladatel Fryderyk Chopin, vědkyně Marie Curie-Skłodowská, astronom Mikuláš Koperník či současný skokan na lyžích Adam Małysz.

Praktická kreativní část je z říše snů a fantazie. Pro starší žáky je inspirována obrazy surrealistického malíře Jacka Yerky a mladší žáci zapojí svoji fantazii a mohou dotvářet kaňky barvy.

Číst dál: Polský program -...

Ukrajinský program - naivní obrazy a kolorované kresby

ukrajinaUkrajinský program se zaměřuje na prvotní seznámení s Ukrajinou a s jejími obyvateli. Ukrajinci patří v České republice mezi nejpočetnější národnostní menšiny a jsou nám blízcí i tím, že mluví slovanským jazykem. Děti se v krátkosti seznámí s historií a zeměpisem země a nahlédnou do ukrajinské kuchyně.

Praktická část pro starší žáky je inspirována naivními obrazy ukrajinské malířky Marie Prymačenko. Mladší žáci si mohou vyzkoušet kolorovat kresbu vodovými barvami.

Číst dál: Ukrajinský program -...

Rakouský program - Hundertwasser - zákaz rovných linií

rakouskoRakouský program seznámí vaše žáky s Rakouskem - naším blízkým sousedem. Ačkoliv se v Rakousku nemluví slovanským jazykem, ale německy, ukáže se, že toho máme s touto alpskou zemí mnoho společného. Dokonce i některá slova, která rakušané používají pochází z češtiny - například Buchteln jsou buchty. 

Praktická část je inspirována rakouským umělcem Friedensreichem Hundertwasserem, jehož skoro pohádkově vyhlžející stavby stojí i ve Vídni. Zvládnou ji i mladší žáci.

Číst dál: Rakouský program -...

Německý program - Tvoříme komiks

nemeckoV německém programu se žáci seznámí s Německem - naším nejdůležitějším sousedem, se ktrerým máme nejdelší společnou hranici. Německo není důležité jen pro Českou republiku, ale pro celou Evropu. Bývá označováno jako světová velmoc.

Z Německa také pochází mnoho významných osobností. Na jedné z nich si v praktické dílně ukážeme, jak se tvoří komiks. Albert Einstein byl velmi významným vědcem - fyzikem, díky jehož teoriím můžeme lépe pochopit, jak funguje vesmír.

Číst dál: Německý program -...

Slovenský program - Portrét à la Andy Warhol

slovenskoSlovenský program seznámí vaše žáky se zemí, která je k nám nejblíže. Se Slovenskem jsme až do roku 1992 tvořili jeden stát - Československo. Slovenština je jazyk, který má k češtině nejblíže a téměř všichni dospělí jí bez problémů rozumí a věříme, že by to po chvíli snažení zvládly i děti.

Dílna v praktické části je inspirována americkým umělcem Andym Warholem, jehož rodiče pocházeli ze Slovenska. V rámci této dílny vzniknou originální autoportréty.

Číst dál: Slovenský program -...

Bulharský program - Inspirace hlaholice

hlaholiceBulharský program Inspirace hlaholice přiblíží vašim žákům nejen Bulharsko a bulharskou azbuku, ale také svět starých Slovanů. Připomene svatého Cyrila a Metoděje a písmo hlaholici, které Cyril vytvořil. Poslechnete si bajku Orel, havran a pastýř a pak si ji přečtete v češtině.
V praktické části si můžete vybrat z několika kreativních dílen souvisejících s Bulharskem, které jsou přzpůsobené pro mladší i starší žáky.

Číst dál: Bulharský program -...

Ruský program - Inspirace Kandinskij

kandinskijV ruském programu - Inspirace Kandinskij se vaši žáci mohou seznámit s Ruskem a některými jeho geografickými nej. Dále pak s významným malířem abstraktního umění Vasilijem Kandinskim. Poslechnete si pohádku O velké řepě v ruštině a pak si ji přečtete v češtině. 
V praktické části si můžete vybrat z několika kreativních dílen souvisejících s Ruskem, které jsou přzpůsobené pro mladší i starší žáky.

Číst dál: Ruský program -...

Romský program - Inspirace romská řemesla

romsky-vzorRomský program Inspirace romská řemesla představí vašim žákům původ a stručnou historii Romů, ale i něco z jejich současného života v ČR. Představí jim několik tradičních romských řemesel. Poslechnete si dvě bajky, které si pak přečtete v češtině.
V praktické části si můžete vybrat z několika kreativních dílen souvisejících s Romy, které jsou přzpůsobené pro mladší i starší žáky.

Číst dál: Romský program -...

Vietnamský program - Inspirace lunarní nový rok

vietnamVe Vietnamském programu Inspirace lunarní nový rok se vaši žáci dozvědí zajímavé věci o Vietnamcích. A to jak o těch, kteří žijí ve Vietnamu, tak o těch v ČR. Jak a kdy třeba slaví Nový rok. Poslechnete si pověst O rýžových koláčích a pak si ji přečtete v češtině.
V praktické části si můžete vybrat z několika kreativních dílen souvisejících s Vietnamem, které jsou přzpůsobené pro mladší i starší žáky.

Číst dál: Vietnamský program -...