slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi01 2024 01
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Evropa z výšky - text a kvíz

evropa_z_vyskyDoprovodný text a velký kvíz k vědomostní deskové hře z Kamarádů číslo 2015/1. Doporučujeme ti nejdříve si přečíst celý text abys v něm našel odpovědi na otázky ve hře i ke kvízu. Velký kvíz Evropa z výšky obsahuje 30 otázek, které se vybírají z celkem 72 otázek - kvíz tedy bude pokaždé trochu jiný. Abys prošel, je třeba jich zodpovědět alespoň 21 správně. Otázky se týkají zajímavých výškových budov z celé Evropy.

Pokud si ale troufáš, můžeš zkusit test hned...

Nahrávám...

Šikmá věž - Pisa, Itálie

pisa Šikmá věž (Torre pendente) se nachází ve městě Pisa v Itálii. Stojí na Náměstí zázraků. Samotná šikmá věž je kruhová a je postavená z bílého mramoru. Slouží jako zvonice. Je vysoká téměř 56 metrů.
Výstavba byla zahájena v roce 1173, ale už krátce po začátku stavby v roce 1174 se začala naklánět. Důvodem jsou mělké základy v měkké hornině. Zajímavostí je, že věž se původně nakláněla na opačnou stranu. Stavitelé se rozhodli náklon vyrovnat tím, že do země k základům házeli kameny a větve. Věž se sice vyrovnala, ale později se začala naklánět na opačnou stranu. V roce 1373 byla věž zakončena šestým patrem, kde jsou umístěny zvony.
Protože se naklonění věže ve 20. století zvětšilo na více než 5 metrů, byla v roce 1990 věž pro veřejnost uzavřena a začaly záchranné práce. Do země byla zapuštěna železná lana, která základy upevňují. V současné době je vychýlení věže jen něco přes 3 metry.
Podle legendy italský astronom a fyzik Galileo Galilei pouštěl různě těžké koule z nakloněné věže v Pise, aby ukázal, že rychlost jejich pádu nezáleží na tom, jak jsou těžké.

Více informací na WikipediiWikipedia logo

Ještěd - Liberec, Česká republika

jested Hotel a televizní vysílač na Ještědu byl postaven v letech 1966 až 1973 na vrcholu hory Ještěd u Liberce (Liberecký kraj). Je to téměř 100 metrů vysoká kruhová věž, v dolní části široká 33 metrů. Jejím autorem je známý český architekt Karel Hubáček. Dříve stával na vrcholu hory dřevěný hotel, který v šedesátých letech 20. století shořel.
Stavba se objevuje ve znaku Liberce i Libereckého kraje a je národní kulturní památkou České republiky.
Ještěd je nejvyšší hora Ještědsko-kozákovského hřbetu. Na vrchol se dá dostat pěšky, autem či lanovkou. Nachází se zde lyžařské středisko a známé skokanské můstky.

Více informací na WikipediiWikipedia logo

Berlínská televizní věž - Berlín, Německo

berlin Berlínská televizní věž (Berliner Fernsehturm) stojí v centru Berlína nedaleko náměstí Alexanderplatz. Byla postavena v letech 1965–1969 v tehdejší socialistické Německé demokratické republice.
Původní výška věže byla 365 metrů, po instalaci antény v 90. letech 20. století se výška změnila na 368 metrů. Jedná se o nejvyšší volně stojící stavbu v Evropské unii a čtvrtou nejvyšší v Evropě. Ve středu koule se nachází ve výšce 203 metrů pozorovatelna a otáčející se restaurace Telecafé. Restaurace se otočí jednou za 20 minut. Viditelnost během jasného dne je až 42 km. Uvnitř se nachází dva rychlovýtahy výtahy.

Více informací na WikipediiWikipedia logo

 

Palác kultury a vědy - Varšava, Polsko

varsava Palác kultury a vědy (polsky Pałac Kultury i Nauki je výškovou budovou v centrální části Varšavy. Jedná se o nejznámější a nejdochovanější památku socialistického realismu v zemi, palác je oficiálně známý jako "Dar národů Sovětského svazu". Vybudován byl v poválečných letech 1952-1955 a stal se nejvyšší budovou ve Varšavě. Je vysoký 231 m a má 42 pater.
Je to centrum kultury a nachází se zde čtyři divadla, tři kina, dvě restaurace a dokonce i plavecký bazén. Součástí paláce je několik muzeí – technické, mládeže, evoluce a kongresový sál. Také zde sídlí Polská akademie věd. Na střeše budovy stojí televizní a rádiový vysílač. Během silvestrovské noci v roce 2000 byly na věži paláce odhaleny největší a nejvýše položené hodiny v Evropě. Čtyři ciferníky mají průměr šest metrů.

Více informací na WikipediiWikipedia logo

Mrakodrap The Shard - Londýn, Velká Británie

shard The Shard (česky střep) je londýnský mrakodrap, stojící nedaleko známého mostu Tower Bridge přes řeku Temži. Je s 310 metry a 72 obytnými patry nejvyšší ve Velké Británii a v Evropské unii a druhý nejvyšší v Evropě. Architektem stavby byl Ital Renzo Piano. Cena výstavby dosáhla částky 450 milionů liber.
Stavba budovy začala v roce 2009 a k otevření došlo 5. července 2012 za přítomnosti katarského premiéra šajcha Hamáda Ibn Džásima Ibn Džabera as-Sáního a člena britské královské rodiny vévody Andrewa.
V mrakodrapu se kromě kanceláří, restaurací a vyhlídkových prostor nachází nejvýše položené byty ve Velké Británii.
Majitelem mrakodrapu je emirát (stát) Katar.

Více informací na WikipediiWikipedia logo

Chrám Sagrada Familia

barcelonaChrám Sagrada Familia (česky chrám Svaté rodiny) se nachází na východním pobřeží Španělska v Barceloně. Stavební práce na něm začaly v roce 1882, trvají dodnes. Jeho dokončení se plánuje na rok 2026. Stavba tak bude probíhat celkem 144 let. Chrám je hlavní stavbou slavného architekta Antonia Gaudího.
Katedrála je velmi bohatá na křesťanské symboly. Je vysoký 170 metrů a celkem má 18 věží, které jsou symbolizují 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista.
Je zajímavé, že od počátku stavby až dodnes se katedrála staví z darů a příspěvků.

Více informací na WikipediiWikipedia logo




Eiffelova věž - Paříž, Francie

pariz Eiffelova věž (francouzsky La Tour Eiffel) je ocelová věž v Paříži, v současnosti nejznámější pařížská stavba. Byla postavena v letech 1887 až 1889. Dnes měří včetně antény na vrcholu 324 metrů. Je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.
Eiffelova věž byla postavena u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala. Pařížané tuto stavbu nejprve nenáviděli a označovali ji za trn v oku.
Věž má tři plošiny, první je ve výšce 57 metrů, druhá ve výšce 115 metrů a třetí ve výšce 276 metrů. Třemi nohami věže jezdí lanovky do prvního a druhého patra, ve čtvrté noze jsou schodiště pro pěší. Z druhého patra pak vedou výtahy do třetího patra.
Věž byla často napodobována - například i Petřínskou rozhlednu.

Více informací na WikipediiWikipedia logo

Atomium - Brusel, Belgie

brusel Atomium bylo postaveno v Bruselu v roce 1958 ku příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Stavba představuje model uspořádání atomů v železe mnohonásobně zvětšený (165 miliardkrát). Tato stavba z oceli a hliníku dosahuje výšky 102 metrů. Je tvořena devíti velkými koulemi o průměru 18 m uspořádanými do tvaru kostky. Koule jsou spojeny dvaceti chodbami o průměru 3 m.
Atomium nabízí krásný výhled na město a také restauraci v nejvyšší kouli. Stalo se jednou z turistických zajímavostí nejen Belgie, ale i celé Evropy, je také místem konání výstav.
Zajímavostí Bruselu je, že je oficiálně dvojjazyčný - hovoří se zde francouzsky a nizozemsky.

Více informací na WikipediiWikipedia logo

Most SNP - Bratislava, Slovensko

bratislava Most Slovenského národného povstania, ve zkratce Most SNP vede přes řeku Dunaj v Bratislavě. Most byl postaven v letech 1967 až 1972. Jde o typ visutého mostu zavěšeného na ocelových lanech. Je 430 metrů dlouhý a jeho hlavní pilíř je vysoký 85 metrů.
Zvláštní atrakcí je restaurace na hlavním pilíři spojená s vyhlídkovou plošinou, do které se dá dostat výtahem. Tvar „UFO" restaurace připomíná létající talíř.

Více informací na WikipediiWikipedia logo








Věž Big Ben - Londýn, Velká Británie

bigben Big Ben je hovorové označení používané pro hodinovou věž, která je součástí budovy Westminsterského paláce na břehu řeky Temže v Londýně. Big Ben se také říká Velkému zvonu, který je na věži a je třetí největší ve Velké Británii.
Věž se tyčí nad severovýchodní straně paláce, ve kterém zasedá britský parlament. Je postavena ve viktoriánsko-gotickém stylu a je vysoká 96 metrů a začala se stavět v roce 1834. Jsou na ní umístěné hodiny, které byly ve své době největšími hodinami světa. Tyto hodiny jsou pověstné svou přesností a spolehlivostí - jsou schopny odbít první úder každou celou hodinu s přesností jedné sekundy.

Více informací na WikipediiWikipedia logo

Žižkovská televizní věž - Praha, Česká republika

praha Žižkovská televizní věž je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší stavbou ve městě, vysokou 216 metrů. Byla postavena v letech 1985 až 1992 na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Slouží především jako vysílač pro jedenáct televizních a osm rozhlasových stanic.
Věž je tvořena třemi pilíři, na které jsou zavěšeny tři kabiny: ve výšce 66 metrů se nachází panoramatická restaurace „Oblaca" a luxusní hotelový pokoj, ve výšce 93 metrů vyhlídková kabina a nejvýše je umístěna kabina s vysílací technikou. Na pilířích je umístěno umělecké dílo Davida Černého zvané „Miminka", znázorňující batolata lezoucí nahoru a dolů.

Více informací na WikipediiWikipedia logo





Bazilika sv. Petra - Vatikán (Řím, Itálie)

rim Bazilika sv. Petra ve Vatikánu (italsky basilica di San Pietro in Vaticano) je jedna ze čtyř římských papežských velkých bazilik a jeden z největších kostelů na světě. Vatikán je tzv. městský stát, ležící uvnitř města Řím, hlavního města Itálie. Má méně než tisíc obyvatel a je to nejmenší stát na světě.
Výstavba dnešní vatikánské baziliky probíhala v 16. a 17. století – v letech 1505–1629. Kopule baziliky, která má průměr necelých 43 metrů a výšku 137 metrů, patří k největším na světě. Do chrámu se vejde přes 20 tisíc lidí, uvnitř je asi 800 sloupů, 45 oltářů a 390 soch v nadživotní velikosti. Mezi nimi je i slavná „Pieta" - renesanční sochařské dílo od Michelangela Buonarrotiho zobrazující vnitřní utrpení Marie, která je osamocena při ztrátě svého jediného syna.

Více informací na WikipediiWikipedia logo

Nahrávám...