Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

O svátku vína

Pražský Trifon Zarezan je osobitou folklorní oslavou a neodmyslitelně patří mezi největší balkánské slavnosti, konané pravidelně v Praze od roku 2003. Každý rok kolem půlky února se podle lidového kalendáře i v Praze oslavuje bujarý svátek patrona všech bulharských vinařů Trifona Zarezana. Nejen pro Bulhary a Balkánce žijící v ČR, ale i pro mnoho mladých Pražanů se tato osobitá oslava stala vyhledávanou alternativou komerčního а kýčovitého Valentýna. Během svátečního večera mohou hosté ochutnat proslulé odrůdy bulharských vín a pochutiny balkánské kuchyně. Vystupuje zde mnoha okrojovaných souborů z ČR i ze samotného Bulharska, které představuji živou bulharskou a balkánskou hudbu a tanec. Koncertují různé hudební skupiny i sólisté. Zlatým hřebem večera bývá výběr cara vína Trifona Zarezana pro daný rok. V rámci oslav probíhají také doprovodné akce – výstavy, taneční workshopy a představení bulharské kuchyně.

Autorem a organizátorem akce je spolek ZAEDNO. Duchovní matkou pražského Trifona byla Bojka Dobreva.

Večer byl 4krát natáčen Českou televizí pro pořady zaměřené na menšinovou tématiku, ale též reportáže do zpráv. Články jsou každoročně uveřejňované i v periodickém tisku.

V Bulharsku oblíbený svátek sv. Trifona má své kořeny až ve starověké Thrákii, jejíž obyvatelé platili za obratné válečníky, nadané klenotníky, ale především za milovníky krás života. K jejich hudbě vzhlíželi s obdivem i antičtí Řekové a ne náhodou byl nejuctívanějším hudebníkem starověku právě Thrák – bájný Orfeus. Thrákové vynikali i náklonností k vínu, které proti zvyklostem neředili vodou. Bulhaři po svých předchůdcích Thrácích mnohé zdědili. Bezesporu vášnivé zaujetí pro temperamentní hudbu a tanec a také zálibu v dobrém jídle a pití. Původní thrácké ceremonie dostaly křesťanský háv, a tak se zrodil i kult sv. Trifona Zarezana. Trifon je patronem vína a všech vinařů. Na jeho svátek, jenž připadá na 14. února, začíná oficiálně vinařský rok obřadním řezáním vinné révy. To se neobejde bez hromadných tanců, zvaných choro, z nichž přímo čiší radost ze života. Jiskřivé víno teče proudem a oslava zpravidla vrcholí výběrem cara Trifona – nejzdatnějšího ze všech pijáků, jehož hlavní starostí je zajistit všem hojnost lahodného moku po celý následující rok!