Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Články

Jak proběhly Multikulturní programy v roce 2023

2023 MK programy 01Multikulturní programy v podobě lekcí s lektorem v pražských školách a organizacích pracujících s dětmi realizoval v roce 2023 Spolek Zaedno již šestým rokem. Lekce z programů vždy přizpůsobujeme na míru pro konkrétní skupinu dětí a využíváme v nich vlastní pracovní listy, hry a další materiály. Tématy programů jsou multikultura, národnostní menšiny, integrace cizinců, poznání různých národů a jejich kulturu a pro cizince naopak poznání Česka a českých reálií. Dětem se programy líbí, protože jsou hravé a kreativní.

2023 MK programy 022023 MK programy 032023 MK programy 042023 MK programy 052023 MK programy 062023 MK programy 072023 MK programy 08Během nich děti samy tvoří, kreslí a malují, vyrábějí, tančí, hrají hry, předvádí divadelní představení, seznamují se s kroji a dalšími artefakty, shlížejí krátká vzdělávací videa, poslouchají hudbu, setkávají se s lidmi z různých národností, pokládají otázky, spolupracují ve skupinkách a pomáhají si navzájem, čtou, vyplňují pracovní listy, diskutují, vyprávějí, seznamují se s národními kuchyněmi a nakonec reflektují – hodnotí lektory, samotný program ale i samy sebe. Z programu si děti odnáší mnoho nových znalostí, zlepšený postoj k odlišným spolužákům, ale i k sobě samotným, mnoho pozitivních zážitků, vyplněných pracovních listů a dalších tiskových materiálů a krásné vlastní výtvory (například na výstavu ve škole či jako dáreček pro maminku či tatínka).

Jedna věc je jasná – nás baví multikulturní programy organizovat a děti baví tyto programy navštěvovat!

Programy probíhaly ve spolupráci s jednotlivými školkami, školami a gymnázii. Pro ně byly zcela zdarma. Některé lekce byly realizovány s finanční spoluúčastí ze strany partnerůDDM – Modřany, Dům národnostních menšin, Praha a Svět knihy.

Zde je souhrn míst a jednotlivých lekcí, které jsme realizovali v roce 2023:

 • 1. března – Bulharský program, marteničky, Městka knihovna Praha.
 • 5. května – Německý program, Den Evropy 2023, Střelecký ostrov, Praha.
 • 11. května – Řecký program + seznámení s alfabetou, knihařský workshop I, veletrh Svět knihy, Praha 7.
 • 11. května – Bulharský program + seznámení s azbukou, knihařský workshop II, veletrh Svět knihy, Praha 7.
 • 12. května – Ukrajinský program + seznámení s azbukou, knihařský workshop III, veletrh Svět knihy, Praha 7.
 • 13. května – Český program pro ukrajinské děti, DDM Modřany, Praha.
 • 25. května – 2x program Národnostní menšiny, pro 6 + 7 třídu, žáky se speciálními vzdělávacími potřebami ZŠ Praha 7, Strossmayerovo nám. 4, pracoviště U Uranie 14, Dům národnostních menšin, Praha.
 • 13. června – 2x program Seznámení s alfabetou a cyrilici + knihtisk a vazba knih, 4A + 4B Gymnázium na Vítězné pláni, Praha 4.
 • 24. června – 2x Ukrajinský program, DDM Modřany, DDM Modřany, Praha.
  27. září – 2x Český program pro cizince, ZŠ Meteorologická, Praha 4.
 • 4. října – Vietnamský program, ZŠ Karla Čapka, Kodaňská, Praha 10.
 • 6. prosince – Program Národnostní menšiny +prohlídka výstavy a knihovny DNM pro FZŠ Trávníčkova, Praha 4, Dům národnostních menšin, Praha.

Všem kolegům, kteří pomáhali s organizací a realizací programů i jednotlivých lekcí srdečně děkujeme. Dětem děkujeme za aktivní účast a za mnoha příjemných zážitků, které nám společná setkaní s nimi poskytla.

2023 MK programy 09 2023 MK programy 10