Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Trifon Zarezan 2017

17. 2. 2017, 19 hod
KD Ládví Burešova 1661/2, P-8. Trifon-2017-08Trifon-2017-08

Program večera:

 • Pěvecký kvintet Milánosz bulharské lidové písně
 • Taneční soubor Radost
  srbské lidové tance + tanec s publikem
 • Hudební vystoupení Mr.Loco
  bulharské, srbské, makedonské a řecké písně v tradičním i populárním podání (hlavní kapela)
 • Taneční soubor Bulgari
  bulharské lidové tance, živá a reprodukovaná hudba
 • Rychlokurz tance + výběr nejlepšího tanečníka z publika
 • Výběr cara Trifona - soutěž
 • Břišní tanec pro Trifona
 • Taneční soubor Pendari - Vídeň,
  bulharské lidové tance, reprodukovaná hudba
 • Hudební vystoupení Mr.Loco

Jubilejního Trifona si užilo více než 450 lidí.

Kde a jak se baví Bulhaři a Balkánci v Praze? Na oslavě svátku Trifon Zarezan – svátku patrona všech bulharských vinařů. Letos proběhla 17. února v Kulturním domě Ládví a to již po 15. Vítaní byli všichni zájemci o bulharskou kulturu a gastronomii, také proto bylo publikum a rovněž i účinkující mnoha různých národností.

Pražský Trifon Zarezan je osobitou folklorní oslavou a neodmyslitelně patří mezi největší balkánské slavnosti, konané pravidelně v Praze od roku 2003. Na bujarém večeru mohli hosté ochutnat proslulé odrůdy bulharských vín a jídla a pochutiny balkánské kuchyně.

Trifon-2017-06Trifon-2017-02Během akce, kterou podpořilo hlavní město Praha, vystoupili tři krojované soubory z ČR i z Vídně, jeden pěvecký kvintet a několik sólistů. Představili živou bulharskou a srbskou hudbu a tanec. Proběhl též krkatý kurz tanců a výběr nejlepšího tanečníka z publika. Následoval koncert kapely Mr.Loco, která publikum rozproudila balkánskými vypalovačkami. Zahráli bulharské, makedonské a řecké písně v tradičním i populárním podání. Frontman této kapely má balkánské předky, ale většina jejích členů pohází z latinské Ameriky. Tato kombinace, jak se ukázalo je velice povedená – publikum bylo z jejich vystoupení nadšeno. Zlatým hřebem večera byl výběr cara vína Trifona Zarezana 2017, který, jako každý rok, skvěle a vtipně moderoval Todor Ralev. O titul se ucházelo více než 20 zájemců, kteří museli ukázat mužnou sílu, kladný vztah k vínu, veselí a ženám a statečně bojovat a zaujmout dámskou porotu. Koruna letos zůstala v Praze, vyhrál ji mladý Čech, pan Jiří, zasnoubený s Bulharkou.
Večer natáčela Česká televize pro pořad Sousedé. V tomto pořadu ČT rovněž kulturní večer anoncovala. Reportáž z Trifona udělal i Český rozhlas Plus.

Večer skvěle moderovali Tzveta Morawski Kambourova, Vladimír Kočí, Iliana Pavlova a Todor Ralev.

Trifon-2017-05Trifon-2017-07Trifon-2017-01Trifon-2017-03