Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Články

Trifon Zarezan 2019

plakat-trifon-2019-webTrifon se vrací do Prahy!

Pojďme ho společně oslavit a zvolit již 17. cara vína!

KDY? 15. února 2019, v 19 hodin.
KDE? Kulturní dům Ládví, Burešova 2, Praha 8-Kobylisy (metro C).
KDO? Kapela Mijaktiç Orkestar, 3 taneční soubory, 2 pěvecké sbory.
CO? balkánské speciality a vína.
PROČ? Protože bude veselo a dobrá nálada, víno poteče proudem a nohy budou bolet od tanců v jednom velkém kole.

Трифон се връща в Прага!

Елате да празнуваме заедно!

КОГА? 15 февруари 2019 г., от 19 часа.

КЪДЕ? Културен дом Ládví, Бурешова 2, Прага 8 – Kobylisy (метро C).

КОЙ? Група Mijaktiç Orkestar, три танцови и два хорови състава.

КАКВО? Балкански специалитети и вина.

ЗАЩО? Тъй като ще бъде весело и ще има добро настроение, виното ще тече и краката ще болят от танци.


Můžete si vyzkoušet trifonovský kvíz či se dozvědět něco více o svátku svatého Trifona, nebo se podívat, jak probíhaly předchozí ročníky.

Balkánský folklorní svátek vína Trifon Zarezan je kulturně společenský večer s vystoupením hudební skupiny Mijaktiç Orkestar, tří balkánských folklorních tanečních souborů a dvou pěveckých sborů. K jídlu a pití balkánské speciality a bulharská vína.

Přátelé a milovníci bulharského balkánského folkloru, hudby, tance a dobré nálady, v pátek 15. února oslavíme v pořadí již patnáctý balkánský svátek vína. Nenechte si tento bujarý svátek ujít! Vystoupí hudební skupina Mijaktiç Orkestar, tři balkánské folklorní taneční soubory a dva pěvecké sbory. Dále v programu soutěž o výběr cara vína, kurz bulharských, tanců, soutěž o nejlepšího tanečníka a balkánské speciality a bulharská vína.

Kdo má kroj – vstup zdarma.


Скъпи приятели,

Приемете поканата за традиционната балканска танцова вечер “Трифон Зарезан”.

И тази година планираме страхотна програма със стотици изпълнители, така че не се колебайте и бъдете там. Вечерта ще бъде богата на балкански фолклор, отлична храна, изискани вина, томбола. За танци и слушане, големият Мияктич оркестър ще свири като основна група!

Резервациите за 8 души са на разположение на Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. до 10 февруари (ние винаги резервираме цялата маса). Билетите се купуват на място. Вход: 200 CZK (Който има носия, безплатен вход.)

Балканите отново се връщат в Прага и отприщят весело настроение в мрачния и студен февруари.

Както всяка година, към средата на февруари Прага празнува покровителя на всички български винари – Трифон Зарезан – според народния календар. Не само за българите и за балканците, живеещи в Чешката република, но и за много млади хора от Прага, този специален празник се превърна в популярно събитие. Празниците трябва да се празнуват заедно, в противен случай те губят смисъл. Елате да празнуваме Трифон заедно! А който дойде в носия, има вход безплатно!

Народната традиция казва:

Свети Трифон е покровител на винопроизводителите. Традиционно, на този ден, лозарите отиват в лозята, за да почетат своя защитник и да поискат добра реколта. Ядрото на ритуала е подрязването на лозето. Отрязват се няколко пръчки от лозата и се поръсват с вино. Избираме и цар на виното, който носи морална отговорност за качеството на реколтата тази година. Както при всяка среща, всичко свършва около масата, където се пие и пие до късно през нощта.


Troška historie:

Jedni s prvních obyvatel, kteří žili na území dnešního Bulharska, Makedonie a Řecka, a o kterých máme záznamy, byli Trákové. Zdá se, že slovo „trák“ bylo synonymem pro „pijáka“. Řekové byli znechuceni zvykem Tráků pít nezředěné víno. Trácký bůh věčnosti Dionýsos byl také bohem vína. Na konci každého roku Dionýsos umíral, aby se mohl narodit znovu na jaře. Jeho znovuzrození se slavilo velikými oslavami, štědrými orgiemi. Tyto oslavy se nazývaly Dionýsia, později v římských dobách Bacchusia. Dionýské zvyky přežily přes staletí až do současnosti. Poté, co bylo Bulharsko pokřesťanštěno, církev převzala, přejmenovala a zařadila většinu pohanských bohů a svátků do svého křesťanského kalendáře. Dionýský kult kontaminoval se svátkem Svatého Trifona. Každý rok, čtrnáctého února – v den svatého Trifona – Bulhaři šplhají na vrchol Rodopských hor, aby se opili a pokusili se slézt zpátky dolů...

Lidový svátek Trifon Zarezan:

V tradičním lidovém kalendáři se tento svátek vztahuje k prvnímu zastřihávaní větví vinné révy ke konci zimy a začátku jara. V každé domácností, která vlastní vinici se předchozí den peče velký kulatý, těstem zdobený, chleb „pita“ a připravuje se nadívaná slepice. Každý rok 14. února časně ráno se muži – slavnostně oblečeni, s „pitou“, pečenou slepicí a s vínem ve speciálním džbánku „baklica“ – vypravují zastřihnout první větve vinné révy. Ten den se vinaři moc nepřepracují. Čeká je ještě velká oslava a společný oběd přímo na vinici. Dřív než začnou tradiční hody na počest Trifona a na zajištění dobré úrody, musí být vybrán car vína Trifon. Nejstarší člen skupiny postaví uprostřed květinu nebo džbánek vína a vyzve toho, kdo měl v předchozím roce štěstí, zdraví a vypěstoval dobré víno, ať vezme tu květinu nebo se napije vína. Tím bývá zvolen Trifonem a ostatní jeho zvolení schvalují pokřikem „Ať žije Trifon!“. Po jídle se všichni, s Trifonem na ramenou, vypravují zpátky domů, kde na ně čeká celá vesnice nebo městečko, zdraví cara, přeje úrodu a každý se snaží cara a ostatních dobře pohostit vínem. Opilost vinařů a hlavně Trifona má zajistit úrodu na celý další rok. Trifon Zarezan (zarezan = zastřihnutý) je vskutku jeden z nejveselejších a nejoptimističtějších svátků roku.