Vicejazycnost-2018-banner-vysledky-160x160
Vicejazycnost-2018-banner-vysledky-160x1602

Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Projekty 2015

Plán aktivit - podzim 2015 - zima 2016

Trifon2015-06Na závěr letošního a začátek příštího roku jsme naplánovali řadu aktivit. Dále najdete jejich stručný seznam.

  • Bulharské tance – pravidelná setkaní, zkoušky a výukové semináře tanečního souboru při Zaedno – Bulgari. Vystoupení souboru na veřejnosti. Pravidelné každé pondělí v týdnu od 7. 9. 2015
  • Vydání časopisu Kamarádi – vydání 2 posledních čísel za rok 2015
  • Oslava Evropského dne jazyků - kreativní setkání pro děti s časopisem Kamarádi, 30. 9. 2015, 16.45 h, META o. p. s., V Tůních 10, Praha 2
  • Putovní Výstava Vícejazyčnost je bohatství (2013), říjen, Bulharská škola v Praze

Číst dál: Plán aktivit - podzim...

Účast na akci Zažít Michli jinak

Michle2015-0419. září 2015 se spolek Zaedno zúčastnil akce Zažít Michli jinak, kterou v rámci každoroční celopražské akce Zažít město jinak letos poprvé na Praze 4 organizoval i Dům národnostních menšin. Celá akce se odehrávala v ulici Adamovská a Pod Stárkou v pražské čtvrti Michli. Program mířil na celou rodinu, kulturní a gastronomická nabídka potěšila dospělé i děti. Součástí akce byl i mezinárodní knižní jarmark.

Číst dál: Účast na akci Zažít...

Setkání v Dendrologické zahradě

Pruhonice2015-0121. 6. 2015, od 14 hodin
Bojčina kůzlátka, Dendrologická zahrada - Průhonice.

Stejně jako každoročně touto dobou, tak i letos jsme se sešli u Bojčiných kůzlátek, abychom si připoměli památku naší milé kamarádky Bojky Dobrevy. Je tomu již osm let, kdy její životní pouť tragicky ukončila autonehoda, ve které byla Bojka, coby chodec, zcela nevinně.

Číst dál: Setkání v...

Soubor Bulgari vystupuje i za hranicemi ČR

rosenfest-plk6 6. června 2015
Fridrihshof, Rakousko

Na začátku června 2015 se konal druhý ročník festivalu Bulharská růže v rakouském Fridrihshofu. Festival se konal na velmi zvláštním místě a byl zasvěcený jedinečnému tradičnímu bulharskému rituálu - sběru a výrobě světoznámého růžového oleje, takzvaného „tekuté zlata."

Číst dál: Soubor Bulgari...

Increation+

DNM pozval členy Zaedno do projektu Increaction+ v rámci programu Erasmus+

spanelsko-03

16. - 23. května 2015
Vitoria-Gasteiz, Španělsko

Poprvé ve své historii se Dům národnostní menšin, o.p.s. účastnil mezinárodního semináře Erasmus+  v projektu Increaction - interkulturní a kreativní akce pro inkluzi. Akce trvala jeden týden a konala se ve španělském městě Vitoria-Gasteiz. DNM byl jedním ze 6 účastníků - Španělsko, Česká republika, Řecko, Itálie, Litva, Švédsko. Každý stát byl zastoupen čtyřčlennou delegací - za DNM jela knihovnice DNM Eva Poddaná a dále členové spolku Zaedno Todor Ralev, Petar Ralev a Tinatin Karseladze.

Číst dál: Increation+

Vystoupení souboru Bulgari - 1. pololetí 2015

folklorni_festival_08 I v roce 2015 pokračuje soubor Balgari ve své pravidelné činnosti - ve zkouškách a příležitostných vystoupeních na veřejnosti. Níže naleznete fotografie z vystoupení na Bulharském večeru pořádaném společností AVKO v Praze v hotelu Pyramida 12. března 2015 a z účasti na Mezinárodním folklorním festivalu 13. března 2015 v Praze v divadle Metro.

Číst dál: Vystoupení souboru...

Multi-kulti vaření - Vietnam

vareni-vietnam1Třetí setkání s národní kuchyní proběhlo v neděli 22. 2. 2015, od 10 h v kavárně DNM, Vocelova 3, Praha 2.

Zdravíme všechny milovníky dobrého jídla z různých koutů světa.

Tentokrát jsme představili kuchyni Vietnamu. Připravovali jsme Nem cuốn (nesmažené závitky) a naším průvodcem po této exotické kuchyni byla paní Lê Ngân.

Vaření na Facebookufb

Číst dál: Multi-kulti vaření -...

Trifon Zarezan 2015 - tisková zpráva

Trifon2015-04Trifon Zarezan ve znamení třináctek

V pátek 13. 2. od 18 h se v sále DIVADLA KORUNNÍ (dříve CASA GELMI, Korunní 926/30, 120 00  Praha 2) uskuteční již třináctý ročník jedné z největších balkánských slavností, konaných pravidelně v Praze – osobitý svátek vinařů Trifon Zarezan. Během bujarého večera budou hosté moci ochutnat proslulé odrůdy bulharských vín a pochutiny typické pro balkánskou obřadní tabuli. Na pódiu i pod ním vystoupí několik okrojovaných souborů z ČR i ze samotného Bulharska, které představí živou bulharskou hudbu a tanec. Následovat bude koncert kapely Mr. Loco, jež publikum rozproudí balkánskými vypalovačkami.

Číst dál: Trifon Zarezan 2015 -...

Trifonovský taneční seminář

Trifon2015-seminar-02V pondělí 9. února 2015 v 18.30 hodin v Domě národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2, proběhnul veřejný předtrifonovský seminář bulharských lidových tanců. Seminář byl tradičně určen zejména těm, kteří se chystají na naši akci Trifon Zarezan – 13. února a chtěli si tance buď pouze osvěžit anebo dokonce zcela naučit. Seminář byl zdarma.

Číst dál: Trifonovský taneční...

Trifon 2015 ve znamení třináctek

Trifon_2015_01Trifon Zarezan XIII. ročník
13. 2. 2015 pá, 18 h

V pátek třináctého jsme oslavili v pořadí již třináctý balkánský svátek vína. Letos se tento bujarý svátek plný folkloru a tanců opět mimořádně vydařil.

Letos jste mohli v rámci Trifona navštívit dokonce více našich akcí. Nově jsme přidali také reportáž i v bulharštině z letošního Trifona. (čtěte dále v článku)
Trifon na Facebookufb

Číst dál: Trifon 2015 ve znamení...

Multi-kulti vaření - Bulharsko

musaka-1
Druhé setkání s národní kuchyní proběhlo v neděli 18. 1., od 15 h v kavárně DNM, Vocelova 3, Praha 2. Organizátorem je spolek Zaedno.
Tentokrát byla představena kuchyně Bulharska. Na přání jsme společně dělali musaku, oblíbený šlágr celého Balkánu.

Zdá se, že musaka byla pro všechny velkým lákadlem, protože v lednové nedělní odpoledne dorazilo do Domu národnostních menšin tolik lidí, že nám kapacita kavárny a malé kuchyňky téměř nestačila. Někteří zájemci o společné vaření sem přijeli dokonce až z Vlašimi.

Číst dál: Multi-kulti vaření -...