Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Trifon Zarezan 2017 - Tisková zpráva

Zamilovaný Valentýn nebo opilý Trifon?

„Dostaneš k Valentýnu čokoládu?“ - zeptala se mě kamarádka. Zaplavily mě vzpomínky na 14. února z mého dětství v Bulharsku. Pousmála jsem se. „Asi ne.“ Já už ten datum nebudu nikdy schopná brát romanticky. Pro mě to zůstane svátek oblíbeného pravoslavného Svatého Trifona, známý také jako Trifon Zarezan.

Venera Chovancová

Jako každým rokem kolem půlky února se také v Praze oslaví podle lidového kalendáře bujarý svátek patrona všech bulharských vinařů – Trifona Zarezana. Nejen pro Bulhary a Balkánce žijící v ČR, ale i pro mnoho mladých Pražanů se tato osobitá oslava stala vyhledávanou alternativou komerčního а kýčovitého Valentýna. Letos se oslava koná 17. 2. od 19 h ve velkém sále KD Ládví.

Během bujarého večera budou moci hosté ochutnat proslulé odrůdy bulharských vín a pochutiny balkánské kuchyně. Vystoupí čtyři krojované soubory z ČR i z Vídně, které představí živou bulharskou a srbskou hudbu a tanec. Následovat bude koncert kapely Mr.Loco, jenž publikum rozproudí balkánskými vypalovačkami. Zlatým hřebem večera bude výběr cara vína Trifona Zarezana 2017. Celý program na www.zaedno.org

Svatý Trifon je patronem vinařů. Podle tradice se tento den vinaři vypraví na vinice poctít svého ochránce a poprosit o dobrou sklizeň. Jádrem rituálu je prořezávání vinice. Ze slova „zariazvat“, neboli česky prořezávat, pochází i jméno Trifon Zarezan. Vinař uřízne několik větví vinné révy a pokropí je vínem. Volí se i car vína, který na sebe bere morální odpovědnost za kvalitu úrody pro tento rok. A jako při každé sešlosti vše končí kolem stolu, kde se jí a pije až pozdě do noci.

Na první pohled nemají sv. Valentýn a sv. Trifon nic společného. Ale není tomu úplně tak. Oba svátky přispívají k dobrému vztahu mezi mužem a ženou. Bulharské manželky většinou berou tento svátek jako ryze pánskou záležitost. Manžel – vinař si vezme záviděníhodné množství vína, vyrazí s kamarády na vinohrad, kde se v mrazivém únorovém dni, daleko od civilizace, všichni opijí a vyblbnou jako malí kluci. Pak mohou doma po zbytek roku sekat dobrotu.

Přežije sv. Trifon nátlak medializovaného sv. Valentýna? Už za socialismu se ho komunisté v Bulharsku snažili potlačit. Měsíc únor byl prohlášen za měsíc střízlivosti. Marně! Nakonec se únor lišil od ostatních měsíců jen tím, že v novinách vycházelo množství karikatur a vtipů o opilcích.

Folklorní večer Trifon Zarezan
17. února 2017 v 19.00 hodin
Nově v Kulturním domě Ládví Burešova 2, Praha 8
Vstupné: 150 Kč
(Kdo má kroj, vstup zdarma.)

Kontakt:
Spolek Zaedno
Sevdalina Kovářová
Tel.: +420 603 103 928
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , www.zaedno.org