Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Projekty 2023

Spolek Zaedo v médiích v roce 2023

logo crKaždoročně si aktivit našeho spolku všímají i média - a to hlavně proto, že jde vemi často o akce určené nejen pro bulharskou menšinu, ale i pro širokou veřejnost.

Jedná se jak o lokální média, tak o média veřejnoprávní.

Číst dál: Spolek Zaedo v médiích...

O projektu Easy Together

Picto Easy Togethe 260pxOd září 2023 realizuje Spolek Zaedno ve spolupráci se Školským inspektorátem z rumunského města Brăila projekt EASY TOGETHER v rámci programů ERASMUS+.

Informace o průběhu projektu budou průběžně umísťovány na stránky projektu.

Oficiální informace o projektu na stránkách ERASMUS+.

Czech association Zaedno in cooperation with the School inspectorate of the Romanian town of Brailla implements a project EASY TOGETHER.

Číst dál: O projektu Easy Together

Vzdělávací MOOC platforma pro mentory a asistenty

kurzyV rámci Erasmus+ projektu Romani Ambassadors 2.0, na kterém Spolek Zaedno spolupracuje s partnerskými organizacemi z dalších 5 evropských zemí, byla vyvinuta a pravě spuštěna vzdělávací platforma. Ta má za cíl podpořit další vzdělávání mentorů a asistentů, pracujících s dětmi a mládeží s kulturní odlišností (zejména z romské menšiny, ale i z ostatních národnostních menšin či z řad uprchlíků). Rozpracovaná témata jsou vhodná k posílení mentorů, ale i jejich svěřenců a vztahů mezi nimi.

Vzdělávací platforma je typu MOOC (Massive open online course). Tvoří ucelený kurz neformálního vzdělávání, přístup do kurzu má kdokoliv, školné se neplatí. Platforma obsahuje vzdělávací materiály rozložené do 6 modulů v 7 jazycích, včetně češtiny a závěrečné kvízy k sebehodnocení. Po absolvování kurzů dostáváte certifikát.

Číst dál: Vzdělávací MOOC...

Pozvánka na webináře pro umělce

cultural footprint logo2023 webinarsVážení přátelé, zveme vás na velmi očekávané webináře pro umělce, které proběhnou v rámci projektu Cultural Foorprint a za spolupráce Spolku Zaedno a dalších 4 organizací z EU.

Šiřte tuto pozvánku, pokud ji považujete za užitečnou - hlavně mezi studenty a mladé umělce. Účast na webinařích je zdarma, počet míst je však omezený.

Semináře proběhnou od 3. 10. do 2. 11. 2023 v anglickém jazyce.

Dále v článku uvádíme konkrétní termíny webinářů a přímé odkazy na webové rozhraní platformy MS Teams.

Číst dál: Pozvánka na webináře...

Výstava ROD a příRODa

plakat bg vystavaVýstava bulharských umělců

15.–30. 9. 2023
výstavní sál Domu náRODnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2

Jde o společnou výstavu tří bulharských umělců, kteří žijí a tvoří v České republice. Jsou jimi:

  • Snezhanka Aleksandrova – kostýmy a výšivky
  • Vasil Velev – fotografie
  • Sevdalina Kovářová Kostadinova – kresby

Vernisáž proběhla v podělí 18. 9. od 19.00 hodin.

Dvě výstavy Pro Ukrajinu

plakat UA 2 plakat UA 1Děti kreslí pro Ukrajinu - výstava dětských obrazů

Malujeme pro Ukrajinu - výstava obrazů

1.- 30. 9. 2023
Magistrát hlavního města Prahy, vestibul Nové radnice, Mariánské nám. 2, Praha1.

V září 2023 jsme vystavovali obrazy s ukrajinskou tématikou a od ukrajinských autorů na skvělé adrese – na pražském magistrátu. Tímto srdečné děkujeme za tuto příležitost a zároveň za to, že Primátor hl. m. Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. převzal záštitu nad naší akcí.

Číst dál: Dvě výstavy Pro Ukrajinu

Soubor Bulgari v jednom kole

trifon2023 07Taneční soubor Bulgari se pilně připravuje na festival Sabor na Megdana na Drugata Balgaria, který bude letos na začátku června v Praze organizovat. O víkendu 20. 5. jedou na festival do Berlína a v patek 26. 5. se zúčastni festivalu Praha Srdce národu a vystoupí na Staroměstském náměstí. Kromě toho všeho pravidelně a nacvičují v Domě národnostních menšin (obě skupiny, začátečnici i pokročilí).

Více informací je na FB stránce: https://www.facebook.com/profile.php?id=100007781387285

Dětský tábor v Bulharsku 2023

bg tabor2023 1bg tabor2023 0I letos podporujeme jedinečnou inciativu určenou bulharským dětem v zahraničí - spolupracujeme na realizaci dětských vzdělávacích táborů přímo v Bulharsku.

Проектът „Моето българско лято“ – работилница за български език, култура и история, е единствен по рода си, насочен специално към нуждите на българчета, израстващи в чужбина.

Информацията е на фейсбук страницата
www.facebook.com/mybulgariansummer

Číst dál: Dětský tábor v...

On-line školení projektu Romani Ambassadors 2.0.

Romani skoleni 02Spolek Zaedno spolupracoval na on-line školení v rámci projektu Erasmus + Romani Ambassadors 2.0.

Toto školení bylo pro účastníky bezplatné a po jeho absolvování obdrželi certifikát. Bylo určeno lidem, kteří pracují (nebo chtějí pracovat) s dětmi a mládeží z národnostních menšin, zejména s romskými dětmi, dětmi uprchlíků a mládeží.

Obsahovalo následujících 6 vzdělávacích modulů (každý měl teoretickou, praktickou a diskusní část):

Číst dál: On-line školení...

Medis5 - švédská výstava v Praze

2023 Plakat SvedskoPřijďte se květnu a červnu podívat na výstavu do Evropského domu.

V rámci spolupráce s Evropským domem v Praze a se švédskou neziskovou organizací Sensus inicioval Spolek Zaedno a následně spolupracoval na organizaci netradiční výstavy. Bude k vidění během května a června.

Výstava představuje dva velkoformátové gobelíny, které jsou výsledkem dlouholeté kolektivní práce. První je projekt Agenda 2030, v němž se umělci snaží vysvětlit globální cíle OSN v oblasti udržitelnosti. Druhý nese název Současné dějiny v interpretaci Medis5 – od 60. let 20. století do roku 2021.

Číst dál: Medis5 - švédská...

Objevte projekt Erasmus+ Cultural FOOTPRINT

cultural footprint logo Co je nového v našem projektu Cultural FOOTPRINT se dočtete na jeho stránce
https://www.culturalfootprint.eu

Najedete zde informace o projektu a jeho výsledky. Prozatím jsme zfinalizovali a zveřejnili k použití a stažení Příručka ve formátu PDF pro techniky obnovy a pro podporu mladých a začínajících umělců v období po pandemii COVID 19.
https://www.culturalfootprint.eu/project-results.html

Číst dál: Objevte projekt...

Festival Sabor na Megdana na Drugata Balgaria

megana 242.-4. června 2023
TOP HOTEL Praha a Václavské náměstí

Festival Sabor na Megdana na Drugata Balgaria byla jedinečná akci svého druhu a velikosti. Byl to vícedenní folklorní festival, kde se představilo 80 tanečních skupin bulharského původu, tančících v různých zemích světa. Součástí tohoto festivalu byl i hodinový průvod s tanečními ukázkami centrem Prahy.

Nad touto akcí převzal záštitu Náměstek primátora hl. m. Prahy JUDr. Jiří Pospíšil.

Na festibvalu si natočila reportáž Česká televize. Reportáž byla odvysílána v pořadu Sousedé 16. června 2023.


Odkaz na pořad v archivu ČT

O festivalu psal rovněž časopis pro bulharskou menšinu v ČR.


Odkaz na článek v časopisu Roden Glas

Událost na Facebooku je zde

Více najdete na oficiální stránce festivalu, včetně 5hodinového videozáznamu z hlavního programu: https://www.namegdana2023.bg/prague-2/online/

Číst dál: Festival Sabor na...

Projekt Romani Ambassadors

ROMANI AMBASSADORS logoV roce 2022 a 2023 je Spolek Zaedno zapojený jako partner do evropského projektu s názvem Romani Ambassadors 2.0. Jde o Erasmus+ projekt, který se zaměřuje na další vzdělávání pracovníků s dětmi a mládeží z řad národnostních menšin a mimo jiné i z romské menšiny.

Cílem projektu Romani Ambassadors 2.0 je řešit nedostatky a nesoulad v dovednostech pracovníků, kteří podporují menšinovou a romskou mládež ve vzdělávání, a to tak, že jim poskytnou mentorský přístup šitý na míru, aby je podpořili v efektivním vedení znevýhodněné mládeže na cestě k inkluzivnímu vzdělávání.

Číst dál: Projekt Romani...

Trifon Zarezan 2023

tradiční balkánský taneční večer, který rozjasnil kalný únor

trifon2023 0118. února 2023 v 19.00 hodin
Club Kino, Černošice

V sobotu 18. 2. 2023 od 19 h v černošickém Club Kinu proběhnul již 19. ročník jedné z největších balkánských slavností, konaných pravidelně v Čechách – osobitý svátek vinařů Trifon Zarezan.

Již 19 ročník této balkánské slavnosti měl letos dvě malá prvenství. Poprvé se konal mimo Prahu a carem vína se poprvé stal muž italského původu.

Číst dál: Trifon Zarezan 2023