Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Trifon Zarezan XVII - 2019

Trifon-2019-1115. 2. 2019, 19 hod
KD Ládví Burešova 1661/2, P-8.

Sedmnáctý Trifon Zarezan je úspěšně za námi. Již potřetí se konal na Ládví, kde se mu, soudě dle veliké návštěvnosti, zalíbilo. V nabitém programu vystoupily dva taneční soubory (Bulgari z Prahy a Pendari z Vídně) a Pěvecký sbor Hlasy Bulharska. Taneční náladu dotvořila skvělá kapela Mijaktiç Orkestar.

Ačkoliv na horách leží ještě spousty sněhu, v Praze bylo tento den ve vzduchu již cítit přicházející jaro. A proto jsme společně vyrazili „zařezávat“ vinnou révu s carem Trifonem – odtud pochází název tradičního bulharského svátku. Sice ne na vinice, ale do kulturního domu Ládví, kde se tento balkánský svátek slaví.

Na akci zavítala také reportérka Goranka Oljača Českého rozhlasu, stanice Region. Její pořad My a oni se vysílal 2. 3. 2019.


Trifon-2019-01Trifon-2019-02Trifon-2019-03Trifon-2019-00Trifon-2019-04Trifon-2019-06Trifon-2019-07Trifon-2019-08Trifon-2019-09Trifon-2019-05Trifon-2019-10Trifon-2019-12Trifon-2019-16Trifon-2019-17Trifon-2019-13Trifon-2019-15Trifon-2019-14Trifon-2019-18 Tradičně, hned u vchodu, vítaly návštěvníky dvě krojované slečny pitou a šarenou solí, aby je navnadily k dalším ochutnávkám Balkánu v podobě skvělého jídla a výborných bulharských vín, které zajistila bulharská restaurace Hercovka a společnost Prowine.

Večer zahájil bulharsko-český smíšený pěvecký sbor Hlasy Bulharska pod Vedením Radostevy Kostovy, který procítěně přenesl několik bulharských národních písní.

A pak se začalo konečně tančit. Na parket nastoupil taneční soubor Bulgari, který to rozjel ve velkém stylu. 20 nadšených tanečníků a tanečnic předvedlo, jak se tančí bulharské choro. Soubor již léta působí pod vedením Todora Raleva při spolku Zaedno. Po krátké přestávce, ve které vedla Milena Přikrylová rychlokurz bulharských a řeckých tanců, vystoupil soubor ještě jednou – a to v úplně nových krojích, které byly pořízeny na sklonku roku 2018.

Aby si mohlo zatančit i publikum, vystoupila skvělá česko-srbská kapela Mijaktiç Orkestar, která ve vlastních zajímavých aranžmá interpretuje hudbu z balkánských končin.

Pak nadešel čas zvolit letošního cara vína Trifona Zarezana. Tuto improvizovanou soutěž letos moderoval Georgi Bečev za asistence loňského Trifona Petko Kyuchukova. Kandidáti na cara se utkali v několika disciplínách – poznávali víno, zařezávali vinnou révu, pletli si z ní korunku. Do semifinále pak pokračovali ti, kteří se nejvíce zalíbili dámské porotě z publika. Pak museli předvést svoji vyrovnanost ve stoji na úzkém špalíku na jedné noze, sílu v přetahování se lanem, a nakonec zatančili ručenicu. Nejlépe z nich obstál a největším potleskem byl odměněn Sven, který do Prahy dorazil se souborem Pendari až z Vídně. Stal se carem vína pro rok 2019!

Soubor Pendari vystoupil hned v následující části programu. Tvoří jej Bulhaři žijící v rakouské metropoli a vede ho Galia Mileva. Do Prahy s nimi přijeli i autentičtí bulharští dudáci (gajdari), kteří nás seznámili s další součástí rozmanitého bulharského folkloru.

Závěrečný blok patřil znovu Mijaktiç Orkestar. Za jejich hudebního doprovodu jsme vylosovali tombolu a několik šťastlivců od nás dostalo věcné ceny. Byly mezi nimi například publikace vydané naším spolkem a také speciální SIM karty OpenCall pro volání do zahraničí, které nám věnoval náš nový partner.

Celým večerem nás provázel zvučný český hlas moderátora Lukáše Klementa a jemný bulharský hlas Silvie Baklicharove.

Děkujeme všem, bez kterých by tento skvělý svátek vína nemohl proběhnout - organizátorům, účinkujícím, moderátorům, partnerům, sponzorům a donátorům.

Poděkovaní organizátorům

Moc děkujeme za úžasnou atmosféru včerejšího svátku, který je velkou ozdobou zimní Prahy a přinesl doprostřed Evropy tolik nadhrerné hudby, slunce a krásy!

Jste perfektní tým, který s neuvěřitelným šarmem a lehkostí pořádáte takhle náročné  akce, a to několik za sebou v poměrně kratkém časovém úseku.

Jednoduše, klobouk dolu.

O. K., dobrovolnice


Удовольствие, которое получила публика от этого праздника, в итоге станет для Тебя заслуженной наградой, и в скором времени Ты забудешь усталость и будешь готова к проведению новых отличных мероприятий.

Всего Тебе доброго,

Людмила