Vicejazycnost 2019 banner 2
Vicejazycnost 2019 galerie

Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

Login Form

Trifon Zarezan XVII - 2019

Trifon-2019-1115. 2. 2019, 19 hod
KD Ládví Burešova 1661/2, P-8.

Sedmnáctý Trifon Zarezan je úspěšně za námi. Již potřetí se konal na Ládví, kde se mu, soudě dle veliké návštěvnosti, zalíbilo. V nabitém programu vystoupily dva taneční soubory (Bulgari z Prahy a Pendari z Vídně) a Pěvecký sbor Hlasy Bulharska. Taneční náladu dotvořila skvělá kapela Mijaktiç Orkestar.

Ačkoliv na horách leží ještě spousty sněhu, v Praze bylo tento den ve vzduchu již cítit přicházející jaro. A proto jsme společně vyrazili „zařezávat“ vinnou révu s carem Trifonem – odtud pochází název tradičního bulharského svátku. Sice ne na vinice, ale do kulturního domu Ládví, kde se tento balkánský svátek slaví.

Trifon-2019-01Trifon-2019-02Trifon-2019-03Trifon-2019-00Trifon-2019-04Trifon-2019-06Trifon-2019-07Trifon-2019-08Trifon-2019-09Trifon-2019-05Trifon-2019-10Trifon-2019-12Trifon-2019-16Trifon-2019-17Trifon-2019-13Trifon-2019-15Trifon-2019-14Trifon-2019-18 Tradičně, hned u vchodu, vítaly návštěvníky dvě krojované slečny pitou a šarenou solí, aby je navnadily k dalším ochutnávkám Balkánu v podobě skvělého jídla a výborných bulharských vín, které zajistila bulharská restaurace Hercovka a společnost Prowine.

Večer zahájil bulharsko-český smíšený pěvecký sbor Hlasy Bulharska pod Vedením Radostevy Kostovy, který procítěně přenesl několik bulharských národních písní.

A pak se začalo konečně tančit. Na parket nastoupil taneční soubor Bulgari, který to rozjel ve velkém stylu. 20 nadšených tanečníků a tanečnic předvedlo, jak se tančí bulharské choro. Soubor již léta působí pod vedením Todora Raleva při spolku Zaedno. Po krátké přestávce, ve které vedla Milena Přikrylová rychlokurz bulharských a řeckých tanců, vystoupil soubor ještě jednou – a to v úplně nových krojích, které byly pořízeny na sklonku roku 2018.

Aby si mohlo zatančit i publikum, vystoupila skvělá česko-srbská kapela Mijaktiç Orkestar, která ve vlastních zajímavých aranžmá interpretuje hudbu z balkánských končin.

Pak nadešel čas zvolit letošního cara vína Trifona Zarezana. Tuto improvizovanou soutěž letos moderoval Georgi Bečev za asistence loňského Trifona Petko Kyuchukova. Kandidáti na cara se utkali v několika disciplínách – poznávali víno, zařezávali vinnou révu, pletli si z ní korunku. Do semifinále pak pokračovali ti, kteří se nejvíce zalíbili dámské porotě z publika. Pak museli předvést svoji vyrovnanost ve stoji na úzkém špalíku na jedné noze, sílu v přetahování se lanem, a nakonec zatančili ručenicu. Nejlépe z nich obstál a největším potleskem byl odměněn Sven, který do Prahy dorazil se souborem Pendari až z Vídně. Stal se carem vína pro rok 2019!

Soubor Pendari vystoupil hned v následující části programu. Tvoří jej Bulhaři žijící v rakouské metropoli a vede ho Galia Mileva. Do Prahy s nimi přijeli i autentičtí bulharští dudáci (gajdari), kteří nás seznámili s další součástí rozmanitého bulharského folkloru.

Závěrečný blok patřil znovu Mijaktiç Orkestar. Za jejich hudebního doprovodu jsme vylosovali tombolu a několik šťastlivců od nás dostalo věcné ceny. Byly mezi nimi například publikace vydané naším spolkem a také speciální SIM karty OpenCall pro volání do zahraničí, které nám věnoval náš nový partner.

Celým večerem nás provázel zvučný český hlas moderátora Lukáše Klementa a jemný bulharský hlas Silvie Baklicharove.

Děkujeme všem, bez kterých by tento skvělý svátek vína nemohl proběhnout - organizátorům, účinkujícím, moderátorům, partnerům, sponzorům a donátorům.

Poděkovaní organizátorům

Moc děkujeme za úžasnou atmosféru včerejšího svátku, který je velkou ozdobou zimní Prahy a přinesl doprostřed Evropy tolik nadhrerné hudby, slunce a krásy!

Jste perfektní tým, který s neuvěřitelným šarmem a lehkostí pořádáte takhle náročné  akce, a to několik za sebou v poměrně kratkém časovém úseku.

Jednoduše, klobouk dolu.

O. K., dobrovolnice


Удовольствие, которое получила публика от этого праздника, в итоге станет для Тебя заслуженной наградой, и в скором времени Ты забудешь усталость и будешь готова к проведению новых отличных мероприятий.

Всего Тебе доброго,

Людмила