motyl jesterka vazka zajic zaba slavik ptacek holka deda kour deti logo motyl jesterka vazka ruka
Aktuální číslo časopisukamaradi05-2018-1Pražská příloha časopisuMalovana-slovicka z Prahy-1

Vicejazycnost-2018-banner-vysledky-160x160
Vicejazycnost-2018-banner-vysledky-160x1602

Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Vyhráli jsme, tak hurá na výlet!

vylet-2018-brezany-stena-01

Komu by se nechtělo vyrazit na výlet či zajímavou exkurzi? A zvlášť když se nemusí do školy, že? A dvojnásob to potěší, když se jedná o výlet vyhraný - a dokonce pro celou třídu. Právě takový lze získat v naší soutěži Vícejazyčnost je bohatství, jejíž šestý ročník nedávno skončil. Takový výlet můžete vyhrát i vy, pokud se příští rok zúčastníte naší soutěže.

Reportáže z výletů budeme postupně doplňovat, tak jak se budou realizovat a jak nám jejich výherci pošlou do redakce fotografie z nich.


vylet-2018-brezany-stena-02

vylet-2018-brezany-stena-03

vylet-2018-brezany-stena-04vylet-2018-brezany-stena-05Šplhouni z Dolních Břežan

Ne, nebojte, slovo šplhouni zde neznamená, že by sedmáci a osmáci z Dolních Břežan podlézali. Právě naopak - šplhali do závratných výšek. A to proto, že 23. listopadu navštívili Lezecké centrum smíchOFF, kde mají nejvyšší kryté lezecké stěny v ČR. Tímto zážitkem jsme je odměnili za první místo v naší soutěži v kategorii „Kolektivní práce – starší děti“.

"Za cenu moc děkujeme. Děti si lezeckou stěnu opravdu moc užily. A prima občerstvení po akci jejich skvělý pocit ještě umocnil. Žáci po příjemné námaze jedli a pili s velkou chutí. Instruktoři, pan provozní a obsluha baru Lezeckého centra byli velmi vstřícní. Poděkovali jsme, ale pokud jim naši spokojenost vyřídíte Vaším prostřednictvím ještě jednou, budeme rádi. Dík patří také všem organizátorům soutěže. Ještě pošleme zprávu na stránky časopisu."

Libuše Bahenská, učitelka.


vylet-2018-lanskroun-vystava-01vylet-2018-lanskroun-vystava-02vylet-2018-lanskroun-vystava-03vylet-2018-lanskroun-vystava-04Na výstavě, která není vidět

Děti z logopedických tříd ze ZŠ v Lanškrouně se zúčastnily soutěže již podruhé a získaly opět skvělé umístění - zvítězily v kategorii „Kolektivní práce – 4.–5. třída“. Jejich odměnou byla návštěva Neviditelné výstavy, kde si vyzkoušely, jak se žije nevidomým lidem. Vydaly se tam hned po skončení slavnostního předání cen.

Děkujeme za vřelé přijetí a ocenění naší práce, děti si výlet do Prahy velice užily. Neviditelná výstava se dětem moc líbila a byl to pro ně nezapomenutelný zážitek, tak jako i předávání cen, stihli jsme navštívit i Národní muzeum. Žádala jste o pár fotek z našeho pobytu v Praze, v příloze jich pár posílám. Ještě jednou mockrát děkujeme a těšíme se na další ročník soutěže.

S pozdravem Ivana Plisková,
ZŠ Lanškroun, nám. A. Jiráska 140


vylet-2018-opava-klementinum-01vylet-2018-opava-klementinum-02vylet-2018-opava-klementinum-03V nejkrásnější knihovně

Dvacet čtvrťáků ze ZŠ Boženy Němcové v Opavě to mělo v den předávání cen do Prahy dost daleko. Aby všechno stihnuli, museli vstávat skutečně brzo - jejich odměnou za 2. místo v kolektivní práci byla prohlídka Klementina.

Vážená redakce
Chtěla bych Vám touto cestou moc poděkovat za přípravu soutěže Vícejazyčnost je bohatství. Nejen, že samotná soutěž nás moc zaujala, ale také její vyhodnocení bylo velmi pěkně zorganizováno. I v menších prostorách v Domě národnostních menšin probíhalo vše podle plánu a doprovodný program Neviditelná výstava se nám fakticky líbil. Věřím, že Vám to dalo spoustu práce navíc, ale stálo to za to!
Naší cenou byla především komentovaná prohlídka Klementina, která byla velmi pěkně připravena. Pro nás Opaváky tak byla návštěva Prahy nezapomenutelným zážitkem a to především díky Vám.

Moc Vám za to děkujeme.

Zdravíme z Opavy!
Romana Foltýnová + 20 dětí ze 4.B ZŠ Boženy Němcové Opava

vylet-2018-opava-klementinum-04vylet-2018-opava-klementinum-05


vylet-2018-bukovec-mhmp-01vylet-2018-bukovec-mhmp-02Praha jako na dlani

Tu si prohlédnuly děti z Bukovce v Muzeu hlavního města Prahy. Více nám o tom napsaly v dopise.

Ahoj Kamarádi!
23. listopad se zdál být velmi slibný…
V soutěži „Vícejazyčnost je bohatství“ jsme získali třetí místo, kde výhrou byla návštěva Muzea hlavního města Prahy. Neváhali jsme využít tuto nabídku a s celou třídou odjeli do Prahy. Hned po vstupu do muzea se nás ujala velmi hodná paní lektorka, která nám na velkém schodišti ukazovala nástěnné malby pražských budov.
Následně nás zavedla do hlídané místnosti, kde byl umístěn velký osvětlený Langweilův model Prahy. Poslechli jsme si historii vzniku velmi vzácného papírového modelu Prahy s doprovodem světelných efektů.
Potom jsme se přemístili do místnosti pro děti, kde jsme se posilnili, odpočinuli si a vybarvili si repliky domů některých částí budov. Měli jsme také možnost zahrát si staré loutkové divadlo nebo postavit různé dobové skládanky.
Takto odpočati jsme pak vyrazili do pražských ulic…
Děkujeme tímto časopisu Kamarádi za umožnění návštěvy Muzea hlavního města Prahy a za krásné zážitky, které si z našeho hlavního města odnášíme.

Žáci 5. třídy Základní školy a mateřské školy s polským jazykem vyučovacím Bukovec