slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Křest knihy a výstava ilustrací z publikací

2024 DNM karluv most 0117. května 2024
Galerie Domu Národnostních menšin
Vocelova 3, Praha 2

V páteční deštivé odpoledne se v DNM v Praze konal křest dalšího knižního počinu Spolku Zaedno, a to publikace Karlův most, pražský poklad. Cílem publikace je podpora integrace dětí, jejichž mateřským jazykem není čeština. Stejně jako tato kniha, tak i další publikace týkající se historie českého hlavního města, jsou vydávány s finanční podporou pražského magistrátu. Autorkou koncepce a ilustrací knihy je Sevdalina Kovařová-Kostadinova, výběr a sestavení textu je dílem Magdaleny Rychlíkové, autorem zábavných her je Michal Kovař.

2024 DNM karluv most 022024 DNM karluv most 032024 DNM karluv most 04 2024 DNM karluv most 05 2024 DNM karluv most 06 Kniha byla vydána na sklonku roku 2023 v klasické knižní podobě, ale je k dispozici také v elektronickém formátu. Publikace seznamuje s českými a pražskými reáliemi a jejich historickým kontextem.

Začátek krásného večera věnovaného křtu knihy a zahájení výstavy ilustrací ke knize zahájilo vystoupení tria kytaristů ze ZUŠ Petřiny pod vedením Gražyny Dyrbušové.

Moderátorka akce, herečka Viera Kučerová ze spolku Bona Fide, krátce představila tvůrčí cestu Sevdy Kovařové a poté jí položila několik otázek, týkajících se knihy ale i ostatní tvorby výtvarnice. Autorka koncepce knihy také sdělila, že se bylo snahou vytvořit knihu atraktivní pro děti, a proto je koncepce založena na herním přístupu – děti čtou a zároveň hledají poklad a učí se o Praze a o Karlově mostě, protože Praha je kouzelná a pohádková a její historie je protkána mnoha pověstmi, mimo jiné i o pokladech.

Paní Magdalena Rychlíková je doktorkou historických věd – etnoložka a folkloristka, má kořeny na Slovensku. Nějakou dobu působila jako zástupkyně slovenské komunity v Komisi národnostních menšin pražského magistrátu. Se Sevdou Kovařovou ji spojují společné názory na práci pro národnostní menšiny a již několik let spolupracují. Paní Rychlíková je také jedna z jazykových redaktorek dětského vícejazyčného časopisu „Kamarádi“ a spolupracuje se Spolkem Zaedno na přípravě materiálů pro slovenskou komunitu.

Pro publikaci shromáždila dlouhou řadu zajímavých legend, ale bylo jich tolik, že všechny nemohly být do knihy zařazeny. Řekla, že její oblíbená legenda je o kouzelném meči zazděném v pilířích Karlova mostu. Legenda má několik variant a nejnovější je z roku 1939, kdy hitlerovci obsadili české země. Tehdy děti našly kouzelný meč, který se měl objevit v době velkého nebezpečí a zachránit českou zemi.

Jednu z legend v knize „O mostě z vajec a tvarohu“ přečetla dívka Natálie Kučerová. Další dětský host večera byl Tran Duy Truong. Ten za dohledu lektora Jiřího Kocourka přeložil některé z pověstí z knihy do vietnamského jazyka.

Kniha byla slavnostně pokřtěna prof. Janem Rychlíkem, uznávaným profesorem historie úzce spojeným s Bulharskem a Slovenskem, hlavně prostřednictvím svých vědeckých knih a studií. Prof. Jan Rychlík za svou výjimečnou činnost nedávno obdržel od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové státní vyznamenání. Organizátoři večera byli poctěni a vděční, že právě profesor Rychlík se ujal křtu knihy a nejen jako historik, ale i jako rodilý Pražan knize popřál, aby si našla cestu k dětským čtenářům.

Kytarové trio B&W za velkého potlesku zahrálo další krátké skladby a na závěr večera zazněla symfonická báseň „Vltava“ z cyklu „Má vlast“ Bedřicha Smetany.

2024 DNM karluv most 07 2024 DNM karluv most 10 2024 DNM karluv most 08 2024 DNM karluv most 09