slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2023 001
Publikace
Co všecko je Česko cesko 00
Co všecko je Česko
ukrajinsky cesko 00 uk
Vícejazyčnost je bohatství Vicejazycnost 2023 Banner 160px
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Novinky

Kamarádi je projekt Spolku Zaedno. Jeho součástí je Tištěný časopis Kamarádi a jeho on-line verze. Dále pak Celostátní soutěž pro děti "Vícejazyčnost je Bohatství" a další doprovodné aktivity na podporu projektu - např. Multikulturmí programy pro děti z pražských škol.
Časopis objednávejte pro školy zdarma zde: Objednávka

Festivalové babí léto 2023

2023 Den Evropy 04Již se stalo tradicí, že se se Spolek Zaedno účastní různých festivalů a veřejných akcí s multikulturní tematikou, kterých bylo na začátku školního roku v Praze hned několik.

Číst dál: Festivalové babí léto...

Vyhlášení soutěže 2023

Vicejazycnost 2023 plakat A3

Spolek Zaedno vyhlašuje XI. ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce "Vícejazyčnost je bohatství".
Práce jsou přijímány
od 1. 9. do 20. 10. 2023

Přihláška do soutěže Podmínky soutěže
Plakát (PDF)

Identifikační štítky (PDF)

Hlavní téma ročníku:
Symboly a tradice národů.
Další téma ročníku je určeno pro zvláštní kategorii ukrajinských a dalších dětských uprchlíků:
Praha – starobylá a moderní.

Odměna pro aktivní učitele.

V letošním roce máme zajímavou odměnu pro pedagoga, který získá cenu Patron vícejazyčnosti 2023. Odměnu zajistí Zastoupení Evropské komise. Jedná se o návštěvu institucí Evropské unie v Bruselu. Návštěva se uskuteční na jaře roku 2024. V rámci ročníku 2019, 2021 a 2022 jsme již takovouto návštěvu pro patrona realizovali. Tímto děkujeme zaměstnancům Zastoupení EK za dlouholetou podporu.

Číst dál: Vyhlášení soutěže 2023

Vícejazyčnost pro ukrajinské děti

ctenarZvláštní soutěžní kategorie a téma pro ukrajinské a další dětské uprchlíky.

Letos soutěž rozšiřujeme o novou kategorii, která je určena zejména ukrajinským dětským uprchlíkům, ale také dětským uprchlíkům z jiných zemí. Tyto děti mají za úkol číst (případně s pomocí asistentů či spolužáků) v českém jazyce a výtvarně tvořit na téma Praha – starobylá a moderní. Výtvory můžou děti popsat v ČJ či v ukrajinštině. K seznámení se s Prahou můžou používat mimo jiné i naše vzdělávací vícejazyčné materiály na toto téma - záložka UA. Čeští spolužáci mají fungovat jako mentoři a ukrajinským spolužákům v soutěži pomáhat, a to hlavně s češtinou.

Více informací o soutěži - vyhlášení Ukrajinské podpůrné materiály

Číst dál: Vícejazyčnost pro...

Výstava našich kreseb v Manchesteru

2023 manchester maxCzech Community Centre Manchester si pro místní děti připravilo výstavu Velcí Češi podle abecedy úžasných kreseb Maxima Kováře, který je jako středoškolák nakreslil pro Spolek Zaedno ke stejnojmenným pracovním listům.

Po dobu trvání výstavy budou v komunitním centru pro děti probíhat workshopy, při kterých se budou právě tyto pracovní listy využívat.

Pracovní listy Velcí Češi podle abecedy - ke stažení.

Výstavu bude možné si v Českém komunitním centru prohlédnout až do ledna 2024.

Prezentace Kamarádů na pražském magistrátu

2023 jednani ZHMP 02a výzva ke spolupráci na časopisu Kamarádi 

14. června 2023
Magistrát hl. m. Prahy

Na jednání Výboru pro národnostní menšiny zastupitelů hl. m. Prahy jsme prezentovali dětský multikulturní časopis Kamarádi s nabídkou širší spolupráce ze strany spolků z národnostních menšin.

Nabízíme i Vám placenou spolupráci, a to nejen při vytváření obsahu, ale i při korekturách textu v jazycích NM či jako konzultantům obsahu (zejména v tématech tradic a zvyků národů).

Pokud Vás nabídka spolupráce zaujala, prosím kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Číst dál: Prezentace Kamarádů na...

Kamarádi na Světu knihy 2023

2023 Svet knihy 0111. - 14. května 2023
Výstaviště Praha 7 - Holešovice

Stejně jako každé jaro, tak i letos jsme se zúčastnili Mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy. Letos dokonce se čtyřmi workshopy. Kromě toho byly po celou dobu vekletrhu vystaveny naše časopisy i další publikace na stánku Domu národnostních menšin.

Naše workshopy proběhly v Ateliéru Jahoda pod vedením lektorek: Sevdalina Kovářová, Kateryna Dobroier a Georgia Papazachariou.

Za spolupráci na workshopech děkujeme iniciativě Rosteme s knihou společnosti Svět knihy a Gymnáziu Na Vítězné pláni.

Číst dál: Kamarádi na Světu...

Den Evropy na Střeleckém ostrově 2023

2023 Den Evropy plakat5. května 2023
Střelecký ostrov v Praze

Ani letos jsme s časopisem Kamarádi nechyběli na Dni Evropy. Mezi 13 a 18. hodinou nás jste nás mohli najít na stánku 34.

Pro děti i dospělé jsme měli připravenou spoustu zábavy. Tentokrát jsme se věnovali psaní germánských run a následně jsme z nich dokonce i věštili.

Číst dál: Den Evropy na...

Nabídka multikulturních programů do škol

2021 hajek 02Jste pražská ZŠ nebo jiná organizace pracující z dětmi?

Objednejte si multikulturní kreativní program s lektorem pro vaši třídu.

Spolek Zaedno nabízí Pražským školám a organizacím pracujícím s dětmi multikulturní programy s lektorem. Máme letitou zkušenost s přípravou a realizací vzdělávacích programů zaměřených na multikulturu, národnostní menšiny, integraci cizinců, poznání různých národů a jejich kulturu.

Realizujeme mimo jiné jednotlivé lekce pro školy v rámci jejich projektů z různých výzev programu OPERAČNÍ PROGRAM PRAHA – PÓL RŮSTU ČR. Tvoříme studijní materiály a přizpůsobíme je na míru podle potřeb žáků na různých školách.

Kontaktujte nás, přijímáme rezervace na jaro 2023. Nabídka platí do vyčerpání termínů.

Číst dál: Nabídka...

Děti kreslí pro Ukrajinu 2023

2023 plakat deti kresli ukrajinuVýstava dětských ilustrací.

- 6. ledna - 31. března
Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
- duben-květen 2023
Městská knihovně v Praze, Mariánské náměstí

Výstava obsahuje dva ucelené soubory. První je tvořen obrázky, které nakreslily ukrajinské děti v metru města Charkova, kde tyto děti nacházely útočiště v době invaze. Děti v metru trávily mnoho času, měly tam improvizovanou školu, školní lavice a mimo jiné i výtvarnou výchovu. Výstava vám představí jejich myšlenky a pocity, zejména touhu po míru a ukončení války.

Číst dál: Děti kreslí pro...

Návštěva Bruselu pro učitele

Brusel 01Na jaře letošního roku si dvě paní učitelky vybraly svoji odměnu za získání titulu Patron vícejazyčnosti v soutěži Vícejazyčnost je bohatství v roce 2021 a 2022. Odměnou byla návštěva Bruselu! Paní Radomíra Machová ze ZŠ Křížová v Jihlavě a paní Mgr. Irena Stodolová ze ZŠ a MŠ G. Przeczka v Třinci měly možnost se skupinou dalších učitelů navštívit evropské instituce, setkat se s českými europoslanci, navštívit místní památky a načerpat nové zkušenosti a energii pro svoji práci.

Tímto děkujeme zaměstnancům Zastoupení EK v Praze za dlouholetou podporu naší soutěže. Těší nás, že i pro rok 2023 máme pro nového Patrona vícejazyčnosti takovouto exkurzi přislíbenou.

 

Číst dál: Návštěva Bruselu pro...

Bulharské jaro v Městské knihovně

2023 Mestska knihovnaUž jste slyšeli, že jaro v Bulharsku začíná již 1. března? Tento den oslavují i Bulhaři v České republice svátek baba Marta a darují si navzájem bíločervené vlněné ozdoby či náramky, neboli marteničky. Marteničky jsme vyráběli i my v Městské knihovně v Praze společně s dětmi ze ZŠ Brána jazyků, a to 1. 3. 2023 v rámci našich Multikulturních programů.

Číst dál: Bulharské jaro v...

Pro srdce hlasujte srdcem

SrdceBěhem slavnostního předávání cen ze soutěže Vícejazyčnost je bohatství nás čekalo velké překvapení. Děti z lanškrounské školy věnovaly paní Sevdě Kovářové, duchovní matce soutěže jedno veliké srdce.

Děti ho vyrobily v rámci soutěže Srdce s láskou darované, kterou pořádá časopis Age.

Od 15.3. do 10.4. bude na webu soutěže probíhat veřejné hlasování, které určí TOP 10 z pohledu veřejnosti.

Prosíme Vás a všechny Vaše přátele a známé o podporu - hlasujte pro děti z lanškrounské školy zde:
https://srdce.age-management.cz/soutezni-prace-2022
Mooooc děkujeme.

Číst dál: Pro srdce hlasujte srdcem

Prezentujeme Kamarády po Evropě

2022 slovenskoIlustrace z Kamarádů byly v posledních měsících vystaveny nejen u nás, v České republice, ale i na Slovensku a v Itálii. Výstava na Slovensku proběhla v rámci festivalu Týždeň česko-slovenskej vzájomnosti v Krajské knihovně Ľudovíta Štúra ve Zvolene. Tato výstava vznikla za iniciativy spolku BONA FIDE Praha. Velice děkujeme za tuto příležitost!

Číst dál: Prezentujeme Kamarády...

Честита баба Марта - bulharské jaro je tu!

2023 martenicka SevdaUž jste slyšeli, že jaro v Bulharsku začíná již 1. března?

Tento den oslavuji i Bulhaři v České republice svátek baba Marta a darují si navzájem bíločervené vlněné ozdoby či náramky, neboli marteničky, o kterých se dočtete dále v tomto článku.

Marteničky budeme vyrábět i my v Městské knihovně v Praze společně s dětmi z ZŠ Brána jazyků a to 1. 3. 2023 v rámci našich Multikulturních programů.

Číst dál: Честита баба Марта -...

Výstava ilustrací v Městské knihovně v Praze

2023 sevda mestska knihovnaSrdečně Vás zveme na výstavu ilustrací pro děti.

Autorkou ilustrací je Sevda Kovářová a byly vytvořeny zejména pro časopis Kamarádi.

Výstava probíhá celý březen v dětském oddělení Ústřední knihovny, Mariánské nám. 1, Praha 1

Pan prezident navštívil Evropský dům, kde je i naše výstava.

2023 deti kresli ukrajinu PrezidentNastupující prezident Petr Pavel navštívil Evropský dům, kde je toho času umístěna naše výstava Děti kreslí pro Ukrajinu.

Stalo se to u příležitosti debaty "Petr Pavel & Věra Jourová & Vitalij Usatyj: Rok po ruském útoku na Ukrajinu", kterou spoluorganizoval náš partnrer - Zastoupení Evropské komise dne 24. února 2023.

Děti kreslí pro Ukrajinu je společná výstava kreseb ukrajinských dětí z metra města Charkova, kde tyto děti nacházely útočiště v době invaze a kreseb z loňského ročníku naší soutěže Vícejazyčnost je bohatství.

Debata byla vysílána živě na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/575969147793363

Nová publikace pro děti

cesko 00 uk cesko 00 Co všecko je Česko česky i ukrajinsky

V prosinci 2022 jsme vydali publikaci, která je určena na podporu integrace dětí s odlišným mateřským jazykem na území Prahy a na jejich seznámení s kulturními a historickými hodnotami našeho hlavního města. Materiál má jak tištěnou, tak interaktivní elektronickou podobu, kterou můžete využívat k práci ve třídách nebo skupinách, například i prostřednictvím elektronické tabule.

Autorkou koncepce knihy a ilustrací je Sevdalina Kovářová. Text napsala paní spisovatelka Ivona Březinová.

Tuto publikaci částečně přeložil Oleksandr Dobroier do ukrajinštiny, aby byla dostupnější pro děti ukrajinských uprchlíků.

Knihy vychází s finanční podporou Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Domu národnostních menšin.

Co všecko je Česko Co všecko je Česko - ukrajinsky

Kamarádi v médiích v roce 2022

2022 krest symboly 04Také letos si projektu Kamarádi všimla veřejnoprávní média.

Nahrávat reportáže a rozhovory přijeli reportéři jak z České televize, tak z Českého rozhlasu.

Navštívili celkem 4 naše akce, na kterých vzniklo 6 krátkých reportáží.

Číst dál: Kamarádi v médiích v...