slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi02 2025 001
Publikace Obrázky vyprávějí pražské příběhy
Prazske pribehy 2024 001

zapojte se

Login Form

Kreativní workshopy ilustrace a knižní tvorby

2025 Turnov 01V květnu 2025 realizujeme celkem čtyři praktické workshopy kreativního učení zaměřené na knižní umění a ilustraci. Workshopy probíhají v Městské knihovně Antonína Marka v Turnově – tímto děkujeme pracovníkům knihovny za milou spolupráci a podporu!

2025 Turnov 022025 Turnov 032025 Turnov 042025 Turnov 052025 Turnov 06Každý workshop trvá 120 minut a účastní se ho žáci 6. a 7. tříd turnovských základních škol. Celkem se zapojí 110 žáků a 8 učitelů. Workshopy nabízejí účastníkům možnost seznámit se s technikami a postupy, které používá umělkyně Sevdalina Kovářová Kostadinova (Sevda). Díky své bohaté zkušenosti ilustrátorky a tvůrkyně knih představí Sevda svůj umělecký proces. Workshopy se zaměřují na tradiční a ekologické metody, které podporují udržitelný a tvořivý přístup k umělecké práci.

Každá skupina během workshopu prošla dvěma tematickými okruhy: „Jak se stát ilustrátorem“ – cvičení na rozvoj fantazie, a „Vytvořte si vlastní knihu“ – úvod do knižní vazby.

Na začátku každého workshopu proběhlo představení ilustrátorky, ukázka jejích knih a také představení vzdělávacích programů a materiálů Spolku Zaedno, včetně časopisu Kamarádi.

Poté jsme se zaměřili na tvorbu ilustrací. Začali jsme jednoduchým cvičením – tvorbou náhodných tvarů (fleků) pomocí tuše, u nichž jsme přemýšleli, co nám připomínají. Tím jsme se nejen naučili novou výtvarnou techniku, ale zároveň rozvíjeli svou fantazii.

Následovala společná hra na podporu představivosti – navzájem jsme si „darovali“ vymyšlené dárky bez hranic! Poté jsme si povídali o knižní vazbě a ukazovali si různé typy vazeb. Dozvěděli jsme se například, kolik obálek má kniha a co znamenají pojmy jako předsádka, hřbet, tiráž nebo paginace. Společně jsme si vyjmenovali různá povolání, která se podílejí na vzniku knihy – spisovatel, ilustrátor, nakladatel, grafický designér, tiskař, knihař…

Následovalo svázání vlastní knížky, která obsahovala ručně kolorovanou obálku a vnitřní listy s fleky, které jsme vytvořili na začátku. Při této praktické části žáci prokázali vytrvalost i zručnost. Poté jsme se opět vrátili k hravé části – tentokrát jsme si zahráli hru na vypravěče: Storytelling. Použili jsme k tomu obrázkové karty, které Spolek Zaedno vytvořil v rámci projektu Easy Together.

V každém workshopu vznikly 3 až 5 společných příběhů plných fantazie a originálních zvratů. Účastníci si tak procvičili nejen kreativitu a vyjadřování, ale také aktivní naslouchání a navazování na příběh, který společně vznikal v daný okamžik. Zápis fantastické pohádky do knihy dostali žáci jako domácí úkol.

Zbývající čas jsme věnovali dokreslování ilustrací k již vzniklým flekům a doplnění knihy o základní údaje – jméno autora a název knihy. Vznikly tak originální publikace s názvy jako Jak najít lásku na baletu, Pavouci útočí, Detektivní příběh: Krvavá řeka nebo trilogie České legendy.

Z workshopu si všichni účastníci odnesli nejen vlastní knihu, ale i mnoho nových poznatků a konkrétních postupů, jak se nebát tvořit a vytrvat v procesu tvorby. Paní ilustrátorka navíc obdržela příslib, že jakmile budou knihy ve školách dokončeny, dostane zpětnou vazbu i fotografie výsledků.

Zajímavým prvkem workshopů bylo i samotné prostředí dětské knihovny – plné knih a uzpůsobené dětským návštěvníkům. To působilo relaxačně i inspirativně a mnohé děti se do knihovny jistě rády vrátí.