Kreativní workshopy ilustrace a knižní tvorby
V květnu 2025 realizujeme celkem čtyři praktické workshopy kreativního učení zaměřené na knižní umění a ilustraci. Workshopy probíhají v Městské knihovně Antonína Marka v Turnově – tímto děkujeme pracovníkům knihovny za milou spolupráci a podporu!
Každý workshop trvá 120 minut a účastní se ho žáci 6. a 7. tříd turnovských základních škol. Celkem se zapojí 110 žáků a 8 učitelů. Workshopy nabízejí účastníkům možnost seznámit se s technikami a postupy, které používá umělkyně Sevdalina Kovářová Kostadinova (Sevda). Díky své bohaté zkušenosti ilustrátorky a tvůrkyně knih představí Sevda svůj umělecký proces. Workshopy se zaměřují na tradiční a ekologické metody, které podporují udržitelný a tvořivý přístup k umělecké práci.
Každá skupina během workshopu prošla dvěma tematickými okruhy: „Jak se stát ilustrátorem“ – cvičení na rozvoj fantazie, a „Vytvořte si vlastní knihu“ – úvod do knižní vazby.
Na začátku každého workshopu proběhlo představení ilustrátorky, ukázka jejích knih a také představení vzdělávacích programů a materiálů Spolku Zaedno, včetně časopisu Kamarádi.
Poté jsme se zaměřili na tvorbu ilustrací. Začali jsme jednoduchým cvičením – tvorbou náhodných tvarů (fleků) pomocí tuše, u nichž jsme přemýšleli, co nám připomínají. Tím jsme se nejen naučili novou výtvarnou techniku, ale zároveň rozvíjeli svou fantazii.
Následovala společná hra na podporu představivosti – navzájem jsme si „darovali“ vymyšlené dárky bez hranic! Poté jsme si povídali o knižní vazbě a ukazovali si různé typy vazeb. Dozvěděli jsme se například, kolik obálek má kniha a co znamenají pojmy jako předsádka, hřbet, tiráž nebo paginace. Společně jsme si vyjmenovali různá povolání, která se podílejí na vzniku knihy – spisovatel, ilustrátor, nakladatel, grafický designér, tiskař, knihař…
Následovalo svázání vlastní knížky, která obsahovala ručně kolorovanou obálku a vnitřní listy s fleky, které jsme vytvořili na začátku. Při této praktické části žáci prokázali vytrvalost i zručnost. Poté jsme se opět vrátili k hravé části – tentokrát jsme si zahráli hru na vypravěče: Storytelling. Použili jsme k tomu obrázkové karty, které Spolek Zaedno vytvořil v rámci projektu Easy Together.
V každém workshopu vznikly 3 až 5 společných příběhů plných fantazie a originálních zvratů. Účastníci si tak procvičili nejen kreativitu a vyjadřování, ale také aktivní naslouchání a navazování na příběh, který společně vznikal v daný okamžik. Zápis fantastické pohádky do knihy dostali žáci jako domácí úkol.
Zbývající čas jsme věnovali dokreslování ilustrací k již vzniklým flekům a doplnění knihy o základní údaje – jméno autora a název knihy. Vznikly tak originální publikace s názvy jako Jak najít lásku na baletu, Pavouci útočí, Detektivní příběh: Krvavá řeka nebo trilogie České legendy.
Z workshopu si všichni účastníci odnesli nejen vlastní knihu, ale i mnoho nových poznatků a konkrétních postupů, jak se nebát tvořit a vytrvat v procesu tvorby. Paní ilustrátorka navíc obdržela příslib, že jakmile budou knihy ve školách dokončeny, dostane zpětnou vazbu i fotografie výsledků.
Zajímavým prvkem workshopů bylo i samotné prostředí dětské knihovny – plné knih a uzpůsobené dětským návštěvníkům. To působilo relaxačně i inspirativně a mnohé děti se do knihovny jistě rády vrátí.