Co všechno je Česko
očima Sevdy Kovářové
Dětské oddělení Městské knihovny Vlašim,
Na Tenise 1566
Od 26. září 2025 do 12. listopadu 2025 probíhala v Dětském oddělení Městské knihovny Vlašim výstava ilustrací Sevdy Kovářové Co všechno je Česko. U příležitosti zahájení výstavy autorka osobně navštívila knihovnu. Dne 26. září se ve spolupráci s knihovnicemi a dalšími lektory kreativního učení uskutečnil dopolední program pro školní děti pod vedením ilustrátorky. Akce byla velmi zdařilá a děti i učitelky byly nadšené z možnosti tvořit společně.

Kreativní a vzdělávací program byl určen dětem základní školy a zúčastnili se ho žáci prvního stupně ZŠ Vlašim – Březinská, včetně logopedických tříd. Celkem přišlo 40 dětí s učiteli a asistenty. Řada dětí měla speciální vzdělávací potřeby, proto bylo tempo programu přizpůsobeno. Dopoledne proběhlo v pohodové atmosféře plné literatury, výtvarného umění, poznávání českých tradic a symbolů i vzájemného setkávání.
Děti se také dozvěděly, co obnáší práce ilustrátora a jaká další povolání jsou k vytvoření knihy potřeba. A není jich málo – vše začíná u spisovatele, pokračuje přes ilustrátora, redaktora, korektora, grafika, tiskaře, knihaře, distributora, knihkupce až po knihovníka.
Děti se nejprve seznámily s tvorbou ilustrátorky Sevdy Kovářové a prohlédly si její ilustrace z knih věnovaných českým symbolům a tradicím. Následovalo čtení ukázky z publikace o českých symbolech a krátká diskuse o jejich významu. Poté si děti vyplnily pracovní list, který zábavnou formou procvičoval získané znalosti, a následovala tvořivá dílna. V ní si vyzkoušely techniku ilustrátorky a vytvořily koláže pražských staveb a českých symbolů, jejichž výsledky překvapily svou fantazií.
Program byl zakončen reflexí a představením vytvořených koláží. Každý účastník obdržel časopis Kamarádi jako odměnu.
Paní učitelky si odnesly vzdělávací publikace vydané Spolkem Zaedno a mnoho inspirace pro svou další práci. Byly seznámeny také s materiály projektu Tvoříme společně, včetně pracovních listů a obrázkových karet. Tištěné materiály jsou k dispozici i v knihovně pro další využití při pořádání workshopů kreativního učení.
Odpoledne následoval program pro dospělé, který probíhal v podobném duchu jako dopolední setkání.
Děkujeme paní ředitelce Městské knihovny Vlašim, Mgr. Petře Dubové Bouzové, za zájem a srdečné přijetí, stejně jako za zajištění kontaktu se školou. Děkujeme i všem dalším, kteří se podíleli na úspěšném průběhu akce. Těšíme se na další setkání ve Vlašimi i v Praze a doufáme, že navázaná spolupráce bude pokračovat.







