slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi01 2024 01
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Návštěva institucí Evropské unie v Bruselu pro pedagogy

vylet brusel 01

Zajímavou odměnu za umístění v naší soutěži „Vícejazyčnost je bohatství“ získala Patronka vícejazyčnosti paní učitelka ze Základní školy a Gymnázia Vodňany Zdenka Vavrušková. Odměnu se nám podařilo zajistit díky našemu partnerovi – Zastoupení Evropské komise.
Následuje krátké povídání paní učitelky Vavruškové o tom, co zažila.

 

vylet brusel 02

Ve dnech 4.–6. března jsem se díky programu Evropské komise zúčastnila návštěvy institucí Evropské unie v Bruselu určené pedagogům. Měli jsme velké štěstí, protože ačkoliv nám byl hned po příletu zakázán vstup do budovy Evropského parlamentu, ostatní program se i přes krizovou situaci, mnohá bezpečnostní opatření, dezinfekční gely na každém rohu apod. uskutečnil a byl velmi vydařený. Byli jsme poslední skupina, kterou ještě vpustili.

Již pár minut po ubytování v hotelu jsme se setkali v Domě evropských dějin se třemi zajímavými osobnostmi, které si pro nás připravily každý přibližně hodinový výstup o své práci v EU. Jako první vystoupila velmi sympatická europoslankyně Michaela Šojdrová, která mě velmi překvapila obrovským zaujetím pro svou práci, již podle mého názoru považuje snad za své poslání. Byla jsem ohromena, s jakým zapálením hovořila o svém působení v oblasti vzdělávání, ekologického zemědělství či boje za práva dětí a migrantů. Zajímavé byly také informace z oblasti IT v EU a problematika digitálních strategií či umělé inteligence, do níž se nás snažil zasvětit taktéž s velmi přátelským přístupem místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Třetím hostem byl Pavel Trantina, který působí mimo jiné jako manažer spolupráce s EU v České radě dětí a mládeže a byl nám učitelům blízký například tím, že podporuje učitele a jejich práci. Mně konkrétně bylo velmi sympatické, že je duší skaut, neboť jsem od dětství skautský oddíl navštěvovala nejprve jako účastník a později pak leta jako vedoucí a rozhodně skautingu fandím.

Po náročném dni následovalo večer další příjemné setkání s toho času velvyslancem ČR při EU Jakubem Dürrem ve Stálém Zastoupení ČR při EU. Opět nás velmi přátelsky přijal, pohostil nás večeří a snažil se nás zasvětit do toho, jak vlastně fungují jednotlivé orgány EU a do problematiky prosazování českých zájmů.

Ve čtvrtek jsme strávili skoro celý den v budově Charlemagne, kde nás opět navštívily velmi zajímavé osobnosti. Během dopoledne k nám promluvila Lucia Kleštincová ze Slovenska, která se nám snažila představit roli Evropské komise v EU. Z této ženy vyzařovalo opět velké nadšení a energie, se kterou svou práci dělá, hovořila o potřebě mladých, vzdělaných lidí v EU. Poskytla nám mnohé informace o možnostech, které EU mladým lidem nabízí, například pětiměsíční stáže pro studenty vysokých škol a vyzývala nás, abychom našim žákům tyto informace o EU předávali. Po Lucii vystoupili dále Pavel Tychtl s tématem výchovy k občanství a zajímavými příklady ze své dlouhé praxe a Petr Mooz s četnými, velmi konkrétními informacemi o rozpočtu a zdrojích financování z EU.

Po výborném obědě jsme se opět vrátili do stejné budovy, kde na nás již čekala paní Elena Visnar – Malinovska, jež s námi vedla velmi zajímavou a otevřenou besedu o tom, jak se EU staví k problematice klimatických změn a jaká využívá ekologická opatření. Celodenní řetěz uzavřel ještě znovu Petr Mooz s výstupem o aktuální tematice fake news, o boji EU proti dezinformacím a euromýtům.

Večer zbylo ještě trochu času na nákupy belgické čokolády či piva a noční prohlídku hlavního města. Vydali jsme se okolo Královského paláce na Belgické náměstí, okoukli také i sošku čůrajícího chlapečka … Mě osobně nejvíce nadchla osvětlená katedrála, před níž byl rozkvetlý záhon zářivých narcis a kterou jsem bohužel mohla vidět jen zvenčí. Přesto nádhera.

V pátek dopoledne na nás ještě čekaly další dvě zajímavé ženy. Tlumočnice EU Elena Rusinková, jež nám vysvětlila důležitost zachování multilingvismu v EU a přiblížila nám praxi překladů i tlumočení pro EU. Pro mě jako jazykáře to bylo velice zajímavé téma, na které jsem se těšila již před odletem do Bruselu. Jako poslední vystoupila paní Monika Ladmanová, poradkyně místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věry Jourové, která pohovořila o nesnadné roli paní předsedkyně.

Ačkoliv nám vlastně všechny dny v Bruselu propršely a všude vládla mírně ostražitá nálada kvůli korona viru, celou třídenní exkurzi jsme si opravdu užili. Poznali jsme mnoho příjemných a zajímavých lidí nejen v EU, ale také i mezi námi účastníky. Měli jsme možnost podělit se o své zkušenosti ze škol, navázat nové kontakty. Velké díky patří především organizátoru celé akce Martinu Pelcovi ze Zastoupení EU v ČR v Praze, který se nám po celou dobu věnoval, ochotně odpovídal na naše nekonečné učitelské dotazy :o) a snažil se splnit možné i nemožné.

Byla to pro mne obrovská zkušenost a také i lekce. Upřímně přiznávám, že jsem se nikdy nezajímala o politiku a bylo mi proti srsti dívat se třeba jen na zprávy. Do Bruselu jsem nejela s nijak velkým očekáváním, vezla jsem si s sebou knížku na čtení, kdybych se fakt nudila… Ale všichni ti, kteří k nám promluvili, na mě zapůsobili zejména svým nasazením pro práci v EU, kde bojují za zájmy nás všech. Svůj názor na EU jsem opravdu přehodnotila a otočila o 180 stupňů. Knížku jsem vůbec neotevřela :o) Upřímně bych přála tuto zkušenost svým kolegům i studentům.

Mgr. Zdenka Vavrušková, Ph.D.