slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi02 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Soutěž Vícejazyčnost je bohatství 2014

Výsledky soutěže ZDE

Slavnostní předání cen

vystava_2014_05 Slavnostní předání cen letošního ročníku soutěže Vícejazyčnost je bohatství proběhlo 19. 11. 2014 v Domě národnostních menšin v Praze. Akce, stejně tak jako celá soutěž, se nadmíru vydařila. Osobně si převzít cenu přišlo mnoho dětí. Šlo o celé třídy, jejich pedagogy i rodiče z celé republiky. Sál se velice rychle zaplnil usměvavými a nedočkavými tvářemi tak, že židle ani nestačily pro všechny.

vystava_2014_09vystava_2014_07vystava_2014_01vystava_2014_06vystava_2014_08 Slavnostně cvakaly spouště fotoaparátů, každý si zvědavě prohlížel práce konkurence na improvizované výstavě z nejlepších dětských prací. Děti porovnávaly své výtvory s těmi, které vytvořily děti z dalších škol. Dětské práce zaujaly i mnoho dospělých. Velkým obdivovatelem dětských prací byl dokonce sám autor oblíbeného psího detektiva Vrťapky – pan Petr Morkes! Kdo se moc nestyděl, využil možnosti seznámit se s novými kamarády a popovídat si. Setkání se tradičně zúčastnilo i mnoho našich partnerů, kteří nám pomáhají s časopisem nebo nám poskytují ceny do soutěže. Letos bylo v soutěži rozdáno rekordních 6 školních výletu a mnoho knížek. Náš srdečný dík patří zastoupení Evropské komise, Městské knihovně v Praze, Národní knihovně, lezeckému centru SmichOFF, Kulturním domům ve Vsetíně a Hodoníně, Romskému muzeu v Brně, Domu národnostních menšin v Praze, Polskému institutu a mnoha dalším.
V podmínkách soutěže, kterou jsme pro děti vyhlásili, jsme po dětech chtěli, aby něco nejen nakreslily, ale i také napsaly. A to pro některé nemuselo být lehkým úkolem. Na chvíli se každý ze soutěžících musel stát ilustrátorem i spisovatelem. Proto jsme na slavnostní večer pozvali spisovatelku a ilustrátora, kteří jsou dětem známí např. z čítanek nebo z časopisů a jejich jména jsou uvedena na obálkách desítek dětských knížek. Našimi milými hosty byli paní spisovatelka Ivona Březinová a ilustrátor a spisovatel Petr Morkes. Oba jsme vyzpovídali, co je třeba, aby se člověk stal skutečným autorem. Udělili dětem několik velmi užitečných rad a poté předali vlastní ceny dvěma talentovaným mladým kolegyním, které se zúčastnily soutěže. A pak začaly padat ceny jako trakaře. Hlavní cenu si však odnesla multikulturní 9. třída z Kopřivnice. Cenu si rozdělily 2 mladé slečny, ale radost z ní měla celá třída. Děti byly na největší lezecké stěně v ČR a moc si to tam užily.

O soutěži

Naše soutěž je určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují v nějakém dalším jazyce. Je založena na čtení či předčítání literárních děl pro děti, vytváření kreseb, ilustrací, komiksů nebo dokonce vlastní knížky na námět literárního díla. Letošní ročník soutěže byl už druhý v pořadí. Hodnotíme ho jako výborný a jsme na vás, kamarádi moc pyšní. Jste děti vskutku šikovné a chytré. Do redakce letos dorazilo kolem 800 prací - obrázky, komiksy, leporela i celé knížky. Skvělá byla kolektivní účast skupin dětí i celých tříd, což je jistě známkou dobré práce pedagogů. Zúčastnily se děti, které ovládají některý z jazyků národnostních menšin v ČR, či jazyk světový. K obrázkům byly zaslané texty v mnoha různých jazycích – např. v ruštině, němčině, polštině, bulharštině, angličtině, čínštině, vietnamštině a romštině!