slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi02 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Vítězové z Kopřivnice na lezecké stěně

vystava_2014_10
19. listopadu 2014 zažili žáci ze Základní školy Floriána Bayera v Kopřivnici skvělý den. Díky jejich spolužačkám, Kamile Gomolové a Gabriele Buriánové, které zvítězily v naší soutěži v kategorii jednotlivců od 10 do 16 let, se mohli tento den vydat na výlet do Prahy. Dopoledne si vyzkoušeli svoji fyzickou zdatnost na největší lezecké stěně v ČR a v podvečer je pak čekalo slavnostní předání cen v Domě národnostních menšin.

lezecka_stena_2014_01lezecka_stena_2024_02lezecka_stena_2014_03

Velice děkujeme panu Tomášovi Holmanovi, majiteli Lezeckého centra SmíchOFF za pomoc a za spolupráci na naší soutěži. Dětem jěšte jednou gratulujeme!

... a jak se v Kopřivnici soutěžilo?

Soutěž Vícejazyčnost je bohatství byla realizována v Základní škole Floriána Bayera, Kopřivnice se všemi žáky 9. ročníku v předmětech Multikulturní výchova a Výtvarná výchova, které v této třídě vyučuji. V předmětu Multikulturní výchova jsme tuto soutěž velmi přivítali. Věnujeme se v něm se žáky nejen nekonfliktnímu soužití v multikulturní společnosti, prevenci rasismu, netolerance, xenofobie, ale seznamujeme se i se zvyky, kulturou, tradicemi a jazyky jiných kultur, národů, etnik, menšin. V rámci zapojení do soutěže jsme četli pohádky a příběhy v jiných jazycích a poté žáci nakreslili krásná výtvarná díla v hodinách Výtvarné výchovy, která doplnili popisem zajímavého výjevu či hlavní postavy z příběhu v jazycích, ke kterým mají blízko ať již původem nebo v rodinách či příbuzenstvu. Příspěvky byly psány v jazyce romském, slovenském, ruském, polském. Využili jsme i odborné pomoci nebo případné kontroly ze strany rodičů či příbuzných a tím jsme je do soutěže zapojili také. Žáky práce velmi bavila a nádherný výlet do Prahy pro celou třídu na největší lezeckou stěnu za získání 1. místa 2 děvčat z naší školy v kategorii 10-16 let jim byl tou největší odměnou. Lezeckou stěnou byli žáci nadšeni, všichni ji zvládli několikrát, opadl jakýkoli strach a postupně zvyšovali náročnost lezeckých tras, bylo to prostě velké adrenalinové dobrodružství i nové poznání. Rovněž krásný diplom a zajímavé knihy či vzdělávací materiály se líbily nejen výherkyním, ale budou využity i školou ve výuce a zůstanou památkou na zajímavou soutěž. Příští rok se určitě opět zapojíme. Věříme, že zajímavá soutěž a hlavně super časopis Kamarádi i celá Vaše organizace budou pokračovat v záslužné činnosti na poli multikulturní výchovy dětí a mládeže.
Časopisu Kamarádi já osobně považuji za nejlepší v oblasti multikulturního výchovy, který u nás existuje. Je skvělý po stránce obsahové, výukové - spousta zajímavých, žákům srozumitelných informací na jednom místě ze života, historie, kultury jiných národů, menšin, kultur, vynikající je i stránka výtvarná, přílohy i hry k využití, pexesa atd. Časopis vede žáky nenásilnou formou k toleranci, respektu, k prevenci xenofobie a rasismu, k poznání jiných kultur, národů a přispívá k nekonfliktnímu soužití nás všech v multikulturní společnosti. Vede rovněž krásnými pohádkami, povídkami, básněmi, příběhy ke čtenářství, k rozvoji čtenářské gramotnosti a k poznávání jazyků jiných národnostních menšin. Ještě jednou moc díky a vydržte ve Vaší náročné, ale jistě záslužné práci. Věřím, že časopis Kamarádi bude ještě dlouho obohacovat nejen naši školní výuku, ale i náš život.

Mgr. Vlasta Geryková - ředitelka školy
Základní škola Floriána Bayera, Kopřivnice, Štramberská 189, příspěvková organizace