slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Seznámení s Ukrajinou

ukrainaVzdělávací materiály pro děti

Milé děti, vážení učitelé a rodiče,

jistě společně s dětmi ve škole či doma rozebíráte dění na Ukrajině. Věříme, že mnozí z vás řeší v této těžké době, jak vyjádřit svoji podporu obyvatelům Ukrajiny, ale i našim českým Ukrajincům – kamarádům a spolužákům z Ukrajiny, kteří žijí mezi námi v České republice.

V této souvislosti si dovolíme připomenout, že rámci projektu Kamarádi, který spolek Zaedno vede již 11 rokem, máme vytvořeno mnoho vzdělávacích materiálů, pohádek a nahrávek s ukrajinskou tematikou.

(HLEDÁME ukrajinského rodilého mluvčího (dobrovolníka) se základní znalostí ČJ na výpomoc s překladem vzdělávacích materiálů pro nově příchozí ukrajinské děti.
Více informací dále v článku.)

Možná se vám mohou hodit, pokud byste s dětmi rádi uspořádali ukrajinský program nebo si chtěli přečíst či poslechnout ukrajinskou pohádku.

Pokud se rozhodnete k uspořádání nějaké akce s ukrajinskou tematikou ve vaší škole, rádi vám zašleme i nějaké tištěné materiály a knihy jako odměnu. Ozvěte se nám!

Zde je seznam nabízených vzdělávacích materiálů pro děti s ukrajinskou tematikou:

pohádky a texty Předčítané pohádky a texty v ukrajinštině, ke každé pohádce je odkaz na časopisu Kamarádi, kde byly otištěny i s předkladem do češtiny

pracovní listy Pracovní listy a výtvarná dílna k Ukrajinskému multikulturnímu programu pro školy - zaměřuje se na prvotní seznámení s Ukrajinou a s jejími obyvateli.

jazykový kvíz Jazykový kvíz Falešní přátelé – ukrajinština, vědomostní kvíz obsahuje 20 otázek - ukrajinských slov, která znějí nebo se píší podobně jako v češtině, ale znamenají něco úplně jiného.

vědomostní kvízVědomostní kvíz Co víš o Ukrajině 2 obsahuje 14 otázek o Ukrajině.

vědomostní kvízVědomostní kvíz Co víš o Ukrajině 1, který vzniknul v roce 2014 během anexe Krymu.

výuková hraVýuková hra Zvířecí bingo, která se dá hrát i v ukrajinštině. Na začátku hry zvolte jazyk ukrajinština a naučte se, jak se nazývají zvířata v tomto slovanském jazyce.

Kyjev, UkrajinaČlánek o hlavním městě Ukrajiny Kyjevě, z časopisu Kamarádi 2/2020

časopis KamarádiMnoho ukrajinských pohádek, článků a tematických úkolů se dá najít v jednotlivých číslech časopisu Kamarádi.

HLEDÁME ukrajinského rodilého mluvčího (dobrovolníka) se základní znalostí ČJ na výpomoc s překladem vzdělávacích materiálů pro nově příchozí ukrajinské děti.

Drazí přátelé. V posledních pár dnech se setkáváme s obrovským zájmem o naše vzdělávací materiály pro nově příchozí děti z Ukrajiny. Vzhledem k faktu, že až polovina uprchlíků jsou právě děti, chápeme, že jsou takové materiály potřeba. Proto stále zpracováváme nové a snažíme se, aby byly, pokud možno dvojjazyčné – v ukrajinštině a v češtině.

Momentálně jsou ukrajinští překladatelé a tlumočníci velmi vytíženi a nelze se na ně obrátit. Moc by se nám proto hodila pomoc ukrajinského rodilého mluvčího se znalostí českého jazyka. Jedná se o překlad jednoduchých vět a slov z češtiny do ukrajinštiny do našich pracovních listů pro děti. Budeme velice vděčni za pomoc! Prosím, šiřte tuto informaci, pokud máte možnost.

Kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. anebo telefonicky na 603 103 928.