slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Ukrajinské pohádky a pracovní listy

Ukrajinska pohadka Jak slavik ucil cloveka moudrostipro nově přichozí děti z Ukrajiny

Vážení přátelé,

jako naši dobrovolnou pomoc k začlenění se nově přicházející ukrajinských dětí do naší společnosti jsme připravili druhou sadu materiálů (první je k dispozici v tomto článku). Materiály vznikají v období velké humanitární krize na Ukrajině (9 dnů po začátku války) a mimo jiné mají zpříjemnit dětem jejich těžkou cestu a vstup na české území. Naše snaha je, aby byly materiály šířeny mimo jiné prostřednictvím krizových center pro ukrajinské uprchlíky v Praze, a doufáme, že dětem zkrátí a zpříjemní čas, dokud jejich maminky vyřizují potřebné dokumenty.

Dále najdete odkazy na stažení jednotlivých PDF

Jedná se o ukrajinské pohádky a pověsti a krátké články o Ukrajině. Většina textů je v češtině i ukrajinštině. Rovněž je najdete namluvené rodilým mluvčím zde. Mezi materiály najdete i tematické omalovánky pro nejmenší děti či pracovní list na vyplňování – pro starší děti. Nechybí ani tabulky, které přehledně porovnávají ukrajinskou cyrilici a českou abecedu a tímto usnadňují dětem i dospělým seznámení se s českým jazykem a jeho psanou podobou.

Vše jsme přizpůsobili tak, aby se dalo vytisknout i černobílé na domácí tiskárně.

Tyto materiály vznikly na podnět Oddělení národnostních menšin a cizinců na Magistrátu hl. m. Prahy. Tímto kolegům z MHMP velice děkujeme. Dále jim děkujeme za to, že materiály pomáhají šířit tam, kde jsou třeba.

HLEDÁME ukrajinského rodilého mluvčího (dobrovolníka) se základní znalostí ČJ na výpomoc s překladem vzdělávacích materiálů pro nově příchozí ukrajinské děti.

Drazí přátelé. V posledních pár dnech se setkáváme s obrovským zájmem o naše vzdělávací materiály pro nově příchozí děti z Ukrajiny. Vzhledem k faktu, že až polovina uprchlíků jsou právě děti, chápeme, že jsou takové materiály potřeba. Proto stále zpracováváme nové a snažíme se, aby byly, pokud možno dvojjazyčné – v ukrajinštině a v češtině.

Momentálně jsou ukrajinští překladatelé a tlumočníci velmi vytíženi a nelze se na ně obrátit. Moc by se nám proto hodila pomoc ukrajinského rodilého mluvčího se znalostí českého jazyka. Jedná se o překlad jednoduchých vět a slov z češtiny do ukrajinštiny do našich pracovních listů pro děti. Budeme velice vděčni za pomoc! Prosím, šiřte tuto informaci, pokud máte možnost.

Kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. anebo telefonicky na 603 103 928.

Pokud vás tento článek zaujal a myslíte si, že je užitečný, prosíme, abyste ho šířili mezi vašimi kontakty.

Ukrajinska kratke pohadky 1 1 Krátké ukrajinské pohádky 1 (2 strany)
Ukrajinska kratke pohadky 2 1Krátké ukrajinské pohádky 2 (2 strany)
Ukrajinska pohadka Ach 1Ukrajinská pohádka - Ach (2 strany) Ukrajinska pohadka Bohac a chlapec z Chytrakova 1Ukrajinská pohádka - Boháč a chlapec z Chytrákova (2 strany)  
Ukrajinska pohadka Chudak a Smrt 1Ukrajinská pohádka - Chudák a Smrt
(2 strany)
Ukrajinska pohadka Jak slavik ucil cloveka moudrostiUkrajinská pohádka - Jak slavík učil člověka moudrosti (1 strana)
Ukrajinska pohadka Kouzelna hul 1Ukrajinská pohádka - Kouzelná hůl (2 strany) Ukrajinska pohadka Rukavicka 2Ukrajinská pohádka - Rukavička (3 strany)
Ukrajinska pohadka Sirko 1Ukrajinská pohádka - Sirko (2 strany) Ukrajinske bajky svatek EzopEzopovy bajky v ukrajinštině (1 strana)
Ukrajinska povest 2Ukrajinská pověst (2 strany) Ukrajinske legendy Kyjev 1Ukrajinská legenda - Kyjev (2 strany)
Ukrajinske pisne jarni svatky 1Ukrajinské písně - Jarní svátky (2 strany) Ukrajinske pisne svatek Kupala 1Ukrajinské písně - Svátek Kupala (2 strany)
Ukrajina a Ceska republikaPracovní list - malé děti (1 strana) Ukrajina pro detiPracovní list - větší děti (1 strana)