slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Do Vietnamu a zpět za dvě hodiny

2018-05-25-vietnam-01Multikulturní program

25. května 2018
Dům národnostních menšin, Praha

Dnes se děti z MŠ Ovčí hájek v Praze Stodůlkách vydaly na výlet do centra Prahy. Do Domu národnostních menšin dorazilo patnáct předškoláků se třemi učitelkami. A co že je tam vlastně přilákalo? Mohli se díky našemu multikulturnímu programu na chvíli přenést až do dalekého Vietnamu.

2018-05-25-vietnam-022018-05-25-vietnam-032018-05-25-vietnam-04Náš téměř dvouhodinový program byl pro děti opravdu pestrý – svědčí o tom i to, že ho děti zvládly bez přestávky. Na začátku si pan Kovář s dětmi popovídal o cizincích v Česku, vyzkoušel si, jestli umí něco říci v některém cizím jazyku. Každý znal alespoň pár slovíček – nejčastěji anglických, protože se ji děti učí, ale zazněla i chorvatština, němčina, ruština a vietnamština. Pak děti poznávaly vlajky národnostních menšin a nakonec si jednu vlaječku samy vyrobily – právě tu vietnamskou. A tak jsme se přenesli z Evropy až do daleké Asie, do Vietnamu.

Byl to ten pravý čas pro příchod paní Le Ngan – naší kolegyně, která se do Česka přistěhovala z Vietnamu ve svých jedenácti letech. Děti se od ní dozvěděly spousty zajímavostí o její rodné zemi. Obdivovaly krásnou přírodu vysokých hor s rýžovými a čajovými políčky i mořského pobřeží, ale také různorodost tradičních vietnamských krojů. Nejvíce se ale bavily tím, co si mohly vyzkoušet na vlastní kůži. Nabrat něco jídelními hůlkami nebylo nic jednoduchého. Zlatým hřebem byla ukázka skutečných krojů. Nejprve se v nich předvedla Le, pan Kovář a jedna z učitelek a na konec se vše zvrhlo v improvizovanou módní přehlídku – do krojů se postupně oblékly všechny děti. Nikdo si ani nevšimnul, jak rychle nám ty dvě hodiny utekly…

Nakonec od nás děti dostaly ještě drobné dárečky v podobě časopisu Kamarádi a Pexesa od Domu národnostních menšin.

2018-05-25-vietnam-052018-05-25-vietnam-06

Zveřejněné snímky jsou v režimu licence reportážní fotografie.