slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi05 2023 01
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Vícejazyčnost je bohatství - slavnostní předání cen 2018

Ceny-Vicejazycnost-2018-plakat23. 11. 2018 od 13 hodin
Dům národnostních menšin,
Vocelova 602/3, Praha 2

Šestý ročník naší soutěže je úspěšně za námi a slavnostní předávání cen bylo letos skutečně velkolepé a organizačně zatím nejnáročnější – vždyť aby vše klaplo, tak jak mělo, tak se na něm podílelo téměř 30 organizátorů. Ze strany oceněných dětí a jejich doprovodu byl letos o akci tak velký zájem (dohromady jich bylo asi 180), že jsme jim ceny museli předávat nadvakrát, ale děti se díky bohatému doprovodnému programu vůbec nenudily. Celé odpoledne natáčeli dokumentaristé z České televize do pořadu Sousedé, který se vysílal na ČT2 v pátek 15. 2. 2019 v 16.30 hodin. (pořad je kdykoliv možné shlédnout na iVysílání ČT)


Odkaz na pořad o soutěži v archivu ČT

Vicejazycnost-2018-01Vicejazycnost-2018-02Vicejazycnost-2018-03Vicejazycnost-2018-04Vicejazycnost-2018-06Vicejazycnost-2018-07Vicejazycnost-2018-08Vicejazycnost-2018-09Vicejazycnost-2018-10Vicejazycnost-2018-11Vicejazycnost-2018-12Vicejazycnost-2018-13Vicejazycnost-2018-14Na předání cen se jako každoročně sjely do Prahy děti z celé republiky. Některé z nich si ještě týž den stihnuly „vyzvednout“ svoji odměnu v podobě výletu/exkurze. Některé byly v Klementinu, další na lezecké stěně anebo navštívily Neviditelnou výstavu.

Předávání cen

Samotné předání cen proběhlo na již tradičním místě – v Domě národnostních menšin v Praze. Letos jsme kromě hlavního sálu a kavárničky obsadili také celé první patro DNM. Zatímco jsme v sále odměňovali věcnými cenami a výlety děti z první skupiny, mohli si ostatní prohlédnout v kavárničce výstavu oceněných prací, dát si tam drobné občerstvení anebo se v prvním patře účastnit doprovodného programu. Ve dvě hodiny se pak obě skupiny vyměnily. Celý program skvěle moderovala Tereza Blažková, členka souboru Bulgari, který je součástí našeho spolku. Ceny samotné pak předávaly Sevda Kovářová - duchovní matka soutěže a Mája Madárová - spolupracovnice časopisu Kamarádi pro slovenštinu.

Doprovodný program

A co vše mohly děti zažít v rámci doprovodného programu? Mohly si vyzkoušet různé kvízy spojené s jazyky a národnostními menšinami – a to dokonce na dvou stanovištích. U kolegů z Evropského domu v Praze a také na našem stanovišti, kde poznávaly vlajky národnostních menšin a kde jsme rozdávali časopis Kamarádi a nejnovější publikaci Malovaná slovíčka z Prahy. Mohly si promluvit s rodilými mluvčími v cizím jazyce, dozvědět se něco o jejich kultuře, a dokonce se pár slovíček naučit. Měli jsme tam lektory na slovenštinu, ruštinu, angličtinu a němčinu, a dokonce na exotickou korejštinu s ukázkou korejské kaligrafie. Nevšední zážitek čekal děti na stanovišti našeho partnera – Neviditelné výstavy. Mohly si vyzkoušet jaké to je nemít zrak – procházely se bludištěm se slepeckou holí, poslepu si vyzkoušely šikovnost svých rukou či určovaly různé vůně.

Doufáme, že všechny děti z odjížděly z Prahy plné zážitků a spokojené se svými výhrami. Těm, kteří se vyhlášení nemohli zúčastnit jsme věcné dárky zaslali poštou.

Děkujeme tímto všem našim partnerům, spoluorganizátorům a dobrovolníkům za to, že jak vyhlášení, tak celá soutěž letos opět proběhly hladce a bez problémů.

Těšíme se se všemi i mnohými dalšími za rok na shledanou.

Zveřejněné snímky jsou v režimu reportážní fotografie.