slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Честита баба Марта - bulharské jaro je tu!

2023 martenicka SevdaUž jste slyšeli, že jaro v Bulharsku začíná již 1. března?

Tento den oslavuji i Bulhaři v České republice svátek baba Marta a darují si navzájem bíločervené vlněné ozdoby či náramky, neboli marteničky, o kterých se dočtete dále v tomto článku.

Marteničky budeme vyrábět i my v Městské knihovně v Praze společně s dětmi z ZŠ Brána jazyků a to 1. 3. 2023 v rámci našich Multikulturních programů.

V lidových představách je Baba Marta (měsíc březen) sestrou Velkého a Malého Sečka (leden a únor), na které se zlobí, protože jí vypili víno a dělají neplechu. To je důvodem, proč je počasí v březnu tak nestálé – Baba Marta často mění náladu a často se mračí. S Babou Martou jsou spojené obyčeje kolem vítání jara. 1. března se Bulhaři pro zdraví zdobí marteničkami, které se dělají z bílých a červených bavlnek či vlny. Marteničku si v Bulharsku dávají všichni lidé navzájem.

V dnešní době mají marteničky nesčetné podoby a tvary. V minulosti je nosily hlavně děti, připevňovaly se též na dobytek a dům. Sundávají se, až když člověk poprvé zahlédne vlaštovku nebo čápa, a pak se uvazují na rozkvetlý ovocný strom nebo se vloží pod kámen. Na svátek 1. března se děti připravují i tak, že ve školách a školkách dělají marteničky – samy si je vymýšlí a vytváří. Marteničku si můžete snadno vyrobit i vy, podstatná je barevnost a přání někoho s ní obdarovat.

Zde můžete shlédnout návod z našeho časopisu Kamarádi, jak vyrobit marteničky

Pokud vás informace o marteničkách a o bulharské oslavě jara zaujaly, přečtěte si více v časopisu Kamarádi číslo 1/2016 - na straně 17.

https://www.zaedno.org/casopis/2016/kamaradi-1-2016#page/17