slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Aktuální čísla časopisu Kamaradi02 2022 Kamaradi01 2022 Publikace - Vyprávění o symbolech České republiky vypraveni o symbolech 2021
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Do třetice všeho dobrého ve školce

2018-06-08-rusko-01Multikulturní program

6. června 2018
Dům národnostních menšin, Praha

V rámci testovací fáze našeho nového projektu zavítaly dvě naše lektorky do MŠ Ovčí hájek v pražských Stodůlkách. Děti z této velké sídlištní školky nás už několikrát navštívily v DNM a teď byla řada na nás. Zorganizovali jsme zde dva vzdělávací programy pro nejmenší – Seznámení s ruskou a Seznámení s romskou národnostní menšinou.

2018-06-08-rusko-022018-06-08-rusko-032018-06-08-rusko-04První program navštívily dvě nejmenší třídy – kolem 45 dětí ve věku od 3 do 4 let a druhý program navštívil zbytek dětí ze školky – 2 starší třídy ve věku 5 až 6 let. Už jen podle popisu věku dětí a jejich počtu si dokážete představit, že to nebyla organizačně jednoduchá záležitost, ale díky pomoci paních učitelek jsme to vše zvládli na jedničku. Zjistili jsme, že o projekt mají zájem i školky – původně jsme počítali jenom se ZŠ. Zájem nás těší, a proto finální úprava programů bude zahrnovat pracovní a metodické listy jak pro starší děti ze ZŠ, tak i pro tyto naše nejmenší školáčky ve věku od 3 do 6 let.

Strávili jsme ve školce celé dopoledne a skvělé výsledky a poučení jsme z toho měli všichni – jak děti a paní učitelky, tak i lektorky.

Ruský program

byl přizpůsoben na míru pro cílovou skupinu – velice mladé děti. Navíc ho navštívilo i pět rusky mluvicích dětí ze školky, které lektorkám „pomáhaly“ a velice přispěly k dosažení cíle programu – rozvoje poznání a vzájemných vztahů mezi národnostními menšinami a majoritní společností. Začaly jsme se s „ice breaker“ aktivitou neboli aktivitou, jejíž cílem bylo prolomit ledy mezi námi a dětmi, které nás viděly poprvé. Postavily jsme se do velikánského kruhu a vyzkoušey jsme si několik dětských her a tanců pocházejících z Ruska. Nechyběl ani malý ruský taneček. PhDr. Olga Kalininová dětem hrála na piano a četla ruské pohádky jak v češtině, tak i v ruštině. Děti si mohly prohlédnout velké fotografie z Ruska, knížky v azbuce, ale dokonce si mohly i osahat ruské suvenýry – nechyběl tradiční ruský samovar, stakany a podstakany na čaj, tradiční malované dřevěné nádobí a lžíce, Medvídek Míša z moskevské letní olympiády v roce 1980, suvenýr na památku prvního kosmonauta Jurije Gagarina a mnoho dalšího. Děti si vše zvědavě prohlížely, kluci byli zaujati raketami a vesmírem, holčičkám se nejvíce líbily nádobky ručně malované zlatou a červenou barvu. Děti se naučily v ruštině pozdravit a mile nás překvapilo, s jakou pozorností pohádky poslouchaly a jak nám „napovídaly“. Vrcholem programu byla dramatizace pohádky O veliké řepě, kterou jsme si přečetly i v ruštině. Děti si pohádku zahrály a k velké radosti všech nakonec řepu vytrhly.

Romský program

2018-06-08-romove-012018-06-08-romove-02byl koncipován jako kreativní dílna. Na začátku jsme děti formou otázek a odpovědí seznámily s romským národem. Děti se naučily např. jakou mají Romové vlajku, kdo to jsou kočovníci, že jsou Romové velice nadaní hudebníci, a že ovládají některá tradiční řemesla. Povídaly jsme si o zábavních řemeslech, jako jsou třeba hudba, tanec, divadlo, ale hlavně o pouťových řemesla. Zjistilo se, že děti mají poutě rády, a dokonce už i viděly na pouti střelnici, na které se střílí na papírové růže. Právě takovéto růže romské dívky a ženy po staletí vyrábějí a my jsme se o to s dětmi také pokusily. Zjistily jsme, že to vůbec není jednoduchá věc. A to nás přesvědčilo, že jsou Romové velice zruční řemeslníci. Nakonec se všem růže přece jenom povedly a byla ta správná nálada, že si několik holčiček vyzkoušelo i romský taneček.

Paní ředitelce Hance Baštové a všem učitelkám z MŠ Ovčí hájek děkujeme za zapojení jejich školky do projektu a těšíme se na další spolupráci.

Zveřejněné snímky jsou v režimu licence reportážní fotografie.