slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Vytvoření nového českého rekordu

ceska kniha rekorduVýzva pro školy

Letos máme skvělou novinku – pokusíme se společnými silami vytvořit nový rekord a následně ho registrovat a zapsat do České knihy rekordů! Bude to rekord v největším počtu dětí, které tvoří společné dílo a používají při tom co nejvíce jazyků. Je to výzva pro každou školu či organizaci pracující s dětmi – dejte síly dohromady, aktivujte vaše vícejazyčné děti a staňte se slavným držitelem nového rekordu. Roli bude hrát jak počet zúčastněných dětí, tak i počet jazyků.

Kolo 1. – rekordní pokus nanečisto

Krok 1: Co nejvíce dětí musí vytvořit společné dílo a při tom či v něm použít co nejvíce jazyků. Forma, koncept a parametry díla jsou volné. Doba tvoření – maximálně jeden den. Je nutno však dodržet základní podmínky soutěže – děti i s pomocí dospělých mají číst nebo jim má být předčítaná dětská literatura v dalším jazyce (např. čtenářská dílna). Následně se děti mají inspirovat přečteným a mají společně nakreslit nebo vytvořit dílo na motivy přečteného. Každý použitý jazyk musí ovládat alespoň jedno ze zúčastněných dětí. Hlavním pojítkem mezi jazyky může být pedagogem určené téma. Samotné dílo muže vypadat všelijak – inspirujte se minulými ročníky soutěže a tvořte společně knihy, komiksy, trojrozměrná díla, koláže, leporela, obrazy o délce desítek metrů, plastiky nebo instalace ...– fantazii se meze nekladou!
Krok 2: Do 14. 10. 2016 zašlete přihlášku k pokusu o rekord. Uveďte počet zúčastněných žáků a použitých jazyků, krátký popis postupu a díla. Jako nedílnou součást přihlášky zašlete foto- či videodokumentaci průběhu pokusu i finálního díla – video by mělo mít délku do 10 min., počet fotografií by neměl přesahovat 10.
Krok 3: Po zpracování přihlášek organizátor určí vítěznou školu či organizaci. Za každý použitý jazyk se dostává 10 bodů, za každé zapojené dítě 1 bod. První kolo vyhraje škola, která splní podmínky soutěže a nasbírá nejvíce bodů.

Kolo 2. – rekordní pokus načisto a registrace rekordu

Krok 1: Na náklady organizátora dorazí po předchozí domluvě do konce roku 2016 na vybranou školu komisař agentury Dobrý den. Rekordní pokus se musí za jeho přítomnosti zopakovat načisto tak, jak bylo deklarováno v přihlášce. Komisař rekord ověří a následně zajistí registraci a oficiální zápis do České knihy rekordů. Ověří u toho celkový počet žáků a počet použitích jazyků. Při registraci rekordu se počet žáků a jazyků můžou lišit od tohoto počtu v prvním kole maximálně o 10 % směrem dolů (směrem nahoru bez omezení). Následně se zopakuje samotné tvoření za přítomnosti komisaře. Tímto bude rekord oficiálně přiznán.
Krok 2: Škola obdrží certifikát o vytvoření rekordu, vložený do originálního výtisku aktuální České knihy rekordů. Nový rekord bude navržen k zápisu do nejbližšího nového vydání České knihy rekordů. Škola dostane věcné dárky od organizátora soutěže a právo používat titul „Držitel rekordu v největším počtu dětí, které tvoří společně a používají při tom co nejvíce jazyků".

Pevně doufáme, že se nový český rekord podaří!