slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi01 2024 01
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Předávali jsme ceny a přijímali jsme radost

vernisaz2015-01Dne 18 listopadu proběhlo v Domě národnostních menšin v Praze Slavnostní předání cen soutěže Vícejazyčnost je bohatství 2015. Toto milé setkání přineslo mnoho radostných emocí a to nejen pro děti a dětské kolektivy, které vyhrály, ale i pro jejich rodiče a pedagogy. A také pro nás – organizátory soutěže a tvůrce časopisu Kamarádi. Není nic tak podněcující k zamyšlení a inspirující pro tvoření, jako jsou osobní setkání s dětmi, kterým je celý projekt Kamarádi určen. Takto jsme i my v soutěži „vyhráli", a to právě možnost osobního setkání a společného prožití radostných chvil s našimi čtenáři a účastníky soutěže!

vernisaz2015-02vernisaz2015-03vernisaz2015-04vernisaz2015-05vernisaz2015-06vernisaz2015-07vernisaz2015-08vernisaz2015-09vernisaz2015-10vernisaz2015-11vernisaz2015-12vernisaz2015-13vernisaz2015-14vernisaz2015-15vernisaz2015-16vernisaz2015-17vernisaz2015-18Za letošním ročníkem soutěže se skrývá množství práce – a to jak ze strany účastníků, tak ze strany organizátorů. Soutěž stále populárnější a počet zúčastněných škol se zvyšuje. A nám to srdce nedá a každý rok zvyšujeme i počet ocenění, hromady odměn narůstají a počet výletů pro celou třídu stoupá! Díky spolupráci s našimi partnery jsme letos rozdali 11 výletů letos (oproti plánovaným sedmi)!

A jak probíhalo samotné vyhlášení? Za veliké účasti publika (kolem 110 osob) – místa k sezení byla plně obsazena, takže nejmenší si sedli vepředu na zem! Dorazili skoro všichni ocenění jednotlivci a mnoho zástupců oceněných škol a kolektivů. Dostavili se vítězové z Vídně, z více jak 400 km vzdáleného Třince, z Ostravy, Brna, Hustopečí, Blatné, Milotic, Prosetína a z mnoha dalších míst. Na začátku večera krásně zazpívaly děti ze sboru Lira z Bulharské školy v Praze pod vedením učitelky hudební výchovy Radosvety Kostovy. V jejich podání jsme si poslechli bulharské lidové písně. A potom začalo samotné předávání cen. Předávali je Jakub Štědroň, ředitel Domu národnostních menšin, Sevda Kovářová, vedoucí projektu Kamarádi, Mája Madárová - slovenská spolupracovnice, Lenka Kuriščáková - spolupracovnice pro ukrajinský a ruský jazyk, Michal Kovář, který vytváří digitální verzi časopisu a naše webové stránky a Tomáš Holman – majitel lezeckého centra SmichOFF, který každoročně daruje našim vítězům vstup na toto unikátní sportoviště pod vedením odborných instruktorů a nezapomíná ani na malé občerstvení pro děti!

Celou akci moderovala Tereza Blažková v krásném lidovém kroji. Postupně si děti zvala k sobě na scénu a pokládala jim pečlivě připravené otázky. Děti měly možnost se představit, pozdravit ve svém druhém jazyce, vyprávět co a jak tvořily a jak spolupracovaly se spolužáky či s dospělými. U těchto krátkých rozhovorů se zjistily zajímavé věci. Např. se ukázalo, že některé děti hovoří nejen dvěma, ale i více jazyky ačkoliv jsou teprve na základní škole. Jazyky se naučily z různých důvodů – buď mají jednoho, či oba rodiče jiné národnosti než české nebo žily nějakou dobu v zahraničí či se cizí jazyk šikovně naučily v své české škole! Chvílema nám na scéně vznikal takový malý dětský Babylon, což byl pro všechny zajímavý zážitek. Byly i momenty legrační – naše spolupracovnice improvizovaně vymyslela, že si u ní děti budou objednávat rybízovou šťávu či vodu s citronem ve svém druhém jazyce. Jejej – to se pak děti nasmály, hlavně když jim „teta" nerozuměla nebo hádala jaký je to jazyk!
Abyste pocítili atmosféru večera, nabízíme vám krátký „sestřih" z předání ceny za 1. místo v kategorii „Kolektivní práce".

Moderátorka pravila „Letošek byl vskutku rokem skupinových prací. Mnoho školních tříd, v čele se svými učiteli, se rozhodlo uskutečnit společné čtení, povídání, dílnu či projektovou práci a s výsledným společným výtvarným dílem se zúčastnit soutěže. Ještě nikdy jsme nedostali tolik knížek od mladých spisovatelů a ilustrátorů – pomalu si můžeme otevřít nakladatelství nebo knihovnu! Velice těžko se nám vybírala díla, která oceníme, ale v jednom jsme měli jasno – hned jsme věděli, kdo vyhraje první cenu! Ano, je to tak. Protože TO dílo, které vyhrálo je naprosto bezkonkurenční! Mezi záplavou obálek k nám doputovala velikánská krabice ve tvaru domečku pro kočkopsa, který byl vtipně vymodelován a krásně vybarven. Nějakou chvíli jsme si mysleli, že je to vše. Jenže pak jsme si všimli, že z jedné škvíry kouká ven kousek papíru a že se dá domeček otevřít! Vyvalily se na nás na dvě desítky roztomilých kočkopsů, kteří drželi v tlapkách dopisy v různých jazycích – v němčině, francouzštině, maďarštině, italštině a češtině. A k tomu všemu ještě knížka plná vtipných ilustrací, otisků tlapiček, ručně psaných textíků a nakonec i milý dopis od paní učitelky Nováčkové! Začínal slovy – zdravíme Vás z Vídně! Ano milí kamarádi, našim vítězem je třida 2b. z české školy ve Vídni. Jejich dílo naprosto uchvátilo celou porotu! Dovolte mi, abych je mezi námi přivítala"
... A na scénu vystoupila rozesmátá a rozzářená celá třída 2b ze Školy Komensky ve Vídni. To bylo radosti. A nejen z ceny - krásného výletu do Prahy (čekala je mimo jiné noční prohlídka Staré Prahy se strašidlem), ale i z toho, že se opět setkaly se svým vítězným kočkopsem Quidem, kterého si nakonec odvezly domů, do Vídně! Paní učitelka pak publiku vyprávěla o této unikátní škole, která existuje přes 100 let a o tom, jaké děti se tam učí. Povídala i o tom, jak byly druháčci zapáleni do tvoření a účasti v naší soutěži! A na ní samotné byla vidět platnost rčení, že kdo chce zapalovat, musí sám hořet!

Na konci večera nastala chvíle slávy i pro jednu paní učitelku. Letos byl poprvé udělen titul „Patron vícejazyčnosti". Toto ocenění, ačkoliv jde o dětskou soutěž, nedostalo dítě, ale dospělý, protože je to ocenění pedagoga za nejlepší spolupráci na soutěži. Není třeba říkat, že i zde se nám velice těžko vybíralo, ale nakonec volba padla na tu, která soutěž pojala kreativně a pouze jako námět, který sama rozvinula do širšího rozměru. Byla to paní učitelka, která zorganizovala čtenářskou dílnu s maminkou své žákyně chorvatského původů. Celá třída spolupracovala a dozvěděla se mnoho nového. Následovala i dílna výtvarná. Paní učitelka celý proces s kamerou zdokumentovala, záznam sestřihali a publikovali na youtube. Držitelkou titulu Patron vícejazyčnosti pro rok 2015 se stála paní Vladimíra Mačková, učitelka na 1. stupni ZŠ Hustopeče.

Šermíři ze Skupiny historicko-scénického šermu Šaršoun ji slavnostně pasovali na „Patrona vícejazyčnosti" a potom za obdivu všech malých diváků předvedli své umění v dramatickém představení.

Tímto byla výstava prací ze soutěže „Vícejazyčnost je bohatství 2015" zahájena! Výstava bude ke zhlédnutí v prostorách DNM jeden měsíc a následně poputuje po České republice.
Slavnostní večer skončil, ale nikomu se odcházet nechtělo. Bohužel mnozí z účastníků pospíchali na vlaky či autobusy – čekaly je ještě dlouhé cesty domů. Těžko se loučili s novými kamarády, děti se naposledy fotily se svými vítěznými díly a s krásnými diplomy a dárky.

Tak za rok neshledanou!