slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Ukrajinský program slovy paní učitelky

2020 ukrajina chlupa 01V září nás navštívila lektorka paní Sevda Kovářová ze spolku Zaedno.

Z jejich kreativních multikulturních programů jsme si letos vybrali Ukrajinský program. V 5. třídě probíráme téma Evropa a snažíme se žáky seznamovat s kulturní rozmanitostí Evropy. Ve třídě máme hned několik dětí, které přišly s rodiči z Ukrajiny, a téma je nám tím pádem blízké. Hodí se i proto, že ukazuje, jak podobné i velmi odlišné mohou kultury na evropském kontinentu být. Strávili jsme se paní lektorkou dvě zábavné hodiny naplněné informacemi o Ukrajině.

2020 ukrajina chlupa 022020 ukrajina chlupa 032020 ukrajina chlupa 042020 ukrajina chlupa 06Děti zpočátku pracovaly ve dvojicích s promyšlenými pracovními listy. Dočetly se základní informace zeměpisné, dějepisné, zajímavosti o ukrajinských sportovcích a národních “pokladech”. Velmi cenná byla práce s druhy písem a s uměleckým textem. Připomněli jsme si, jak vypadá písmo cyrilice, seznámili jsme se s azbukou a vyzkoušeli jsme si přepis českých slov do azbuky i obráceně z azbuky do latinky. Tato aktivita všechny velmi bavila.

Poslechli jsme si bajku v originálu. Děti se potom snažily vybavit si slova, která jsou v češtině podobná, kterým vlastně “rovnou” rozuměly. Ty, které mají ukrajinštinu jako svůj mateřský jazyk, pak příběh ostatním převyprávěly v češtině. Nakonec to všichni porovnali s překladem v pracovním listě. Děti si užily i hádanky týkající se tradiční ukrajinské kuchyně. Představit si jídlo, kterému se říká holubce, čebureky nebo třeba mlynci, rozproudilo představivost i chuť k jídlu. Interaktivně promítaný kvíz o zemi a národu s on-line vyhodnocením nás zvedl ze židlí.

Ve druhé hodině paní lektorka provedla děti tvořivou dílnou inspirovanou naivními obrazy ukrajinské malířky Mariji Prymačenko. Vyzkoušely si pracovat ve svobodném prostoru jednoduchých plochých tvarů, bez stínů a s “razítky” vykrojenými z brambor. Práci na svých vlastních obrazech zvířat završily ohraničením barevných kontrastů tmavou linkou. Vznikly tak nádherné pestrobarevné naivní obrazy plné života a radosti. Brzy je vystavíme na chodbě školy. Zvažujeme, že je pošleme i do soutěže Vícejazyčnost je bohatství.

Děkujeme paní lektorce a spolku Zaedno za zážitek sdílet rozmanitost a různorodost tak přístupnou formou. Děkujeme za všechny podpůrné materiály a propagační publikace k tématu Evropa, šité dětem jejich věku na míru!

za 5.B FZŠ Prof. O. Chlupa v Praze
Dagmar Ava Pitelová

2020 ukrajina chlupa 05