Kamarádi v Kopřivnici
7. dubna 2017
ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice
V rámci prezentace a propagace projektu Kamarádi v regionech jsme na začátku dubna navštívili Základní školu Floriána Bayera v moravskoslezské Kopřivnici. Tato skvělá škola nabízí individuální přístup k dětem a to podle jejich různorodých potřeb. Učitelé zde vedou děti k samostatnosti, sebeovládání a podporují jejich sebevědomí a kladný vztah k jejich spolužákům i ostatním lidem. Důležitou součástí výuky je multikulturní výchova a škola se účastní mnoha zajímavých projektů, které dětem rozšiřují obzory i nad rámec běžné školní výuky. Není teda náhodou, že zrovna sem jsme byli pozváni i my.
Kopřivnickou školu navštívila vedoucí projektu Kamarádi a výtvarnice bulharského původu Sevda Kovářová a další spolupracovnici projektu. Program, který byl ušit na míru žákům z různých ročníků, byl velice pestrý. Začalo se besedou – Křeslem pro hosta, ve kterém paní Sevda povídala o sobě, o tom, proč a jak se v Česku ocitla, o časopisu Kamarádi, ale také o vztazích mezi lidmi s odlišnými národnostmi a kulturou. Děti měly připraveno nespočet zajímavých otázek a nezapomněly ani na milé dárky ze školní keramické dílny. Jedna z žákyň zatančila romský tanec a pak jsme se společné naučili i tanec bulharský. Tím skončila společná část a program pokračoval dvěma kreativně-edukativními dílnami pod vedením Sevdy Kovářové. V první tvořili mladší žáci krásné pouťové růže. Povídali jsme si při tom o kočovných Romech a o romských dívkách, které tyto růže vyráběly a pak je rozdávaly na pouťových střelnicích. Tématem dílny pro starší žáky byla hlaholice. V rámci vzdělávacího programu proběhlo seznámení s hlaholicí a se Slovany. Úvodní přednáška proběhla formou otázek a odpovědí a po ní následovala kreativní dílna. Žáci obdrželi pracovní listy s tabulkou písmen hlaholice, jejich staroslovanských názvů, výslovností a číselných hodnot a s ukázkami starých rukopisů. Pomocí tuše a plochých štětců měli za úkol vytvořit nápis v hlaholici (např. vlastní jméno, větu, matematický příklad…). Zvláštní pozornost jsme věnovali kompozici a typografii. Následně se „rukopis“ ozdobil iniciálou – jednou z technik zdobení středověkých rukopisů. Obě dílny pocházejí z časopisu Kamarádi.
Cílem těchto aktivit bylo informovat či zvětšit povědomí o časopisu a projektu, přiblížit ho učitelům i dětem a v praxi jim ukázat, jak se dá s našimi materiály pracovat kreativním způsobem.
Do čtenářského klubu jsme odevzdali pracovní listy o dětských knižních hrdinech z různých zemí, o evropských jazycích a další. Děti si je budou vyplňovat v rámci svých pravidelných setkání.
Celý den byl plný nejen zajímavým programem, ale i pozitivních emocí a energie. Ředitelka školy paní Vlasta Geryková a její kolegové udělali velký kus práce, aby vše probíhalo hladce. Vše bylo dokonale připraveno a děti i učitelé věnovali nám, hostům velikou pozornost. Za to všechno velice děkujeme a těšíme se na nová setkání!
O akci vyšly články v Kopřivnických novinách, Učitelských novinách a v Rodině a škole. Rovněž byla uveřejněna reportáž v kabelové televizi Kopřivnice.