slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Na výletě v Městské knihovně

jeseniova_2
Devítiletý Ivan Babych ze Základní školy  Jeseniova (Praha 3) získal v naší výtvarné soutěži 2. místo v kategorii jednotlivců od 4 do 9 let a tímto zajistil školní výlet do Městské knihovny v Praze pro celou svoji třidu. Jak se jim výlet vydařil můžete na fotografiích posoudit sami. Zaujal je velký knižní sloup ve vstupní hale historické budovy, kterému se říká idiom. Pak si prohlédli dětské oddělení a dozvěděli se zajímavé informace o knižních novinkách. Dále měli možnost shlédnout i výstavu nejlepších dětských prací z loňské soutěže Vícejazyčnost je bohatství.

jeseniova_1babychNěco málo o historii ústřední budovy Městské knihovny

Budova Ústřední knihovny byla postavena v letech 1925 – 1928 podle návrhu architekta Františka Roitha. Stavební program (popis funkcí a rozložení služeb) vypracoval tehdejší ředitel knihovny Jan Thon. Jeho cílem bylo vybudovat nejen půjčovnu knih, ale místo, kde knihy budou doplněny dalšími múzami – proto v knihovně najdete i víceúčelové sály (kino, koncerty, přednášky), výstavní sály pro Galerii hl. města Prahy nebo divadélko Říše loutek. A nechybí ani těsné spojení se zřizovatelem knihovny – hlavním městem Prahou – v podobě primátorské rezidence.
IDIOM je Umělecké dílo slovenského výtvarníka Mateje Kréna neminete ve vstupní hale knihovny. Sloup vytvořený z tisíců knih dává nahlédnout do nekonečnosti vědění návštěvníkům Ústřední knihovny od roku 1998.