slunce kluk holka
packa prasatko-bez
dort-kus
jahodnik jahoda3 jahoda4 jahoda5 jahoda6
svicka dort
 
 
 
 
 
tanecnici klobouk
prasatko celist
packa2 jahoda jahoda2 list
tulipan kvet
 
Vícejazyčnost je bohatství banner prace 2022
Aktuální číslo časopisu Kamaradi03 2024 001
Publikace
Karlův most, pražský poklad Karluv most 2023 001
Projek Kamarádi byl oceněn Evropskou jazykovou cenou LABEL za rok 2014
logo-label

zapojte se

Login Form

Sláva, nazdar výletu!

vylet-techmania-01Celých 10 tříd se podařilo vypravit na úžasné výlety a to jen díky účasti a vítězství v soutěži Vícejazyčnost je bohatství 2015. Hlavní roli v této soutěži hrají šikovnost a umění komunikovat, číst a psát v nějakém jiném jazyce než je čeština. Soutěžili jednotlivci či skupiny a profitovala celá třída. To je dobré, že... jen mít takového vícejazyčného spolužáka nebo obětavou paní učitelku, která povede celou třídu k vítězství. Jazyky umíme, někdo méně, někdo více, ale učíme se a zlepšujeme se – každý z nás podle svých možností. A dneska je možností spousta. I takový časopis Kamarádi či soutěž Vícejazyčnost jsou takové docela fajn možnosti, jak se nějaký ten jazyk přiučit nebo se o cizích jazycích a kulturách dozvědět něco navíc.

A teď již k věci. Níže uvádíme seznam výherců výletů a postupně budeme doplňovat reportáže z jednotlivých výletů.

Městská knihovna v Praze má i 3D tiskárnu

vylet-mk-01vylet-mk-02Třída osmileté Kateřina Šmejcová z FZŠ Barrandov se vydala na výlet 8. 12. Měli navštívit krásné historické prostory ústřední knihovny na Mariánském náměstí v Praze. Tam na ně čekala obětavá paní Hradilíková z oddělení metodiky služeb. Celou dobu pak děti a paní učitelky provázela prostorami knihovny, a to i těmi, které jsou pro běžného návštěvníka nepřístupné. Skupina prošla několik částí veřejné knihovny a místností, kde se skladují starší výtisky knih, tam kam se běžně nechodí. Dětem ukázali i zajímavou novinku - 3D tiskárnu a několik exponátů zdejší výstavy. Celá prohlídka trvala cca 60 minut. Děti si poslechly i zajímavé informace o knihovně a o knižních novinkách. Odnesly si mnoho hlavně zajímavých zážitků a pěkné dárečky.
A co vy nebo vaše děti, kdy naposledy jste byli v knihovně? Mnohé se tam určitě změnilo, knihovnice se pořad snaží knihovny vylepšovat a obohacovat programem a službami, které nabízejí. Jedna věc ale tam zůstala – krásné ticho a možnost o intimního setkání se vzácným kamarádem – literaturou!

Za třídu 3. D na ZZŠ Barrandov Kateřina Smržová a redakce Kamarádů

Pan Chechtavý dostal děti do Klementina

vylet-klementinum-01vylet-klementinum-02„Vícejazyčnost je bohatství" je název soutěže, které se zúčastnili žáci 3. C ze ZŠ nám. Bří Jandusů v Uhříněvesi. Projekt byl založen na předčítání příběhu v cizím jazyce, v našem případě v řečtině, kterou mluví jedna ze žaček naší třídy - Karolina Maria Yiapanas. A přestože my ostatní řecky neumíme, pozorně jsme naslouchali a s pomocí ilustrací jsme se snažili uhodnout, co se v příběhu odehrává. Na závěr jsme hlavní postavě Panu Chechtavému nakreslili kamarády, vymysleli jsme jim jména a pokusili se je napsat za pomoci řecké abecedy. Z obrázků jsme složili leporelo a odeslali do soutěže. Nejen, že jsme se přesvědčili, jak je dobré umět mluvit i jinou řečí, ale navíc naše spolužačka vyhrála 1. místo a my ostatní, protože jsme jí pomáhali, jsme získali volný vstup do historických prostor Klementina. Měli jsme možnost nahlédnout do knihovny, která je považována za nejkrásnější v Evropě, prohlédli jsme si zrcadlovou kapli a navíc jsme po příkrých schodech vystoupali na meridiánovou věž, ze které jsme měli netradiční výhled na Karlův most a Pražský hrad. Procházku jsme zakončili na Staroměstském náměstí, kde nás uchvátil krásně nazdobený vánoční strom. Cenu získanou v soutěži a celé dopoledne jsme si opravdu užili.

Mgr. Hana Havlínová
třídní učitelka
Reportáž byla otištěna v Uhříněveském zpravodaji

V Techmanii si vyhraje každý

vylet-techmania-02Ve čtvrtek 17. prosince 2015 Nina Panfilová s celou 9. A ze ZŠ J. A. Komenského v Blatné navštívila Techmanii v Plzni. Expozice je úžasně rozmanitá, zajímavá a zábavná. Každý si našel něco, co ho nadchlo, překvapilo a obohatilo jeho vědomosti. Celý prostor a jeho řešení jsou i výtvarně neobyčejně zajímavé. Byl to skutečně velký zážitek.

Jana Schmidová, učitelka

Nina Panfilová o své práci na soutěži:

"Nejprve jsem se musela poradit s mamkou ohledně moldavského jazyka. Velice mi s tím pomohla. Nejtěžší pro mě bylo přeložit příběh do češtiny. Ta pohádka je v moldavštině trošičku krutá, ale přesto zní normálně a dobře. Problém byl přeložit text do češtiny, aby zněl jako pohádka. Těžký byl i výběr obrázků, jelikož skoro na každém musel být kohout.
Nestíhala jsem knížku dokončit včas. Ale díky své mamince a své učitelce českého jazyka, které mě k tomu "dokopaly", jsem knihu dodělala. Pracovala jsem na ní do půlnoci. Jsem ráda, že i přes to, že jsem ji odeslala o den později, jste mou knihu přijali a zařadili do soutěže."

Výběr z toho, co napsali sami žáci o výletu do Techmanie:

vylet-techmania-03„V Techmánii byla spousta věcí, co jsme si mohli vyzkoušet. Líbilo se mi všechno, např. napodobení potápění se Titaniku. Vše bylo zajímavé. Užila jsem si to." Denisa
„Na výletě do Techmanie jsem se náramně bavila. Nejvíce se mi líbily fotokabinky a filmová sekce, kde jsme mohli např. chodit po červeném koberci jako filmové hvězdy nebo létat a chodit po traverze. Všechny skvělé zážitky jsme si mohli poslat na svůj e-mail. Všechno mě mile překvapilo." Eliška

„Už při vstupu do Techmanie na mě dýchlo nadšení lidí, kteří toto skvělé centrum vybudovali a dali do něj tolik zajímavého, že návštěvníkovi čas uběhne tak rychle, že ani nestačí vyzkoušet všechny „hokusy pokusy". Ani vteřinku jsem se tam nenudila a snažila se využít každou chvíli na prozkoumání nových věcí. Vřele budu Techmanii doporučovat rodinám s dětmi i dospělým. Vyhraje si zde každý. A hlavně předměty, které mě ve škole nebaví, jako třeba fyzika, najednou ožijí. „Věda nás baví." Proto děkuji Nině Panfilové a pořadatelům soutěže za zprostředkování tohoto výletu." Anička

„Ač jsem Techmanii navštívila už dříve, bylo to skvělé. Byly tam úplně nové expozice. Mě se nejvíc líbila scéna filmohraní. S Ninou jsme strávily mnoho času na červeném koberci, utíkaly jsme před padajícími kameny a před dinosaurem. Všechny tyto vzniklé videoklipy jsem si poslala na e-mail a budou mě těšit i nadále." Majda

„V Techmanii se mi nejvíce líbil simulátor potápějícího se Titaniku. V expozici zaměřené na natáčení filmu jsme si mohli vyzkoušet natočení krátkého animovaného filmu. Se vstupenkou jsme mohli jít do sousedního planetária, kde jsme se dověděli spoustu věcí o sluneční soustavě a zhlédli krátký film." Matěj

„V Techmanii jsem se dozvěděl, co jsou éčka v potravinách a jak fungují ponorky." Lukáš

3D zážitky v kině ve Vsetíně

vylet-vsetin-02vylet-vsetin-01Vážená redakce časopisu Kamarádi,
rádi bychom se touto cestou s Vámi podělili o zážitky s výletu, spojené s výhrou v soutěži „Vícejazyčnost je bohatství", které jsme se s naší školou zúčastnili. Velmi nás potěšilo, když nám paní ředitelka oznámila, že naše spisovatelské schopnosti byly oceněny shlédnutím filmu „V hlavě", který se bude promítat v kině ve Vsetíně. Už od první chvíle jsme se na tento předem povedený zážitek nemohli dočkat.
15. 1. jsme v 9 hodin ráno s celou školou a učitelkami vyjeli vstříc dobrodružství. Už cesta vlakem byla pro nás příjemným zážitkem a moc jsme si ji užili. Cestování probíhalo v duchu hraní různých her, pozorování projížděných míst a v neposlední řadě pochutnáváním si na různých mňamkách, které nám na cestu připravily maminky. Do Vsetína jsme dojeli kolem poledne. Jelikož do začátku promítání nám zbývaly necelé 2 hodinky, měli jsme možnost projít se centrem města, navštívit různé krámky na náměstí a prohlédnou si okolí.
Ve 13:30 jsme se nedočkavě usadili do sedadel v kině a s velkým nadšením jsme si prohlédli film v 3D rozlišení, což pro mnohé z nás bylo premiérou. Po skončení krásné a poučné pohádky jsme se vydali na nádraží, kde jsme nedočkavě čekali na příjezd vlaku, jelikož jsme díky bohatým zážitkům z celého dne byli už notně unaveni. Cesta vlakem utekla velmi rychle a v 19 hodin jsme sice znavení, ale velmi spokojení dojeli domů.
Chtěli bychom touto cestou vřele poděkovat za umožnění nám tohoto podařeného výletu. Moc se nám všem líbil a budeme na něj dlouho s nadšením vzpomínat.

Spokojení žáci.

vylet-hodonin-01vylet-hodonin-02 Za Robinsonem do Hodonína

Konečně nastal dlouho očekávaný den 19. února 2016, kdy si naše škola ZŠ Nádražní vybrala výhru za soutěž Vícejazyčnost je bohatství. Byl to pro nás zajímavý výlet, jeli jsme autobusem do Hodonína kina Svět. Zde pro nás měli nachystanou novinku Robinson Crusoe. Nejprve jsme si prohlédli prostory kina a posilnili jsme se jídlem, potom jsme vstoupili do velkého sálu, kde jsme dostali 3D brýle. Pro některé to bylo poprvé. Cítili jsme se jako v pohádce, úplně sami v kině se jen tak někomu nepoštěstí. Film sklidil obrovský úspěch, všichni jsme byli spokojeni a šťastni, že to byla právě naše třída 2.A. Budeme se snažit zase příští rok zapojit do soutěže znovu a třeba budeme mít štěstí. Říká se, že „naděje umírá poslední."
Moc děkujeme Vašemu spolku Zaedno, že jsme vyhráli takový skvělý výlet, na který nikdy nezapomeneme.

Vaše 2.A ZŠ Nádražní Hustopeče

vylet-komensky-01vylet-komensky-02Vídeňáci v Praze

Vítězové v kategorii kolektivní práce - druháci z české školy Komensky ve Vídni - nás potěšily nejen jejich skvělou prací, ale také tím, že se pod vedením třídní učitelky Zdeňky Nováčkové dostavila celá 2.A na slavnostní vyhlášení soutěže do Prahy. Aby dlouhou cestu v takovém velkém počtu zvládnuli, přispěli jsme jim finančně na cestu. A když už byly v Praze, tak si celý den náležitě užily. Dopoledne absolvovaly samy s paní učitelkou prohlídku historického centra města. Pak hurá na předání cen, kde se s velkou radostí znovu shledaly z jejich výtvorem - Psem Quidem. A pak, po setmění je ještě čekala prohlídka večerní Prahy se strašidly. Domů do Vídně se všchni vrátili až pozdě večer velice unaveni, ale zato plní nových krásných zážitků.

vylet-rm-01vylet-rm-02Divadelní představení v Romském muzeu

Velmi děkujeme za odměnu za účast v soutěži Vícejazyčnost je bohatství. Výlet do Brna a Romského muzea jsme absolvovali s kolektivem žáků 8. B 27. 4. 2016. Rozšířili jsme si znalosti. Z ohlasů dětí víme, že se jim v Brně líbilo. Velmi ocenili divadelní hru Cikánský boxer. Byli nadšeni z hodinového výkonu skvělého herce Filipa Tellera. Zaujmout pestré složení žáků osmé třídy ( puberťáků) vůbec není jednoduché. Ale téma bylo originálně zpracováno a zaujalo všechny žáky i nás, učitelky.

Cituji z ohlasů:

David F.: Byla to skvělá hra.

Daniel: Na konci hry se skvělým hercem jsem byl dojatý.

Adélka: Byl to smutný příběh, na konci jsem měla slzy na krajíčku.

Sabina: Herec byl skvělý, celou hodinu sám takhle hrát.

Míša: Herec dokázal vše prožít, všechny nás od začátku zaujal. Hrál tak, že ho všichni poslouchali a sledovali každý jeho krok. Nebál se ani oslovit publikum. Dokonce jednu paní vyzval k tanci.

Vanesska: Bylo to moc zajímavé představení, hodně emocí...Strašně se mi to líbilo.

Sára: Představení bylo o cikánském boxerovi jménem Ruky. Jeho příběh nám vyprávěl šikovný a hezký herec Filip Teller. Představení mě velmi překvapilo. Když jsme vstoupili do sálu, seděl tam na malé dřevěné židličce chlap, který kouřil a šel z něho strach. Když představení začalo, všechno zhaslo a pomalu se rozsvěcela ostrá žlutá světla. Někdy to bylo trochu vulgární, jindy vtipné, taky hodně smutné. Moc se mi také líbilo, jak herec spolupracoval s publikem.

Adam: Divadelní hra popisuje příběh Johanna Trollmana alias Rukyho. Byl to cikánský boxer, kterému byl kvůli jeho původu odebrán titul mistra Německa v polotěžké váze. Příběh jsme slyšeli z úst Rukyho kamaráda Hanse, kterého ztvárnil Flip Teller. Hra dokázala rozesmát, ale donutila nás se i zamyslet, jak kruté bylo žít v této době.

David U.: Bylo to úžasné.

Vojta: Zaujalo mě, že všechny postavy hrál jeden herec. Úplně jsem se do toho příběhu vžil. Nejvíc mě dostal konec, kdy Hans svého nejlepšího přítele musel v Osvětimi zastřelit.
Dětem se líbilo i v Muzeu romské kultury. Nikdo z nás do té doby nevěděl, že takové muzeum vůbec existuje. Nejvíc se jim líbil hned první - zrcadlový sál.

A za všechny snad vyjádření Vanessky:
Hodně z nás jsme se naučili něco o cikánech, co to slovo vlastně znamená, odkud přicházeli, o historii. Vím o cikánech skoro všechno, protože jsem jedna z nich, ale i mě muzeum překvapilo. Hodně jsem si z toho vzala. Bylo to krásné. Ráda bych se ještě podívala na taková představení, po muzeích apod.

Liana Svobodová, učitelka

Seznam výherců výletů v roce 2015:

 • Karolina Maria Yiapanas, 9 let, ZŠ nám. Bří Jandusů, Uhříněves – návštěva historických prostor Klementina.
 • Kateřina Šmejcová, 8 let, FZŠ a MŠ Barrandov, Praha 5 - – návštěva historických prostor Městské knihovny v Praze.
 • Marek Vlach, 16 let, NZDM Větrník, Uherský Brod – výlet do Lezecké centra smíchOFF v Praze.
 • Nina Panfil, 15 let, ZŠ J. A. Komenského, Blatná – volný vstup do Techmanie v Plzně
 • Sabina Půčková, 15 let, ZŠ a MŠ Milotice - volný vstup s doprovodným programem do Muzea Romské kultury v Brně.
 • Zlatko Simov Marič, 14 let + kolektiv 8. B, ZŠ Ostrava - Slezská Ostrava – volný vstup s doprovodným programem do Muzea Romské kultury v Brně.
 • Škola Komensky, Vídeň, třída 2. b, 7-8 let – výlet do Prahy, historické a kulturní památky města.
 • ZŠ Gustawa Przeczka, Třinec, skupina dětí 9 a 12 let – výlet do Prahy, historické a kulturní památky města, návštěva Polského velvyslanectví.
 • ZŠ a MŠ s polským jazykem Mosty u Jablunkova - volný vstup do 3D kina ve Vsetíně.
 • Paní Vladimíra Mačková, učitelka na 1. stupni ZŠ Hustopeče a její třída - volný vstup do 3D kina v Hodoníně.
 • Výlet do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se bude realizovat v roce 2016.